Novosti online

Сухој суперџет неће бити приземљен

Москва – Руски истражитељи испитују више верзија како би објаснили пад авиона компаније „Аерофлот” и још нису званично коментарисали тврдње преживелих путника да је „сухој суперџет 100” погодио гром неколико тренутака пре него што се срушио. Би-Би-Си наводи да су модерни авиони направљени тако да могу да издрже удар грома и да су несреће због таквих инцидената веома ретке.

Руски национални авиопревозник навео је само да се летелица вратила на аеродром Шереметјево из „техничких разлога”. Путници који су успели да побегну из запаљене олупине кажу да га је муња погодила недуго по полетању, а чланови посаде тврде да је то, изгледа, био узрок прекида комуникације са контролом лета.

Од 78 путника и чланова посаде, њих 37 је преживело несрећу која се догодила у недељу предвече по московском времену. Авион је летео из Москве за Мурманск, град на северу Русије. Спустио се с пуним резервоарима јер је посада изгубила контакт с контролом лета и сама донела одлуку да је сувише опасно да избаци гориво изнад Москве.

На драматичним видео-снимцима забележено је веома грубо приземљење, одскакање по писти и пожар који је потом избио у репу.

Један од путника Петр Егоров рекао је за руске медије да је слетање било толико жестоко да се скоро онесвестио од страха. Други путник Михаил Савченко успео је да побегне спуштајући се низ тобоган за спасавање на излазима за ванредне ситуације на предњој страни авиона, док је реп горео. Неко је поменуо да се авион кретао „као скакавац” након што је у тло ударио великом брзином.

Путници су исказали велику захвалност стјуардесама које су у мраку и диму, на изузетно високој температури, помагале путницима да се евакуишу. Једна од њих је признала да је била помало груба и да је неке путнике вукла за оковратник да што пре изађу како не би ометали евакуацију. Сви су напустили авион 55 секунди откако се сасвим зауставио.

Портпаролка Руског истражног одбора Светлана Петренко рекла је јуче новинарима да је истрага несреће на аеродрому Шереметјево усредсређена на различите верзије онога што је могло да изазове пад, укључујући недовољне квалификације пилота и контролора лета, техничке проблеме и неповољне временске услове.

Власти руског региона Мурманск прогласиле су тродневну жалост. Градоначелник је, према наводима руских медија, обећао породицама погинулих по милион рубаља (око 15.300 долара), а повређенима по пола милиона.

Међу 37 преживелих су и четири члана посаде, пренела је агенција Тас.

Министарство здравља је јуче ујутру саопштило да је шесторо путника збринуто у болници.

Ројтерс преноси да Русија неће приземљити овај авион домаће производње, јер министарство саобраћаја не види разлог за то.

Прекјучерашња несрећа је последњи у низу удараца за први нови путнички авион произведен у Русији од распада СССР-а, који је у саобраћају од 2011. године. Један „сухој суперџет” срушио се у Индонезији 2012, када је погинуло свих 45 путника и чланови посаде у несрећи коју је, према истрази, изазвао људски фактор.

У децембру 2016. ови авиони су били приземљени због откривеног дефекта у репу авиона.

После несреће на лету за Мурманск покренута је онлајн петиција да руске власти прогласе забрану летова за овај модел, наводи Ротјерс.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh