Gradovi

Sporazum u cilju unapređenja zaštite i bezbednosti novinara

Sporazum o saradnji i merama za podizanje nivoa bezbednosti novinara, koji je danas potpisan u Beogradu predviđa blisku saradnju u slučajevima krivičnih dela počinjenih na štetu novinara i formiranje stalne radne grupe u cilju sveobuhvatne zaštite predstavnika medija.

BEOGRAD – Sporazum o saradnji i merama za podizanje nivoa bezbednosti novinara, koji je danas potpisan u Beogradu predviđa blisku saradnju u slučajevima krivičnih dela počinjenih na štetu novinara i formiranje stalne radne grupe u cilju sveobuhvatne zaštite predstavnika medija.

Radnu grupu činiće predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Republičkog javnog tužilaštva, novinarskih udruženja i asocijacija medija, saopšteno je iz MUP-a.

Državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Biljana Popović Ivković rekla je nakon potisivanja Sporazuma da je MUP i do sada hitno postupao u slučajevima napada na novinare i da se ovim dokumentom definiše bliža saradnja i komunikacija kako između predstavnika Ministarstva, tužilaštva, novinarskih udruženja, tako i asocijacija medija.

„Naš zajednički cilj je da maksimalno zaštitimo novinare i da im omogućimo potpun i nesmetan rad“, naglasila je Popović Ivković.

Izrazivši zadovoljstvo potpisanim Sporazumom, objasnila je da taj dokument predviđa formiranje stalne radne grupe za sprovođenje i redovne sastanke predstavnika Ministarstva unutrašnjih poslova, tužilaštva i novinarskih udruženja.

Prema njenim rečima, sporazumne strane odrediće osobe za kontakt koje će biti u neposrednoj komunikaciji sa pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova i Republičkog javnog tužilaštva.

„Važno je da ćemo imati stalnu i kontinuiranu saradnju“, rekla je Popović Ivković ukazavši da se baze podataka Ministarstva unutrašnjih poslova i udruženja novinara razlikuju, jer se dešava da novinari prijave napad novinarskim udruženjima, ali ne i policiji i nadležnim tužilaštvima.

Popović Ivković je ukazala da će novinari proći edukaciju u pogledu prava na krivično pravnu zaštitu i obuke o osnovama informacione bezbednosti internet portala, kao i primenu osnovnih mera zaštite.

Poseban tužilac za viskotehnološki kriminal Branko Stamenković ukazao je da su tužilaštva uvek posvećivala izrazitu pažnju svim slučajevima u kojima su novinari pretrpeli određenu vrstu napada i nasilja.

„Nismo uvek bili uspešni. Nažalost, postoje određena ograničenja koja su prevashodno dokaznog karaktera, ponekada i zakonskog“, rekao je Stamenković ocenivši da je potpisani Sporazum korak u dobrom pravcu, koji će omogućiti da se podvuče crta i da se na osnovu dosadašnjeg rada postavi pravac daljeg postupanja.

Predsednik Udruženja novinara Srbije Ljiljana Smajlović ocenila je da između novinara i države postoji određena doza nepoverenja istakavši da je potpisani Sporazum važan vid građenja poverenja, koje je ključni faktor u odnosima države i novinara.

Predsednik Udruženja novinara Vojvodine Igor Aleksić ocenio je da je ovo veliki dan za novinarsku profesiju u kome je država pružila ruku novinarima, navodi se u saopštenju MUP-a.

Preview

POPOVIC IVKOVIC I SMAJLOVIC

Slide

BILJANA POPOVIC IVKOVIC

Slide

POPOVIC IVKOVIC I STAMENKOVIC

Slide

POPOVIC IVKOVIC, STAMENKOVIC, SMAJLOVIC

Slide

POPOVIC IVKOVIC I SMAJLOVIC

Slide

POPOVIC IVKOVIC, STAMENKOVIC, SMAJLOVIC

POPOVIC IVKOVIC I SMAJLOVIC

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh