Gradovi

Stručnjaci: Ohrabruje zastupljenost privrede u ekspozeu

BEOGRAD – Dobro je za srpsku ekonomiju što će nova vlada biti okrenuta Evropskoj uniji i Zapadu, poručuju stručnjaci dodajući da ih ohrabruje to što je veći deo ekspozea, koji je mandatar Aleksandar Vučić predstavio, posvećen upravo privredi.

Oni savetuju da vlada, ipak, nastavi sa politikom štednje, jer još nije vreme za podsticanje privrednog rasta kroz veću potrošnju.

Predsednik Unije poslodavca Srbije Nebojša Atanacković je rekao Tanjugu da je ekspoze mandatara bio vrlo iscrpan i da se njegov veći deo odnosio na privredu.

„U šest sati obraćanja premijer je izneo puno detalja i nas raduje što je veliki deo bio posvećen privredi i različitim negativnim pojavama koje su do sada bile prisutne, a biće ispravljene“, rekao je Atanacković.

Kako kaže, reč je o parafiskalnim nametima i lokalnim samoupravama koje troše više nego što su u mogućnosti.

Atancković je istakao i značaj Socijalno – ekonomskog saveta i želju da se vlada konsultuje sa sindikatima i poslodavcima.

„Vučić je u ekspozeu pomenuo te stvari, na koje UPS godinama ukazuje, i samo njihovo pominjanje i želja da se one dovedu u red, za nas je već pozitivna, a realizaciji se nadamo“, kazao je Atanacković.

On je izrazio očekivanje da će nova vlada dodatno unaprediti privredni ambijent i napomenuo da smo godinama unazad u Srbiji imali slučaj da smo donosili zakone, ali ih nismo primenjivali.

Ekonomista Ljubomir Madžar u izjavi Tanjugu izražava sumnju da je u Srbiji u ovom trenutku moguće ubrzanje privrednog rasta povećanjem potrošnje, ali ističe da je dobro za našu ekonomiju što će nova vlada biti orijentisana ka EU i Zapadu.

Izvesne sumnje Madžar ima i u pogledu najave mogućeg povećanja plata i penzija i boljeg standarda građana imajući u vidu situaciji u kojoj smo visoko postavili ciljeve u pogledu povećanja stope privrednog rasta. Ta dva cilja su, kako kaže, u ovom trenutku teško spojiva.

Komentarišući deo ekspozea koji govori o tome da će privredni rast biti podstaknut i većom potrošnjom, osim izvozom i investicijama, Madžar poručuje da je za veći privredni rast potrebna veća štednja, a ne potrošnja, pošto, objašnjava, nemamo takvu privredu koju može da pogura veća potrošnja.

On, naime, navodi da je za dostizanje privrednog rasta u Srbiji najvažnije da se poveća domaća akumulacija i iskoriste domaći kapaciteti, ali i da se nastavi sa prilivom direktnih stranih investicija.

Konsultant Mreže za poslovnu podršku Dragoljub Rajić rekao je da je ključno pitanje da li će se planirane reforme sprovesti na pravi nacin.

On je za Tanjug rekao da bi u narednom periodu trebalo da se nastavi sa unapređenjem poslovne klime i da se se smanje opterećenja privredi, i pojednostave uslovi poslovanja.

„Bitno je reforme sprovodu profesionalci koji poznaju situaciju u privredi. Važna je transparentnost kako se ne bi podmetala rešenja koja su u interesu nekih interesnih grupa, a ne u interesu privrednog razvoja“, rekao je Rajić.

Ono na čemu se mora raditi je poreska reforma, ističuući da su porezi i na niske zarade veoma visoki, ali i da je važno da se na nivou lokalnih samouprava smanje opterećenja.

„Opterećenja poslovanja visoka su i važno je da država tu napravi bolji sistem, kako bi se ohrabrili i oni koji imaju manje kapitala da uđu u biznis“, rekao je Rajić.

On je ukazao da je važno da se pažnja posveti i turizmu, odnosno da se utiče na to da se zahvaljujući toj grani povećava devizni priliv.

Što se tiče banja, Rajić je rekao da je jasno da treba naći investitora, ali da treba imati u vidu da je to imovina penzionera te da se mora u saradnji i partnerski sa fondom PIO naći rešenje.

Foto Tanjug/video, arhiva

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh