Novosti online

Србија се није одазвала на наш позив за састанке

„Представници Србије нису се одазвали позиву да присуствују неформалним састанцима које ће Словачка, као председавајућа ЕУ, организовати овог месеца и на које је позвала и државе кандидате”, каже за „Политику” амбасадорка ове земље у Београду Дагмар Репчекова, појашњавајући своју прекјучерашњу изјаву у којој је као представница земље која је преузела председавање ЕУ, прекорила Београд јер „није прихватио позив на састанак о правосуђу и унутрашњој политици”. Како је приликом симболичног преузимања нове дужности од Холандије рекла Репчекова, овакво понашање „доводи у питање жељу Србије да остане на путу европских интеграција”.

О каквом је састанку реч?

Осим званичних састанака министара ЕУ, Словачка као председавајућа земља Саветом ЕУ организује и неформалне састанке, на које смо одлучили да позовемо и представнике земаља-кандидата за чланство. Један од састанака које организујемо у јулу у Братислави јесте Савет ЕУ за унутрашње послове и правосуђе (ЈХА), а други је Савет за заштиту животне средине (ЕНВИ). И за један и за други послали смо позивнице надлежним министарствима Србије, али нисмо, нажалост, до данашњег дана добили одговоре.

Шеф словачке дипломатије Мирослав Лајчак најавио је да ће у току словачког председавања проширење ЕУ на западни Балкан и Турску бити приоритет. Ви сте, пак, изјавили да је за Србију најбоље да узме времена колико јој је потребно за евроинтеграције. Да ли мислите да сте на тај начин мало обесхрабрили званични Београд?

Те две изјаве никако се не супротстављају. Јесте да је један од приоритета Словачке током председавања Саветом ЕУ проширење, али важи и то да ЕУ неће као свог члана примити државу која није спремна. То значи да Србија мора да пређе одређени пут, да спроведе реформе, да усклади своје законодавство и односе са суседима, да уради свој „домаћи задатак”. И ту се ништа не мења од пре: није важно колико ће се брзо овај посао завршити, важно је да је доведен до краја. Ако треба више времена да се неке ствари рашчисте, онда је боље да нигде не журимо. У наредних шест месеци, колико ће Братислава водити Унију, проширење ЕУ свакако ће остати приоритет, али остварење тог циља зависи од спремности држава кандидата.

После одлуке Брисела да Србији не буду отворена поглавља, шеф дипломатије Ивица Дачић рекао је да ће Србија морати да одржи хитне консултације о спољнополитичким потезима. Да ли у актуелној спољнополитичкој оријентацији Србије видите доследно залагање за евроинтеграције или можда одступање од европске агенде?

Не видим разлог за испитивање става Владе Србије који су у више наврата истакли званичници државе – између осталих у петак и председник републике Томислав Николић – да је спољнополитички приоритет Србије пуноправно чланство у ЕУ.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh