Analize I Kolumne

Србија, Косово i Америка: Газиводе или „Језеро Трамп“ – шта све на Косову носи америчко име

Извор: Би-Би-Си на српском, https://www.bbc.com/serbian/cyr/balkan-54295371

Наташа Анђелковић

За разлику од познате љубави Албанаца према америчким политичарима, сада, готово први пут у новијој историји, и Срби са Косова хвале Американце.

Натпис „Језеро Трамп“ и транспарент захвалности Срба америчком председнику Доналду Трампу на мосту изнад језера Газиводе на северу Косова, одушевио је и специјалног изасланика САД Ричарда Гренела.

Његов твит можда је и најава да ово, можда, неће бити тек куртоазна порука, већ и да ће овај географски појам добити ново име.

Одавање почасти и знаци захвалности америчким званичницима нису новост када се ради о већинском албанском становништву услед широке подршке независности Косова.

Али потез Срба, који су према Американцима имали углавном негативне ставове, поготово после НАТО бомбардовања 1999. године, изазвао је немало изненађење.

Булевари у Приштини носе имена бивших америчких председника Била Клинтона и Џорџа Буша, док некадашња државна секретарка Хилари Клинтон може да се похвали да је један бутик у центру града назван по њој – и да продаје одела по којима је позната.

„То је знак политичке незрелости и фетишизације и глорификације власти независно од тога ко је данас у Америци властодржац.

„У овом конкретном случају (Језера Трамп) мислим да се бркају бабе и жабе, што би народ рекао“, каже за ББЦ на српском косовски аналитичар Бељуљ Бећај.

Ипак, овакав однос према Американцима није био резервисан само за већинско албанско становништво.

Једна од лепших улица у центру Косовске Митровице, где живе углавном Срби, већ деценијама носи име убијеног председника САД Џона Кенедија – још из периода бивше Југославије, подсећа уредница портала Коссев Татјана Лазаревић.

„Митровица је била космополитски град у којем се неговала западна култура, чак смо учили енглески када се у већини школа учио руски и немачки.

„Ово сад, наравно, нема везе са тим. Нисам склона да верујем да су људи природно пожелели да промене име језеру које се налази у срцу Ибарског Колашина, који је горштачки крај врло поносан на историју и порекло“, каже Лазаревић за ББЦ на српском.

И Американци су радили на промени перцепције у Србији, каже Марко Савковић из невладине организације Фонд за политичку изузетност.

„Они су се пуно посветили јавној дипломатији, кроз кампању Ви сте свет, обележавањем стогодишњице краја Првог светског рата када се српска застава вијорила над Белом кућом.

„Симболично, али врло значајно – и то је препознато код људи“, каже Савковић за ББЦ.

Међутим, натпис код језера Газиводе сматра „пре маркетиншким триком.“

„Вероватније је да су исти људи који су качили транспаренте (руском председнику Владимиру) Путину сад добили налог да напишу ово за Трампа“, напомиње Савковић за ББЦ.

Он оцењује да у тој причи „има много додворавања чим су обе стране спремне да промене име језеру које већ има два назива“.

Шта све на Косову већ носи имена Американаца?

Поред великих булевара и бројних споменика, на Косову постоји и Амерички универзитет, разне америчке болнице, па и средње школе.

Неретко деца добијају америчка имена.

И некадашњи командант НАТО-а Весли Кларк има улицу у Призрену, а његово име носи и ауто-школа из Приштине.

Магистрални пут је добио и покојни син америчког потпредседника Џозефа Бајдена – Бо Бајден.

Углавном су то политичари из редова демократа у Америци док је Трамп републиканац.

Савковић у Вашингтонском споразуму, за који каже да су га „ многи с правом критиковали“ препознаје елементе дугорочних америчких интереса који су у директној вези са сузбијањем руског и кинеског утицаја на Балкану.

Пре свих, питања енергетике и 5Г мреже.

„Американци нису направили потпуни обрт – нису престали да Косово сматрају партнером, али су сад спремни и да изврше притисак на њих како би се дошло до неких решења.

„То не треба гледати само кроз предстојеће изборе, већ и на дужи рок“, истиче он.

Шта је објавио Гренел?

Београд и Приштина сагласни су да се језеро Газиводе убудуће зове по Трампу, објавио је Гренел на Твитеру.

„Kако назвати језеро које за Kосово и Србију представља озбиљну препреку упркос компромису који су осмислиле САД за покретање студије о изводљивости ради стварања радних места и више енергије за регион… па су се обе стране сложиле с новим именом: Језеро Трамп“, написао је Гренел на Твитеру.

Београдски медији претходно су објавили фотографије са језера Газиводе, бране и моста са транспарентом на енглеском: „Председниче Трамп, косовски Срби захваљују Вам на томе што доносите мир„.

Председник Србије Александар Вучић и косовски премијер Авдулах Хоти потписали су 4. септембра у Белој кући у присуству Трампа споразум о економској нормализацији којим се предвиђа, између осталог, израда студије о изводљивости поделе енергетских ресурса језера Газиводе.

Срби с Косова и 2016. подржали Трампа

Ово није први пут ни да Срби с Косова јавно подржавају Трампа. Његова победа на председничким изборима у северном делу Косовске Митровице славила се и 2016. године.

Мештани су се одмах по објављивању резултата окупили и узвикивали његово име, а центру града су постављени билборди са сликама америчког председника и поруком: „Срби су подржали“.

Транспаренти захвалности Трампу су, каже Татјана Лазаревић, и овог пута на прецизно одабрана места – али се и даље не зна ко их је поставио.

Мост, који би такође, могао да понесе Трампово име, раније се звао Брњачки или Љубичићев мост по генералу некадашње Југословенске народне армије Николи Љубичићу који је иницирао његову изградњу.

Овај мост преко језера Газиводе један је од заштитних знакова општине Зубин Поток, а налази се на двомеђи Kосова и централне Србије.

„Пре видим сличност овога са оним возом из Београда што је кренуо осликан иконама, него сличност између иницијативе да мост носи Љубичићево, па сад Трампово име“, додаје Лазаревић.

Имитација Албанаца

Захвалност америчком народу и њиховој држави која постоји у албанском народу не треба везивати за властодршце, сматра Бећај.

„Свако давање имена представља израз неког политичког стремљења, да не кажем додворавања, али не може се поредити допринос Клинтона и Буша Косову са Трамповим.

„Он је један ауторитарни владар, који доноси унилатералне одлуке и не заслужује да нешто носи његово име. Његова админстрација је прва која је условљавала Албанце, што је нови гест у односу на претходне“, напомиње Бећај.

Зато и ову иницијативу са српске стране оцењује као „имитацију Албанаца у контексту промењених политичких околности“.

Ипак, пре свега, сматра аналитичар, Београд и Приштина треба да дођу до међусобног признавања и проналажења заједничког интереса, а име језера или моста је споредно питање.

„Шекспир је рекао да `ружа остаје ружа макар је назвали другим именом`. Језеро остаје ту где је макар се звало и Трампово“, закључује Бећај.

Србија и Трамп

Према неким истраживањима јавног мњења претходних година, грађани Србије су наклоњенији Русији и Кини, него САД и Европској унији, иако је ЕУ највећи донатор помоћи Србији.

Али у последње време, а посебно после склапања споразума Београда и Приштине у Белој кући у Вашингтону уз присуство Доналда Трампа, ствари се, изгледа, мењају.

Трамп је, додуше, и раније освајао симпатије неких у Србији.

Тако је лидер Српске радикалне странке и некадашњи Вучићев партијски шеф Војислав Шешељ са сарадницима и присталицама шетао у мајици са ликом Доналда Трампа 2016. године, у знак протеста због посете тадашњег првог потпредседника САД Џоа Бајдена Србији.

Таблоид „Информер„, близак властима у Србији, новембра 2016. године закупио је билборде у Београду честитајући Трампу на победи на председничким изборима на којима је писало: „Трампе, Србине“.

Шта кажу на Твитеру?

Многе је изненадила одлука да језеро изненада промени име, иако ту идеју није потврдио нико од овдашњих званичника.

Неки су се томе и успротивили, неки подржали, уколико је то пут ка мир између два народа.

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh