Роналдо и Хесе обрадовали Зидана

Дуел у Риму био је добра прилика да гости из Мадрида наставе започету ниску успеха у најелитнијем европском клупском такмичењу и тако истакну најозбиљнију кандидатуру за освајање вредног трофеја. Са друге стране, домаћину је ово била нова нада да може озбиљније да се супротстави Зидановом тиму, који је јуче дебитовао на клупи Реала у Лиги шампиона, као тренер првог тима.

Рома је на почетку меча, као што се могло претпоставити, препустила већи део терена гостима. Спалетијева замисао је била да се противник угрози брзим контранападима и то преко Салаха и Ел Шаравија, док су репрезентативац Босне и Херцеговине Един Џеко, и фудбалска икона Рима Тоти, почели утакмицу са клупе.

Брзоноги Салах је задавао доста проблема Марселу по левој страни, где се у првих четврт часа игре водила највећа борба на терену. Хрват Модрић и Немац Крос, покушавали су на средини терена да озбиљније повежу главне акције свог тима, али су Ромини играчи били веома добро постављени, што је Реалу додатно отежавало посао да озбиљније угрози противников гол. Практично, Мадриђани у првих пола часа игре, иако су имали пуну доминацију на терену, нису упутили ни један озбиљнији ударац кла голу Шћешног.

А онда у 33. минуту први озбиљнији покушај Реала да стигне до вођства. Најпре је Кристијано Роналдо, прва звезда гостујућег тима, лобом проследио лопту ка Бразилцу Марселу а овај покушао из прве да шутира ка голу Роме. Срећом, лопта је прошла који сантиметар поред стативе. Брзо је узвратила Рома када је ударац Ел Шаравија успео да изблокира високи Варан.

Чини се да је Спалети одличном тактиком успео да изненади свог колегу са друге стране, јер Реал није имао ни једну праву шансу да озбиљније угрози мрежу домаћина. Углавном, првих 45 минута прошло је без великих узбуђења на терену.

У друго поглавље прве утакмице осмине финала Лиге шампиона Рома је кренула нешто одлучније. Често су играчи у црвеним дресовима нападали ка голу Наваса. Као да је Спалети осетио слабост свог противника, или му је било јасно да са ремијем Рома нема шта да тражи у реваншу. Римљани су на почетку другог полувремена били далеко одлучнији. Али то није спречило Кристијана Роналда да велемајсторским поготком у 57. минуту доведе свој тим у вођство. Најпре га је Марсело пронашао по левој страни, уследио је трк Роналда и његовог чувара, а онда је Португалац у свом стилу ,,заврнуо,, свог чувара Флоренција и онда страшним ударцем искоса са леве стране матирао голмана Шћешног: Рома – Реал 0:1!

Видевши да нема шта да чека Спалети је у 63. минуту увео Ефдина Џека уместо индиспонираног Ел Шаравија, док је са друге стране Зидан, појачао свој средњи ред, дајући шансу Хрвату Ковачићу уместо уморног Иска. У одбрани Реала доминирао је сјајни Варан, који је практично био прави бедем пред Навасом. Улазак Џека донео је нова узбуђења пред голом Реала. Некадашњи нападач Манчестер ситија је додао лопту Французу Венкеру, који је био за мало непрецизан. Тек толико да измами уздахе домаћих навијача.

У финишу утакмице опасно се разиграо Кристијано Роналдо. Португалац је био права ,,ноћна мора,, за противничку одбрану. У 78. минуту Роналдо је сјајно пронашао Родригеза, али је Колумбијац промашио празан гол, шутиравши главом са око седам метара. Како се ближио крај утакмице Реал је био све ближи новој европској победи, да би у 86. минуту Хесе ударцем са око четрнаест метара поново матирао домаћег голмана: Рома – Реал 0:2!

Сам пласман међу 16 најбољих тимова у Европи за белгијског првака, екипу Гента, чије боје брани српски репрезентативац Стефан Митровић, био је велики подвиг. У првој утакмици виђено је чак пет погодака. Гент је прву прилику имао после покушаја Фоке. У 25. минуту велику шансу имао је Волфсбург када је неспретно реаговао Митровић. У намери да пресече центаршут немачког тима односно Вијериње Митровић је лопту ударио главом, готово савладао свог голмана али је на срећу лопта отишла ван оквира гола.

Гости су повели у 43. минуту када је Јулијан Дракслер измењао дупли па са Вијерињом и онда рутинским ударцем са ивице шеснаестерца савладао голмана Гента. Тек што се кренуло са центра белгијски шампион је имао прилику за изједначење. Дракслер је добио лопту са своје половине, потом је примио на груди, затим дао дуг фор који је очигледно био добра прилика за Јунга да је стигне пре нападача Гента и избаци је у корнер.

У 54. минуту Дракслер је поново добио свој тиму вођство. Најпре је немачки нападач дошао у позицију да казни нову грешку домаће одбране. Добио је лопту тридесетак метара од гола Гента, потом је преварио Митровића, тако што му је лопту пребацио кроз ноге а онда мајсторски лобовао голмана који је изашао са гол линије.

Већ у 60. минуту било је све решено. Крусе је био стрелац трећег поготка. Мајсторски је скочио и на прави начин реализовао центаршут Траша за ново вођство своје екипе.

Ипак, домаћин није губио наду. Свен Кумс је завршио своју сјајну акцију у 80. минуту када је шутирао у десни голманов угао. Кастелес је једноставно у том тренутку био немоћан да је заустави. Играла се сама завршница меча када је после центаршута Хасана Сеифа са леве стране сјајно реаговао Колибали на првој стативи сместивши лопту иза леђа немоћног чувара мреже Волфсбурга. Међутим, то је било недовољно за нови преокрет у Генту…