Novosti online

Суд у Зрењанину најбољи и најлепши у Србији

Пре тачно 110 година одржано је прво суђење у најстаријој и најлепшој палати правде у Србији, која се налази на обали Бегеја, у данашњем Зрењанину, некада Великом Бечкереку.

„Прво суђење у овој згради – расправа, одржана је 21. маја 1909. године”, записао је главни архиватор тадашњег Окружног суда Нандор Фокушхази и тај запис је остао на табли на вратима дрвеног ормана.

Монументална двоспратна грађевина, са елементима неоромантике, пружа се великом дужином са уличне стране поред реке и незаобилазни је симбол града и мотив на готово свим разгледницама и фотографијама са Малог моста на Бегеју.

Мало која стара судска зграда у Србији има исту намену после више од сто година. Саграђена је од 1906. до 1908. године, после конкурса који је расписало Министарство правде у Будимпешти, јер су тада широм Аустроугарске монархије подизане зграде правосудних органа. Прву награду за пројекат зграде жупанијског суда и затвора добио је пештански архитекта Шандор Ајгнер, а данас у тој згради раде Основни и Виши и Привредни суд у Зрењанину, као и Основно и Више тужилаштво, али и Окружни затвор са више од сто притвореника и осуђеника.

– Основни суд у Зрењанину је проглашен за суд са најбољим квалитетом рада, јер има највећи проценат потврђених пресуда, више од 90 одсто. У свим материјама имамо најмањи проценат укинутих одлука, свега 8,97 одсто – каже Златоје Анкић, председник Основног суда у Зрењанину.

Једини је из правосуђа добитник Повеље „Капетан Миша Анастасијевић”, која се додељује већ 18 година за привредно и друштвено стваралаштво. Као председник суда са изузетним резултатима, Анкић је Повељу добио 2015. године „за квалитет рада и унапређења судства”.

Док гледамо табеле са подацима о ажурности суда, која је из године у годину све боља, домаћин нам говори о историјату зграде, али и о актуелним пројектима и плановима за будућност.

Пажњу привлачи податак да је ово био једини основни суд у земљи у коме је одржана расправа о будућем Грађанском законику Републике Србије.

– Један од наших најзначајнијих пројеката било је организовање јавне расправе о преднацрту будућег законика, јер смо сматрали да стручна јавност мора дати већи допринос. Будући да сам некада полагао грађанско право код професора др Миодрага Орлића, који је члан радне групе за израду преднацрта, знао сам и да је он рођен у Зрењанину и да је његов отац некада био судија управо овог суда. Зато сам пришао професору на једном скупу и предложио му да у нашем суду организујемо велики стручни скуп на тему деликтне одговорности – прича Златоје Анкић.

Професору се предлог одмах допао, а јавној расправи у суду присуствовао је велики број судија, адвоката, правника из управе и јавних предузећа, судијских помоћника и приправника, који су учествовали у дискусији.

– Професор Орлић, који је недавно именован и за председника Удружења правника Србије, предложио је да поново организујемо стручну расправу у Зрењанину, на тему својинских права – каже Анкић.

Још је неколико пројеката у којима је Основни суд у Зрењанину први и једини. То је први од 20 изабраних судова у коме је започет пилот пројекат „Имплементација формуле за вредновање предмета по тежини”. До сада је алгоритам „делио” судијама предмете по редоследу, али је сада пронађена формула која ће омогућити не само да све судије имају једнак број предмета за рад, него и да ти предмети буду једнаки по тежини, а не да једном „западну” само лакши а неком другом баш тешки и компликовани предмети.

Укупно 25 судија Основног суда у Зрењанину су прве судије у Србији које су добиле на пробно коришћење „Њутн диктат”, програм који претвара глас у текст и омогућава директно диктирање судских записника и одлука у документ на рачунару, без употребе тастатуре. Овај програм су касније добили на пробу и Први основни суд у Београду и Виши суд у Крагујевцу.

– Наша искуства показују да овај програм може довести до још веће ефикасности и ажурности судија, који ће моћи само гласовним командама да креирају пресуде и остала акта. Добили смо одређени број бесплатних лиценци, на основу договора са Министарством правде и „Интермексом” –водећим домаћим издавачем софтвера и публикација из области праћења и примене прописа – каже председник Основног суда у Зрењанину.

Води нас кроз ходнике велелепне судске зграде, у којој су снимани и филмови. Радник на мердевинама замењује сијалицу у улазном холу.

– За доставну службу и возаче набављено је осам бицикала и осам кабаница. Током последње четири године окречено је пет хиљада квадрата канцеларија и ходника, а просторије су опремљене са 29 клима-уређаја. За судије и запослене купљено је 30 мобилних телефона – наводи Златоје Анкић.

Кроз прозоре који гледају ка дворишту виде се решетке на ћелијама Окружног затвора у Зрењанину, а између суда и затвора је паркић са цвећем и кућицама за птице на дрвећу. Кроз ову зграду спроводе се притвореници на суђења у Вишем суду, али зграда одише чистоћом и отменошћу.

Историја суда бележи да су суднице овде некада грејале пећи на дрва и угаљ, а судске записнике су водиле „перовође”, претече данашњих судијских помоћника и приправника. Седамдесетих година прошлог века у уређивању судског врта учествовали су и председник суда, и судије и дактилографи и домар, о чему сведоче сачуване фотографије.

Модеран ентеријер и савремена технологија данас су одлично уклопљени у старе сводове и романтичне архитектонске украсе велелепне зграде која краси старо језгро Великог Бечкерека.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh