Gradovi

Stranke i udruženja: Za bolji položaj osoba sa invaliditetom

BEOGRAD – Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, kojih prema procenama ima 560.000 do 700.000 u Srbiji, obeležava se danas, a tim povodom, oglasilo se više političkih stranaka i udruženja građana, koji smatraju da se ta populacija suočava sa brojnim barijerama i da njen položaj treba popraviti.

Udruženje „Čep za hendikep“ saopštilo je da je u ovoj godini prikupljeno više od 32.000 kilograma plastičnih čepova i omogućena nabavka 12 ortopedskih pomagala za osobe sa invaliditetom, dok je još nekoliko pomagala u postupku nabavke.

Cilj projekta tog udruženja jeste podizanje svesti javnosti o mogućnosti reciklaže, jer se od sredstava prikupljenih reciklažom plastičnih čepova kupuju ortopedska pomagala za OSI na teritoriji cele Srbije.

Ne postoji precizna baza podataka koliko OSI ima u našoj zemlji, a procenjuje se da osam do deset odsto ukupnog stanovništva ima neku vrstu invaliditeta, odnosno 560.000 do 700.000 ljudi.

Podaci kažu da svaka osma osoba sa invaliditetom od 15 godina i starija nikad nije ni krenula u školu, od kog broja je oko 81 odsto žena, to je 41,9 odsto od ukupnog broja neobrazovanih.

Osoba sa invaliditetom ima oko 62 odsto među penzionerima, dok je studenata i učenika 0,5 odsto, od ukupnog broja OSI, najviše njih ima problem sa hodom i to oko 60 odsto.

Socijalistička partija Srbije ocenila je da je potrebno osnažiti i omogućiti osobama sa invaliditetom jednako uživanje ljudskih prava, kao i ravnopravno učešće u društvu kako u lokalnoj samoupravi tako i u celoj državi.

„OSI se suočavaju sa brojnim barijerama koje ih isključuju iz aktivnog učestvovanja u društvenim tokovima, pa im se mora omogućiti normalan način funkcionisanja uz naglasak da država i društvo treba da pruže veću podršku kako bi i sami bili deo inkluzivnih i socijalnih procesa“, stoji u saopštenju SPS.

Liga socijaldemokrata Vojvodine navodi da treba izgraditi nedostajuće rampe za prilaz osoba sa invaliditetom, koji je, ističu, jedan od njihovih glavnih problema i vezano sa tim, pozdravljaju najavu borbe protiv bahatog parkiranja u gradu Novom Sadu, koja bi trebalo da olakša kretanje OSI, majki sa decom i biciklista.

Socijaldemokratska stranka smatra da su OSI najugroženiji u Srbiji i da, iako čine gotovo 10 odsto populacije, jedna su od najmarginalizovanijih socijalnih grupa, sa izraženim egzistencijalnim problemima, a apostrofirali su nezaposlenost, arhitektonske barijere, nedostupnost institucija i javnog prevoza, ograničenja u obezbeđivanju pomagala, skupe lekove…

Pokret Dosta je bilo zahteva punu ravnopravnost OSI i obezbeđivanje jednakih mogućnosti za ravnopravo učešće tih osoba u društvu, jer, kako su naveli, OSI u Srbiji doživljavaju sistemsku diskriminaciju svakog dana i država treba da preduzme sve neophodne mere kako bi oni mogli da iskažu i dodatno razvijaju svoje potencijale.

AP Photo/Thanassis Stavrakis

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh