Novosti online

Софтвер дисциплинује мењаче

Од почетка године у мењачницама нема драстичних разлика у курсу евра, јер је Народна банка Србије (НБС) од 1. јануара 2019. године прописала да европска валута може да се купује и продаје у распону од плус, минус 1,25 одсто у односу на званични средњи курс динара према евру који важи на тај дан. Централна банка није се задовољила само пуким контролисањем да ли то мењачи поштују, већ је направила и софтвер који они морају да примењују.

Наиме, НБС је променила софтвер, који овлашћени мењачи користе на око 2.700 мењачких места, и практично је апликацијом онемогућено да овлашћени мењачи на око 75 одсто мењачких места курс за евро формирају у већем распону од плус, минус 1,25 одсто у односу на званични средњи курс динара према евру који важи на тај дан. Такође, онемогућено је да се примени и провизија већа од један одсто при откупу исправних новчаница у оптицају. Додатно, овлашћени мењачи, који користе софтвер пословних банака, морају да примењују ограничење у распону курса за евро и ограничење које се односи на провизију при откупу.

– Изменама прописа, које је донела НБС којима се регулишу услови и начин обављања мењачких послова и услови и начин рада девизног тржишта, а који су у примени од 1. јануара 2019. године, у курсној листи овлашћеног мењача и јавног поштанског оператера, куповни, односно продајни курс по јединици стране валуте евра не може да буде нижи, односно виши од званичног средњег курса динара према евру који важи на тај дан више од плус, минус 1,25 одсто при чему, овлашћени мењач и јавни поштански оператер могу да наплате и провизију у износу од највише један одсто при откупу ефективе, исправних новчаница у оптицају, која је такође изменама прописа од 1. јануара смањена са три одсто на један одсто – кажу у централној банци.

Појашњавају да су, као регулаторни и контролни орган на девизном тржишту, интервенисали ради заштите интереса грађана како би ограничили да поједини овлашћени мењачи користе свој положај на одређеној локацији и да услед недостатка одговарајуће тржишне конкуренције формирају курс динара према евру, који у значајној мери одступа од курсева које тога дана примењује већина осталих овлашћених мењача на мењачким местима где постоји таква конкуренција.

Од почетка године НБС посебно контролише да ли прописе о курсу примењују овлашћени мењачи на аеродрому, бензинским пумпама и тржним центрима.

– У спроведеним контролама нису уочена одступања курса динара према евру у односу на прописане распоне, као ни одступања од максимално дозвољене прописане провизије при откупу ефективе, исправних новчаница у оптицају. НБС ће наставити са контролом обављања мењачких послова код овлашћених мењача са посебним нагласком на контролу курсних листа овлашћених мењача и листа провизија при откупу ефективе – кажу у НБС.

А шта је са курсем који примењују пословне банке? Зашто оне могу да одступе од прописаног курса?

– Ово ограничење односи се на јавног поштанског оператера и овлашћене мењаче, а не и на банке зато што се готово целина мењачког пословања (купопродаје стране готовине за динаре) врши преко овлашћених мењача и јавног поштанског оператера. Посебно наглашавамо чињеницу да се ограничење односи на курс динара према евру у мењачким пословима, односно пословима куповине од физичких лица и продаје тим лицима ефективног страног новца – евра, а не и девиза. Наиме, мењачки послови нису примарни послови којима се баве банке, будући да се у банкама у највећем броју случајева обавља купопродаја девиза, то јест трансакције куповине и продаје стране валуте врше се преко рачуна који се воде код банака и те трансакције не представљају мењачке послове, па се стога поменуто ограничење не односи на банке и на девизне трансакције које се обављају преко банака, јер нису ни истог облика новчаних трансакција – кажу у НБС.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh