Novosti online

Србија и Српска заједно граде три хидроелектране

Премијери Србије и Републике Српске (РС) Ана Брнабић и Радован Вишковић оценили су данас да односи Србије и Републике Српске напредују у свим областима и да ће у будућности ићи још узлазнијом путањом. На заједничкој конференцији за новинаре у Београду након десете седнице две владе, Брнабић је казала да је задовољна константним растом робне размене са БиХ која је достигла скоро две милијарде евра у 2018. години, од чега је 70 одсто робна размена са РС.

„Економија је нешто где имамо стварно добре резултате”, казала је она и додала да верује да постоји много простора за унапређење робне размене и инвестиција.

Један од циљева заједничких седница две владе је укупно повећање инвестиција нарочито из Србије у РС, казала је Ана Брнабић, пренела је Бета.

Она је рекла да ће 2019. бити значајна у односу на повезивање и саобраћајну инфраструктуру, наводећи да се нада да ће ускоро бити отворен мост Братољуб који повезује Љубовију и Братунац.

„Ми смо завршили повезивање мостом Братољуб, Љубовије и Братунца… Председник Владе РС нас је обавестио да ће 7. марта бити завршен тендер, тако да се види светло на крају тунела. Надам се да ћемо скоро и ово завршити уз подршку са федералног нивоа БиХ и да ћемо коначно отворити овај мост”, казала је она.

Премијерка Србије је казала да планирана и два значајна пројекта у области енергетске инфраструктуре – хидроелектране Фоча и Паунци, као и Бук Бијела, на реци Дрини.

„То је заједничка инвестиција око 200 милиона евра. Она енергетски можда није тако велика, то је негде око 84-85 мегавата, али ако томе додамо и хидроелектрану Бук Бијела са капацитетом од око 120 мегавата, о чему смо данас причали, што би укупно било око 200 мегавата и што није безначајно”, казала је Ана Брнабић.

Додала је да је приоритет оснивање заједничког предузећа које ће се тиме бавити.

Вишковић је рекао да је за Србију и РС значајан капацитет који ће се градити у горњем току реке Дрине, три хидроцентрале – Фоча, Паунци и Бук Бијела, укупне снаге око 200 мегавата и око 450 милиона евра вредност инвестиције.

„Влада РС је у врло кратком року спровела све процедуре и доделила све концесије”, казао је премијер Српске и додао да се нада да ће извођачи у припремне радове на пројекту Бук Бијела моћи да буду уведени већ половином ове године.

Вишковић је казао да је пре два дана у БиХ усаглашена на нивоу министара транспорта и комуникација будућа траса аутопута који ће повезивати Београд са Бањалуком и Београд са Сарајевом.

„Ту ће у суштини бити један кружни прстен који ће ићи од Београда, према Рачи, даље преко Бијељине, Брчког, према Добоју и даље према Бањалуци, а онда у Лончарима правити једну уздужну везу преко Тузле према Сарајеву и правити један прстен преко Романије, Вишеграда и поново овамо долазити према Ужицу и назад према Београду”, казао је Вишковић.

Вишковић је рекао и да је РС већ у фази пројектно техничке документације за изградњу брзе цесте од Бијељине, преко Зворника, Милића, према Сокоцу, која ће на крају бити попречна веза за један прстен тог аутопута.

Што се тиче посебних веза Србије и РС, Ана Брнабић је казала да је Србија од 2014. године дала донације РС у вредности више од 21 милиона евра за различите пројекте.

„У 2019. години се наставља са овим трендом… Резултати не изостају, имамо јасан план и агенду за даљи рад и чини ми се да ћемо то радити у обостраном интересу”, казала је она.

Вишковић је казао да је на седници две владе разговарано и о сарадњи на нивоу наменске индустрије, како се не би дозволило даље пропадање те индустрије у РС.

Премијер РС је захвалио Србији на свим донацијама упућеним грађанима Републике Српске и српском становништву које живи у Федерацији рекавши да они „знају то да цене”.

Након седнице влада Србије и РС потписано је више споразума о сарадњи у различитим областима односно Меморандум о сарадњи у области технолошког развоја и дигитализације, Меморандум о размени искустава у области инспекцијског надзора, Споразум о сарадњи у области интеграција и Меморандум у области стипендирања младих талената.

(Фото Анђелко Васиљевић)

Потписан Меморандум о стипендирању младих талената са РС

Министар омладине и спорта Вања Удовичић и министар за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво Републике Српске Срђан Рајчевић потписали су данас Меморандум о сарадњи у области стипендирања младих талената, преноси Танјуг.

Обе стране ће развијати и подстицати сарадњу у области стипендирања младих талената јачањем партнерства кроз координирани рад Фонда за младе таленте Републике Србије и Фонда „Др Милан Јелић” Републике Српске.

„Овим и формалним актом смо додатно продубили наше најприсније односе и сарадњу, с циљем пружања нове перспективе за развој наше омладине на свим важним пољима. Прошла година у Србији била је рекордна по броју додељених стипендија за студенте кроз Фонд за младе таленте – док ћемо у овој проширивати спектар њихових опција за даљи развој и кроз активности предвиђене овим Меморандумом”, изјавио је Удовичић.

Како је навео, пратиће се и унапредити политика стипендирања са циљем побољшања положаја талентованих студената.

„Успоставићемо заједничке активности каријерног вођења и саветовања младих талената, а стипендисте ћемо подржати и тако што ће моћи да користе погодности које пружају јавне институције и привредни субјекти страна потписница”, истакао је Удовичић.

Он се данас састао и са министарком породице, омладине и спорта Републике Српске Соњом Давидовић, са којом је разговарао о сарадњи на основу Акционог плана за 2019. годину у области омладине и спорта.

Уз констатовање досадашњих успешних и разгранатих односа, који се огледају у доброј и конкретној сарадњи надлежних органа, спортских и омладинских организација, било је речи и о заједничком ангажману на новим пројектима.

„Наша министарства ће предано радити на унапређењу регионалног повезивања младих коришћењем доступних регионалних иницијатива и европских фондова, Фонда за западни Балкан, Еразмус+ програма, ИПА програма прекограничне сарадње и кроз заједничку припрему за Годишњу омладинску конференцију у јесен ове године“

Такође, заједнички циљ је да се обезбеде услови и поводи да се млади што чешће сусрећу на омладинским манифестацијама и тако размењују искуства и знања која ће им бити драгоцена за даљи лични развој.

„Желимо да учимо једни од других и у области спорта, тако да ће ресорна министарства подстицати сарадњу спортских савеза Србије и Републике Српске кроз размену стручњака и организовање стручних саветовања”, закључио је Удовичић.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh