Novosti online

Протести у Грчкој, Русији, Немачкој, Аустрији, Турској…

Широм европских градова радници су данас изашли на улице поводом 1. маја – Међународног дана рада, тражећи боље услове рада и поштовање права радника.

У Берлину је одржана првомајска парада на којој су левичарске организације тражиле поштовање права радника и социјалну једнакост.

Поворка, у којој је било више десетина хиљада људи, прошла је улицама центра Берлина уз пароле са захтевима упућеним влади, као и заставама организација које традиционално учествују у овом маршу.

Берлин (Фото АП / Bernd Wuestneck)

Учесници параде захтевају социјалну једнакост, равноправност полова у примањима, боље услове на радном месту…

Такође је било и захтева за веће порезе за богате и растерећење пореза за радничку класу.

У поворци су се могле видети заставе владајуће СПД, Левице, али и Комунистичке партије Немачке и бројних курдских организација које траже права за Курде у Турској, а било је и организација које се боре за права хомосексуалаца.

У главном граду Грчке, Атини, почео је најављени 24-часовни штрајк транспортних радника, што укључује аутобуски, тролејбуски, градски железнички саобраћај и метро, али и кретање бродова и ферибота, преноси ТВ Сител.

Возачи јавног превоза у Атини и Пиреју у штрајку ће бити цео дан, док возачи метроа штрајкују од девет ујутро до краја радног времена. Бродови и фериботи неће саобраћати 24 сата.

(Фото AП / Petros Giannakouris)

У Атини, како наводи грчки лист Катимерини, прокомунистички синдикат ПАМЕ окупио се на главном тргу Синтагма у 10.30, а јавна синдикална федерација АДЕДY и федерација синдиката приватног сектора ГСЕЕ, као и јавна комунална предузећа одржавају заједнички скуп на атинском тргу Клафтомонос.

ADEDY је, такође, најавила марш до грчког парламента.

Грчке железници су почеле 24-часовни штрајк на територији целе Грчке, тако да ће возови на линији Атина-Солун саобраћати тек од 2. маја.

У центру Беча одржана је првомајска парада на којој је учествовало 120.000 људи и са које су левичарске партије и организације упутиле поруке против сејања мржње и подела.

Опозициона Социјалдемократска партија Аустрије (СПО) са свим окружним одборима учествовала је у паради, као и синдикалне организације, које изласком на улицу 1. маја указују на снагу коју имају, заступајући запослене у Аустрији.

Испред бечке Већнице, где је одржана завршница, по први пут се обратила нова лидерка СПО Памела Ренди-Вагнер, која је оштро напала актуелну аустријску владу.

„Оно што обједињује коалиционе партнере је политика против социјалне равнотеже, политика мржње и поделе”, подвукла је она.

СПО, према њеним речима, заступа потпуно другачију политику, а градоначелник Беча Михаел Лудвиг најавио је да социјалдемократе неће у Бечу улазити у коалицију с десничарском Слободарском партијом (ФПО).

Цирих (Фото АП / Ennio Leanza)

Лудвиг је позвао на јединство у партији и истакао да је 1. мај сигнал заједништва, солидарности.

„Беч устаје на ноге на овај дан, али и када се неко односи неправедно према нашем граду”, нагласио је градоначелник аустријске престонице.

Казао је да је закон о социјалној помоћи, који је недавно реформисала влада, срамота, и да ће се СПО на свим нивоима власти политички борити против њега.

Исто тако је критиковао најављено смањење доприноса Радничкој комори (АК), оценивши да ће то масивно ослабити ту организацију која се бори за права запослених.

Мото овогодишње параде био је „Заједно смо Беч, заједно смо Европа”.

Владајуће Народна партија (OВП) канцелара Себастијана Курца и ФПО вицеканцелара Хајнц-Кристијана Штрахеа обележиле су 1. мај традиционално другачијим окупљањима.

ОВП је позвала грађане на фешту породица у парку дворца Шенбрун, а ФПО традиционално је окупила грађане у Линцу на фешту под шатором.

Москва (Фото ЕПА / YURI KOCHETKOV)

Московска полиција саопштили је да је око 100.000 људи учествовало у данашњем маршу у центру Москве поводом Међународног дана рада, пренела је агенција АП.

Опозициона група ОВД-Инфо саопштила је да је шест политичких активиста притворено у Москви уочи јутрошњег скупа.

На руском Далеком истоку, у граду Петропавловск-Камчатски, полиција је притворила најмање 10 људи који су се окупили у жутим прслуцима по узору на покрет у Француској.

У Турској полиција је притворила малу групу првомајских демонстраната који су упркос забрани покушали да прођу према главном истанбулском тргу Таксим.

Они су узвикивали „Први мај је Таксим и не може да буде забрањен”.

Агенција Анадолија навела је да је више од 20 људи притворено, јер су покушали да пробију полицијску блокаду.

Улице које воде према Таксиму су блокиране, а полиција је дозволила само малој групи представника радничких синдиката да положе венац на споменик, навела је америчка агенција.

Раднички синдикати и политичке партије обележиће 1. мај окупљањима у Истанбулу и Анкари на подручјима које је турска влада одредила за то.

Таксим је симбол турског радничког покрета – 1977. године је убијено 34 људи током окупљања поводом Дана рада, када су на њих испаљени меци са оближње зграде, преноси Танјуг.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh