Gradovi

SPC: Neprimerena izjava nadbiskupa Hočevara

BEOGRAD – Sveti arhijerejski sinod SPC saopštio je danas da izjavu beogradskog nadbiskupa Antona Hočevara o ličnosti vladike žičkog i ohridskog Nikolaja Velimirovića smatra neprimerenom i nedobronamernom, te poručio da mu neće uspeti da pokvari odnose SPC i Svetu Stolicu, koristeći posetu pape Franje Srbiji kao „sitnu monetu“ za potkusurivanje.

U saopštenju, koje je potpisao vladika bački Irinej, navodi se da je nadbiskup Hočevar sebi dao slobodu, da po svojim poznatim merilima, dovede u pitanje svetost Novog Zlatousta, poredeći ga sa kardinalom Alojzijem Stepincem ili proglašavajući ga za srpski akvivalent Stepincu.

„Za razliku od arhiepiskopa kenterberijskog Justina Velblija, koji je, zajedno sa patrijarhom srpskim Irinejem, u londonskoj katedrali Svetog Pavla nedavno najsvečanije obeležio stotu godišnjicu Nikolajevog istorijskog govora, beogradski nadbiskup nije dužan da poznaje svetiteljev pastirski i duhovni rad u Ohridu, Bitolju i Žiči niti njegovu mnogostranu međucrkvenu delatnost“, navodi se u saopštenju.

Pogotovo, napominje se, ne moraju Hočevaa da ga zanimaju njegova bogoslovsko-književna dela, među kojima postoji i Stoslov o ljubavi i doživlkaj neprijatelja kao „surovog prijatelja”, za razliku od Stepinca, koji je napisao da „vizantsko pravoslavlje” predstavlja „prokletstvo Evrope” i da su Hrvati i Srbi, sledstveno, dva nespojiva sveta.

„On ne mora da zna ni to da je, za razliku od Stepinca, sveti Nikolaj čitav Drugi svetski rat proveo u internaciji u Ljubostinji, Vojlovici i na kraju u zloglasnom logoru Dahau. Ne sporimo mu ni pravo da stavi pod znak pitanja smisao odluke poglavara sopstvene Crkve, pape Franje, da se obrazuje Mešovita komisija Hrvatske biskupske konferencije i Srpske pravoslavne crkve koja treba da odgovorno i istinoljubivo razmotri ulogu Alojzija Stepinca pre, za vreme i posle Drugog svetskog rata“, navodi se u saopštenju.

Sveti arhijerejski sinod poručuje da, međutim, Hočevaru osporava pravo da svoje zalaganje za posetu pape Franje Srbiji zapravo koristi kao „sitnu monetu za potkusurivanje u nesvesnom – a možda i svesnom – nastojanju da pokvari odnose Srpske pravoslavne crkve sa Svetom Stolicom“.

„U tom nastojanju, uvereni smo, neće uspeti“, poručili su iz SPC.

Foto Tanjug/ Z.Žestić, ilustracija

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh