Gradovi

Стоматолошки факултет добио најмодернији скенер

У Центру за радиолошку дијагностику Стоматолошког факултета Универзитета у Београду јуче је пуштен у рад нови скенер захваљујући којем ће пацијенти из целе Србије моћи да долазе на снимање само са упутом лекара. Ко нема упут, може да плати преглед на овом скенеру.

Стари половни скенер, који је „издржао” чак 18 година непрекидног рада, покварио се пре месец дана, а захваљујући брзој реакцији руководства факултета брзо је замењен новим.

Пуштању у рад новог скенера присуствовао је и министар здравља др Златибор Лончар, који је истакао да је то велика ствар за факултет, запослене и пацијенте, јер ће им пружити нови ниво услуге.

– Пацијенти неће морати да иду на друго место јер ће се прегледи много брже обавити и дијагноза ће бити квалитетнија – нагласио је др Лончар.

Годишње се на скенеру на Стоматолошком факултету обави око 15.000 прегледа, а око 10.000 пацијената дође са упутом лекара јер у том случају трошкове снимања покрива Републички фонд за здравствено осигурање. Набавку новог апарата од средстава факултета започео је прошле године бивши декански колегијум на челу са проф. др Мирославом Вукадиновићем.

– Немамо листе чекања, већ само листе заказивања. Са новим апаратом, који је коштао 300.000 евра, моћи ћемо да повећамо број прегледа, а планирамо да радимо и суботом, како би било прегледано што више људи – појашњава проф. др Алекса Марковић, декан Стоматолошког факултета.

Новина је да ће ова високошколска установа до краја године отворити велики истраживачки и имплантолошки центар у Ранкеовој улици у Београду. Тренутно је завршена прва фаза радова, а у међувремену је руководство тражило дозволу за проширење објекта за око 500 квадратних метара и очекују да ће одобрење добити ових дана.

– Урадили смо подземни део објекта и гараже и сад крећемо са изградњом четири спрата. Центар би требало да буде завршен до краја године, а биће јединствен у Европи за едукацију стоматолога, са најсавременијим апаратима. Захваљујући томе проширује се могућност за научна истраживања. Већ имамо заинтересоване стоматологе који из земаља у окружењу желе да долазе на усавршавање код нас. Имплантологија је сад постала рутинска ствар, као што је некад било постављање керамичких круница – каже др Марковић.

Овај факултет је прошле године набавио 51. стоматолошку столицу, а следи и комплетно реновирање студентских сала. Професор Марковић додаје да су уложили новац за набавку савременог апарата за анестезију у центру где се лече деца са сметњама у развоју и да највише раде на унапређењу наставе. Од 4. фебруара па до почетка јуна настављају и са праксом бесплатних поправки зуба које обављају студенти под будним оком професора.

Професор др Војкан Лазић, продекан за финансије, додаје да ће наставити да обављају најсавременије операције из домена максилофацијалне хирургије, користећи модерне материјале и процедуре.

– Међу првима смо својевремено набавили 3Д скенер вилице, који је златни стандард у комплетној дијагностици, пре операције или као припрема за постављање импланта. Желимо да у будућности набавимо и неке модерније 3Д апарате – додаје др Лазић.

Наши саговорници напомињу да би било лепо када би држава приликом пријема најбољих младих лекара у радни однос одлучила да запосли и неколико најбољих стоматолога, а док се то не догоди они не одустају од праксе да сваке године радну књижицу дају најбољем студенту Стоматолошког факултета, као и стипендију за усавршавање у иностранству вредну више хиљада евра.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh