Novosti online

Стив Балмер најбогатији власник клуба на свету

„Форбс” је објавио листу милијардера који су већински власници спортских клубова широм света, а на њој се налази 63 имена. Они су збирно „тешки” 263 милијарде евра (у доларима, као што даје овај магазин, то износи 285 милијарди) и обухватају 81 клуб из седам спортова и 12 лига.

Стив Балмер је најбогатији власник неког клуба, са 21,7 милијарди евра. Овај бивши дугогодишњи извршни директор Мајкрософта платио је пре две године две милијарде долара за Лос Анђелес „клиперсе”. Тада је НБА била приморана да нађе новог власника пошто је дотадашњег, Доналда Стерлинга, доживотно избацила из лиге због расистичких коментара (плус казна од 2,3 милиона евра). Балмер је платио три и по пута више од претходне рекордне цене приликом продаје неког НБА клуба.

На другом месту је нафтни магнат и најбогатији човек у Индији Мукеш Амбани, са 17,8 милијарде евра, који је због пада цене енергената изгубио 1,6 милијарди прошле године. Овај страствени љубитељ крикета, најпопуларнијег спорта у тој земљи, власник је Мумбај „Индијанса” и један је од тројице милијардера у Премијер крикет лиги Индије, поред Каланитија Марана (2,2 милијарде) и Санџива Гоенке (1,1 милијарда).

Пол Ален је трећи (16,1 милијарда, Сијетл „Сихоукс” и Портланд „Трејл блејзерс”), Дитрих Матешиц заузима четврту позицију (12,2 милијарде, „Ред бул” рејсинг и Њујорк „Ред булс”), пети је Стефен Рос (11,1 милијарди, Мајами „Делфинс”). Оснивач „Ред була” Матешиц је најбогатији међу власницима тимова у ауто-мото спорту и фудбалу.

Међу сто најбогатијих људи на свету, само петоро (ниједан међу првих 25) јесу власници спортских клубова. Стив Балмер је, рецимо, тек на 26. позицији. „Форбс” је на ову листу укључио само већинске власнике и појединце, па се зато на њој не појављују фамилије Штајнбрејнер (Њујорк „Јенкис”) и Глејзер (Манчестер јунајтед, Тампа Беј),

Последњих година НБА је постала стециште милијардера. Међу њима је и већински власник Арсенала Стенли Кроенке (Денвер „Нагетс”) у чијим рукама су и Лос Анђелес „Ремси” (амерички фудбал), Колорадо „Аваланч” (хокеј), Колорадо „Рапидс” (фудбал) и Колорадо „Мамут” (лакрос). Кроенкеово богатство је процењено на 7,1 милијарди евра.

После Балмера и Кроенкеа најбогатији власници НБА клубова јесу Рус Михаил Прохоров (7 милијарди, Бруклин „Нетс”), Мики Арисон (6,5, Мајами „Хит”) и Чарлс Долан (4,6, Њујорк „Никс”).

У професионалној лиги америчког фудбала (НФЛ) налази се највише милијардера (19).

Међу власницима спортских клубова су и четири жене. Три у хокејашкој НФЛ лиги – Џоан Тиш (3 милијарде, Њујорк „Џајантс”), Дениз Јорк (1,7, Сан Франциско 49) и Марта Форд (1,2, Детроит „Лајонс”), док је Гејл Милер (1,3) у НБА (Јута „Џез”).

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh