Gradovi

Severna Koreja ispalila raketu prema Japanu

Severna Koreja ispalila je rano jutros novu balističku raketu prema Japanu, saopštili su zvaničnici Južne Koreje i dodali da je raketa pala u Japansko more.

Ta proba je jedna u nizu zabranjenih aktivnosti Severne Koreje prema ranijim rezolucijama Saveta bezbednosti UN kojima je zabranjen nuklearni i balistički program te zemlje.

Severna Koreja i pored zabrane radi na proizvodnji raketa koje bi mogle da stignu do američkog kopna.

Proba je sprovedena na dan kada se u SAD obeležava nacionalni praznik Dan nezavisnosti i nekoliko dana posle sastanka američkog predsednika Donalda Trampa i njegovo južnokorejskog kolege Mun Džae-ina koji je bio posvećen pretnji iz Severne Koreje.

Balistička raketa ispaljena je iz provincije Pjongan Nord i letela je prema Japanu, saopštile su vlasti u Seulu.

Američki Pentagon saopštio je da je u pitanju raketa srednjeg dometa i da je letela neobično dugo, 40 minuta, dok je vojska Južne Koreje navela da je raketa prešla oko 930 kilometara. Raketa je pala u more na oko 200 nautičkih milja od japanske obale, navela je japanska vojska.

„Severna Koreja ispalila je još jednu raketu uprkos ponovljenim upozorenjima medjunarodne zajednice“, rekao je japanski premijer Šinzo Abe, koji je ocenio je da je tom probom pretnja povećana.

Abe je dodao da će na marginama samita Grupe 20 industrijski razvijenih zemalja G 20 krajem nedelje u Hamburgu biti održan sastanak zvaničnika Japana, SAD i Južne Koreje.

Japanski premijer pozvao je predsednike Kine Si Djinpinga i Rusije Vladimira Putina da preduzmu dodatne mere protiv pretnje koju predstavljaju nuklearne i balističke probe Severne Koreje.

Severna Koreja je sprovela nekoliko desetina raketnih i nuklearnih proba od početka 2016. godine.

Severna Koreja saopštila je danas da je uspešno testirala interkontinentalnu balističku raketu, što je ključni korak ka ispunjenju cilja te države da bude u stanju da pogodi kopnenu teritoriju SAD.

„Istorijsko“ lansiranje rakete „Hvasong-14“ posmatrao je i lider Severne Koreje Kim Džong-un koji je naredio test, navedeno je u specijalnoj emisiji severnokorejske televizije.

„Testiranje interkontinentalne rakete je veliki proboj u istoriji naše Republike. Severna Koreja je snažna nuklearna sila koja može da udari bilo koje mesto na zemlji“, rečeno je u toj emisiji.

Prema japanskom ministarstvu odbrane, lansirani projektil je dostigao visinu od 2.500 kilometara. Analitičari smatraju da to odgovara karakteristikama interkontinentalne rakete.

„Procene su da je raketa postigla visinu veću od 2.500 kilometara i letela oko 40 minuta pre pada u Japansko more, u isključivoj ekonomskoj zoni Japana, posle leta od 900 kilometara“, navodi se u saopštenju.

Takvo saopštenje je u suprotnosti sa nešto ranije iznetim stavom SAD i Južne Koreje da se radi o projektilu srednjeg dometa.

Ipak, svi su saglasni da je ovo najuspešniji severnokorejski test do sada, a neki analitičari smatraju da bi raketa mogla da dodje do Aljaske, piše Asošiejted pres.

Američki balističar Dejvid Rajt ocenio je da bi testirani projektil, ako su izneti podaci o putanji tačni, mogao imati domet od 6.700 kilometara.

Severna Koreja već ima pouzdan arsenal raketa kratkog dometa ali i dalje usavršava one dužeg dometa. Analitičari su saglasni da Pjongjang poseduje tehnologiju za opremanje raketa kratkog dometa nuklearnim bojevim glavama, ali nisu sigurni da li to mogu da učine i sa drugim projektilima.

Severna Koreja je u prošlosti lansirala satelite za koje su druge zemlje tvrdile da predstavljaju prikrivene testove za rakete dugog dometa. Ali lansiranje interkontinentalne rakete, ako bude potvrdjeno, biće veliki udarac za zemlje koje žele da ograniče nuklearni i raketni program Severne Koreje i njihovu poteru za raketom koja može da dostigne bilo koji cilj u SAD.

Moguća interkontinentalna raketa je lansirana na američki Dan nezavisnosti i samo nekoliko dana posle sastanka lidera SAD i Južne Koreje.

Beta

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh