Novosti online

Саша Јанковић:„вандалска акција усред Београда”

Заштитник грађана Саша Јанковић оценио је да се у ноћи 25. априла догодила „вандалска акција усред Београда” и објаснио да је разлог за његову реакцију, поводом рушења објеката у насељу Савамала, то што полиција није изашла на лице места, нити је реаговала на пријаве грађана.

Грађани су били у праву, јасно и недвосмислено су указивали шта се дешава, али их је оператерка МУП, после консултација са шефом смене, упутила на Комуналну полицију, рекао је Јанковић у емисији Пресинг телевизије Н1.

Једна од битних ствари је била да ли је то била грешка оператерке. Она се консултовала са шефом смене и он јој је дао налог који је била дужна да поштује и грађане упућује на Комуналну полицију, рекао је Јанковић.

Оно што је лоша ствар, разговарали смо са шефом смене, који је рекао да нема снимака разговора са операторком, а испоставило се да има. Није говорио истину. То не би смело да се ради у поступку контроле, објаснио је Јанковић.

Грађани су звали Комуналну полицију, али је начелник Комуналне полиције рекао да грађани нису звали, што ће бити посебан поступак контроле, најавио је Јанковић.

Ми имамо државни орган који је дужан да спречава таква дела, а када се догоде, да их истражи. Не могу да тврдим са извешношћу док суд не пресуди да ли има кривице, али полиција служи томе да расветли околности, уради свој посао и нико други, сем полиције, не треба да утврђује ко је био под фантомкама, додао је Јанковић.

Ако полиција на уради своје, не изврши увиђај, а директор полиције каже да нису изашли на увиђај… Грађани су чим су могли звали полицију и то разлог моја акције, јер полиција није реаговала, указао је Јанковић.

Он је описао догађај рушења објеката у Херцеговачкој улици у ноћи 25. априла, када су маскирани људи, у возилима без регистарских таблица, насилно извлачили људе из објеката и напоменуо да је то извела добро организована група људи.

Према његовим речима, 20 до 30 људи запосели су улицу у центру Београда, у насељу Савамала, на простору будућег Београда на води и блокирали је са два возила и две радне машине.

Евакуисали су људе из објеката и грађане који су се ту затекли лишили слободе, навео је Јанковић.

Овај чин је, међутим, показао да грађани, упркос свему, нису били застрашени, оценио је Јанковић, већ су случај пријавили полицији, иако им је речено да то не чине.

Објавио сам детаљан извештај, са транспкриптима, да се не би поновили случајеви да омбудсман објави извештај, а контролисани органи оспоравају тај извештај, називајући га личним мишљењем. Нисам сад приметио оспоравања, рекао је Јанковић.

Он је оценио да је важно открити налогодавце и то је била његова прва препорука МУП Србије – да утврди ко су људи испод фантомки и ко је дао налог да се руше објекти.

За разлику од неких ранијих случајева, јавност је извршила озбиљан притисак на органе власти, истакао је Јанковић, који сматра да је најлошије што се такве ствари везују са пројекат Београд на води.

Ако је нешто грађено ноћу, не треба ноћу да буде рушено, рекао је Јанковић, позивајући се на информације да је струшен најмање један легалан објекат.

Јанковић је рекао да су додатну конфузију у цео случај унеле изјаве градских функционера да грађани нису звали полицију.

Ово би могао да буде преломан тренутак, констатовао је Јанковић и указао да владавина права посрће пред потребом да политичка воља стоји испред примене закона.

Овај догађај је толико снажан, упечатљив, због сценских ефеката са фантомкама и не сећам се да се несто слично догодило предочио је Јанковић.

Он је, говорећи о Комуналној полицији, поодсетио да је имао негативан став о јачању овлашћења тог органа и да је добро што Закон о Комуналној полицији није усвојен.

Нама не требају нови закони, оне које имамо су довољно добри. Не требају нам експерти, већ одговорност за делање. Не треба да нам дође неко да нам прочита наш Устав, треба нам одговорност за чињење, истакао је Јанковић.

Овде и даље постоји осећај да је контрола нешто негативно, несто лоше и доживљава се као нужно зло, рекао је Јанковић и напоменуо да је кршење закона то што Скупштина Србије није разматрала годишње извештаје независних регулаторних тела.

Политика има примат над правом, а то не води јачању демократије, правне државе и поверења грађана у институције, упозорио је Јанковић.

Пола емисије причали смо о МУП, а тај орган испуњава 98 одсто препорука, навео је Јанковић, као пример сарадње са државним органима.

Јанковић је, говорећи о правима радника, рекао да је имао три притужбе везано за компанију Јура, али да је његов посао да се бави притужбама на инспекцију рада које је добио пре неколико дана.

То је релевантно за мене, да ли инспекција рада обавља посао како треба и то ћу приљежно урадити, најавио је Јанковић.

Он је оценио да су медији у Србији, нажалост, жртве доминације политичког, економског и личног интереса и да новинари пречесто нису у ситуацији да раде по професионалним стандардима, јер ће уследити отказ.

Држава се повукла из медија, рачунајући да ће медији сами од себе бити слободни, али је потребна регулација. Ако имате приватни медиј, то не значи баш да можете да пишете шта год хоћете и кршите закон, рекао је Јанковић.

Медији уживају медијске слободе и новинари имају заштиту зато да служе општем циљу да грађани буду објективно, истинито и тачно информисану. Ако то не раде, поручио је Јанковић, то је злоупотреба слобода.

Добили смо формално повлачење државе, а улазак приватног, партијског и другог утицаја испод радара, рекао је Јанковић.

У овој години, у односну на прошлу, напредовали смо у свести о недопустивости неких понашања, закључио је Јанковић, преноси Фонет.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh