Novosti online

Пронађена огромна црна рупа

У пустом делу свемира, сасвим неочекивано, астронаути су пронашли огромну црну рупу која има око 17 милиона пута већу масу од масе Сунца, објавио је магазин „Природа” (Nature).

НАСА снимила „пијавицу” на Марсу
Наснин ровер „Опортјунити” већ више од 4.000 дана истражује површину Марса, а недавно је први пут фотографисао „пијавицу”, атмосферску појаву на коју су Земљани одавно навикли.„Опортјунити” је, наиме, на висоравни Меридијани, на којој се налази још од 2004. године, успео да фотографише атмосферску „пијавицу” или такозваног пешчаног ђавола.„Ово је један од најбољих примерака фотографија ове појаве на Меридијани”, рекао је Реј Арвидсон, заменик руководства истраживања при мисији „Опортјунити”, пренео је Танјуг.Постојање „пијавица” на Марсу знано је већ годинама, а 2012. године је фотографисан стуб висок невероватних 19 километара. „Пијавице” на Марсу настају на исти начин као и на Земљи, иако је атмосфера на Црвеној планети знатно ређа. Пијавице се формирају када се током сувог дана део површине загреје брже од своје околине, при чему долази до ковитлања ваздуха.

Астрономи са Калифорнија универзитета објавили су, наиме, да су свемирски дивови попут ове црне рупе у неочекиваном делу космоса много чешће него што се то досад мислило, пренео је Танјуг.

„И док је проналазак овако велике црне рупе у неком делу свемира крцатом небеским телима очекиван, као када би се налетело на небодер на Менхетну, мање је вероватно да се овакве црне рупе нађу у свемирским ‘предграђима’”, навели су астрономи у саопштењу.

Иначе, велике, звездама богате галаксије где су научници раније налазили велике црне рупе, веома су ретке, пренео је АФП.

Оне мање, попут НГЦ 1600 у којој је дивовска рупа пронађена, много су чешће, али досад се није мислило да оне могу да буду домаћини овако великим рупама. Стога се поставља питање да ли је ово врх леденог брега, рекао је коаутор студије Ћунг-Пеи Ма.

„Можда постоји много више огромних црних рупа тамо где их човек не би очекивао”, навео је научник.

Те огромне црне рупе могу да имају масу већу и по неколико милијарди пута од масе Сунца. Мање, уобичајене рупе најчешће имају масу већу неколико десетина или стотина пута од масе нашег Сунца.

Црне рупе су, прецизира се, веома густа подручја у простору, односно времену у којима је гравитациона сила толико јака да јој чак ни светлост не може побећи, што их заправо чини невидљивим. Настају кад масивне звезде имплодирају на крају свог постојања и обично се налазе у средиштима галаксија.

Понекад их изда гравитациони ефект који се види на околним звездама, а које рупа гута, а затим избацују плин, прашину и разне крхотине.

Много мање се зна о настанку тако масивних црних рупа, а највећа икада детектована имала је масу 21 милијарду пута већу од масе Сунца у нашем систему.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh