Novosti online

Пресудом Караџић нису задовољни ни Срби ни Бошњаци

БАЊАУКА, САРАЈЕВО, ЗАГРЕБ, ПОДГОРИЦА – Готово сви значајнији портали у државама бивше Југославије су изрицање пресуде првом председнику Републике Српске из Хага преносили уживо, а вест да је трибунал Радована Караџића осудио на јединствену затворску казну од 40 година сви медији су пренели као ударну.

Првостепеном пресудом Караџићу, међутим, нису задовољни ни у Републици Српској ни у Федерацији БиХ, а амбасада САД у БиХ је апеловала на све стране да прихвате пресуду Краџићу и поновно се окрену континуираном ангажману на помирењу и мирном суживоту који су неопходни за будућност стабилне, сигурне Босне и Херцеговине у којој су права свих њених грађана заштићена.

У саопштењу поводом пресуде Караџићу, из Амбасаде САД су саопштили да данашњу пресуду Трибунала сматрају „важним кораком ка утврђивању одговорности појединаца за страшне патње грађана Босне и Херцеговине”.

У том дипломатском представништву се надају да ће то жртвама и њиховим породицама донети смирај и дати осећај да је правда барем донекле задовољена.

Председник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић у свом првом реаговању каже да ова пресуда неће имати никакве последице на Дејтонски мировни споразм, Устав и статус РС и њених органа и институција, али и да Трибунал није испунио своју мисију.

„У Статуту Хашког трибунала пише да је сврха његовог оснивања ‘принципијелно кажњавање свих ратних злочина’ што би требало да допринесе помирењу на овим просторима. И по тврдњама међународних представника сврха оснивања Трибунала је истина, одговорност и помирење. Међутим, потпуно јасно је да Трибунал није испунио своју мисију и да је у свом протеклом раду показао политичку пристрасност и селективан приступ правди”, нагласио је Чубриловић у изјави достављеној Танјугу.

Он је посебно истакао чињеницу да је Хашки трибунал, за двадесет година рада, оптужио 161 особу, од чега је највише Срба, чак 110, међу којима су и политички, војни и полицијски званичници српског народа.

„За трагичне сукобе на овим просторима одговорни су учесници свих страна, укључујући и међународну заједницу, а првенствено су оптуживани и осуђивани припадници српског народа”, навео је Чубриловић и истакао да ће се РС и даље залагати да буде уређен и функционалан део БиХ, да сви нивои власти буду потпуно јединствени, активни и одговорни према грађанима.

Народна скупштина, која је прва конституисана институција Републике Српске, и данас као и пре скоро две и по деценије, чврсто је решена да настави да чува и брани Републику Српску, интерес српског народа и свих грађана, уз поштовање уставних демократских и цивилизацијских принципа, закључио је Чубриловић.

Пресуда било коме, па и Радовану Караџићу, не може да умањи снагу Републике Српске, изјавио је данас председник РС Милорад Додик.

„Република Српска никад није била свеснија себе и одлучнија да брани своје стечено право и у том погледу пресуда било коме, па ни Караџићу, неће моћи да умањи снагу РС”, рекао је Додик за Б92.

Додик је каао да, било случајно или не, боли што је на данашњи дан, на годишњицу НАТО бомбардиовања, неко одлучио да је саопшти и додао да пресуду очекују многи да би поново правили харангу на Републику Српску.

Председник НДП-а Драган Чавић оценио је да ће пресудом Радовану Караџићу бити незадовољни и Бошњаци и Срби, али да она не може имати институционалне последице по Републику Српску.

„Ово је било суђење човеку, а не институцијама и РС-у на чијем је челу био, што је наглашено и у самом процесу”, навео је Чавић.

Истиче да временска казна, која је изречена данас у Хашком трибуналу, без обзира каква је, показује да први председник РС-а не заслужује највећу казну за кривична дела за које се терети.

Он напомиње да је у пресуди речено и да је Караџић успео да се одбрани по одређеним квалификацијама, али да треба имати у виду да је, на основу ранијих пресуда, формат данашње пресуде био и очекивана с обзиром на раније казне Момчилу Крајишнику, Биљани Плавшић…

„ Било је за очекивати да ће ова пресуда бити највећа од изречених пресуда за политичке актере ратних догађаја, што се у суштини и догодило”, навео је Чавић и истакао да чињеница да Караџић није крив по првој тачки, геноцида у седам опшина у РС-у, смањује простор за политичку манипулацију пресудом.

Председница Удружења Мајке Сребренице Мунира Субашић, међутим, каже да то удружење није задовљно пресудом.

„Надамо се да ће у другостепеном поступку добити заслужену казну”, рекла је она за Фену у Хагу.

Појаснила је да то значи да ће другостепеном пресудом Караџић бити оптужен и за геноцид у другим општина у БиХ, а не само за Сребреницу.

Амир Кулаглић, један од покретача иницијативе за формирање Регионалне комисије за утврђивање чињеница о ратним злочинима на простору бивше Југославије, такође је разочаран пресудом и висином казне.

„Остаје нада да ће Тужилаштво припремити једну квалитетну жалбу и да ће Радован Караџић бити оптужен по свим тачкама оптужнице”, рекао је он, пренела је Ал Џазира из Хага.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh