Gradovi

Renovirana „Rimska dvorana“ u Biblioteci grada Beograda

BEOGRAD – Ovo je veoma važno mesto književnog Beograda i i voleo bih da ne postane Vašar taštine već prostor u kojem stanuju književne vrednosti, rekao je pisac i profesor Univerziteta Mihajlo Pantić danas na svečanom otvaranju renovirane „Rimske dvorane“ u Biblioteci grada Beograda.

Pantić je istakao da bi voleo da se u „Rimskoj dvorani“ očuva nešto što se u naše književnom životu odavno izgubilo.

„Treba sačuvati kriterijume vezane za književnost uprkos turističkom potencijalu arheološkog lokaliteta koji se nalazi u „Rimskoj dvorani“. Ovde treba govoriti i o dobroj književnosti“, rekao je on.

Jasmina Ninkov direktorka Biblioteke grada Beograda zahvalila se Skupštini grada Beograda na uloženim sredstvima u renoviranje „Rimske dvorane“

„Nama je važno da se ostaci rimskog vojnog logora, koji predstavljaju značajan arheološki lokalitet prezentuju na pravi način. Sve više je turista u Beogradu i sigurna sam da će im naša „Rimska dvorana“ biti veoma zanimljiva zbog svog atraktivnog enterijera i vrhunskih književnih programa koji se u njoj odvijaju“ kazala je Ninkov.

Nevenka Novaković projektant iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda napomenula da se u Biblioteci grada Beograda na fantastičan način spajaju jedan od najatraktivnijih arheoloških lokaliteta u Beogradu u veoma značajna ustanova kulture

„Sve je to objedinjeno u veoma intimnom prostoru od 100 kvadrata „Rimske dvorane“. Naš zadazak je bio da konzerviramo lokalitet koji je po malo propadao u ovom prostoru. Naš zadataj je bio da od arheološkog nalazišta napravimo zvezdu jer su to ostaci vojnog logora iz 2. veka. Imali smo veoma zahtevan konzervatorski poduhvat jer smo želeli da funkcionalnost prostora ne okrnjimo zarad isticanja arheološkog nalazišta.“ kazala je Novaković.

Govoreći o zborniku „Vlasnik trajne sreće – o književnom delu Danila Nikolića“ Pantić je istakao da je ediciju Biblioteke grada Beograda, u čijem je izdanju knjiga izašla, počeo da uređuje pre šest godina rukovodeći se s dva kriterijuma.

„Biblioteka je elitna ustanova kulture i ona mora da ima elitnu ediciju. Takva edicija mora da se bavi najboljim u našoj književnoj savremenosti i književnoj tradiciji. Sa druge strane u njoj moraju da se nađu tekstovi koji unapređuju u analitički osnažuju vrhunske književne vrednosti.“

Prema njegovim rečima, knjiga posvećena književnom delu Danila Nikolića bila je namenjena obeležavanju nesvakidašnjeg jubileja.

„Imali smo nameru da prošle godine u februaru zbornikom obeležimo devedeset godina trajanja Danila Nikolića u tom trenutku našeg najstarijeg pisca. Danilo nas je preduhitrio i zamakao na „drugu stranu“.

Uprkos tužnoj činjenici da nas je on napustio mi smo, kaže Pantić istrajali u pripremi i objavljivanju zbornika koji nije klasična spomenica koja se objavljuje u sličnim prilikama već nešto poput knjige prijatelja koji su nešto napisali o Danilu Nikoliću od Stevana Raičkovića do Sene Mihailović.

Foto/ googlemaps.com

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh