Novosti online

Протест у Крушевцу због укидања филолошког одељења гимназије

КРУШЕВАЦПрофесори Гимназије и представници других крушевачких школа, али и родитељи ђака који су се спремали да полажу пријемни за филолошко одељење, окупили су се испред Градске управе тражећи да се ђацима омогући полагање пријемног испита за то специјализовано одељење. Протест је организовао синдикат Гимназије који припада Унији синдиката просветних радника Србије.

„Морали смо да реагујемо јер је тридесеторо крушевачке деце преварено од нас одраслих, од септембра се они спремају, а вероватно годинама маштају да упишу ово одељење, да би у последњем тренутку, када је требало да предају документа за упис, били обавештени да пријемног неће бити. То је неправда према невиним особама од 14 година”, рекао је председник синдиката у Гимназији Бранимир Шошкић, преноси Бета.

Напоменуо је да се синдикат на овај начин истовремено бори за очување најбољег одељења које Крушевац има у последњих 20 година.

„Трећину награда које је прошлогодишња гимназијска генерација освојила донели су ђаци тог одељења, од укупно девет одељења. То одељење је прошле године имало просек 4,90. Таквих одељења је мало, али су га се просветни систем и Школска управа Крушевац лако одрекли”, казао је он.

Гимназијски годишњак, у коме се налазе ти подаци о успесима ђака, и писмо за градоначелницу представници Штрајкачког одбора су оставили у Градској управи, а Шошкић је напоменуо да од градоначелнице очекује да у контакту са ресорним министарством укаже на значај овог одељења за Крушевац.

Штрајкачки одбор Гимназије од Министарства просвете тражи да омогући полагање пријемног испита за филолошко одељење у крушевачкој Гимназији, да потом, уколико довољно деце буде положило испит, упише то одељење, али и да филолошка одељења у Србији уписана са од 15 од 23 ђака буду третирана као пуна од 24 ђака, да се у тим одељењима гарантује финансирање другог страног језика и за мање групе, те да ђаци током јесени знају која ће одељења бити отворена наредне школске године.

Те захтеве су предали у крушевачкој Школској управи.

Шошкић је пренео информацију да су, након што је Штрајкачки одбор прошле недеље најавио протест, начелник крушевачке Школске управе и директорка Гимназије позвани на састанак код министра просвете који је заказан за сутра.

Председница Уније синдиката просветних радника Србије Јасна Јанковић рекла је да Унија подржава Гимназију која се бори за опстанак филолошког одељења у Гимназији.

„Невероватно је то што се десило са тим одељењем, или је реч о потпуној збрци, у шта сумњам или о завери. Мислим да ће све бити јасно уколико ускоро крену да се оснивају приватна филолошка одељења. Такође, из Министарства су поручили да деца могу да се упишу у друге градове. Да ли треба да попуњавају одељења у Београду и каква је то онда децентрализација”, упитала је она.

Запослени у Гимназији, родитељи и ђаци су тек када је објављен Конкурс за упис у средње школе, 6. маја, сазнали да ове године, после 17 година, неће бити уписа за филолошко одељење у тој школи, након чега је уследила реакција школе и родитеља те састанак у Министарству, који ништа није променио, а потом и штрајк упозорења у Гимназији.

Професори Гимназије су, иначе, од почетка школске године по основним школама представљали рад тог одељења, а од фебруара држали бесплатну припремну наставу у школи.

Министарство просвете је одлуку о укидању одељења образложило малим бројем пријављених за припремну наставу, мањим бројем уписаних претходне године, те проблемом у организовању наставе другог страног језика насталим због мањег броја ђака.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh