Gradovi

Svetislav Basara uredio „Sumračno svanuće“ Pola Virilioa

BEOGRAD – „Službeni glasnik“ će u utorak, 1. marta u Klubu – knjižari – galeriju Glasnik predstaviti „Sumračno svanuće“ Pola Virilioa koje je u biblioteci „Limes“ za Glasnik uredio Svetislav Basara.

O knjizi će, osim Svetislava Basare, govoriti Novica Milić i Jovan Čekić.

Za razliku od ostalih dela Pola Virilioa, koja naucna javnost cesto (i pogrešno) smatra teškim, nejasnim, pa čak i luckastim, „Sumracno svanuće“ predstavlja retrospektivu najvažnijih Viriliovih pojmova u nešto popularnijem obliku.

Format intervjua, uprkos tome što ne doseže estetsku i poetsku vrednost drugih njegovih knjiga, dragocen je kao naknadno razmatranje Viriliovih predvidanja.

Svako poglavlje započinje spiskom ključnih pojmova, što predstavlja referentni alat koji čini lakšim pristup Viriliovim uvidima u stanje stvari modernog sveta.

Pol Virilio (Paul Virilio) je svetski priznat filozof, teoretičar kulture i urbanista s posebnim interesovanjem za urbani prostor i razvoj tehnologije u odnosu na moć i brzinu.

Trenutno radi kao počasni profesor u Parizu. Autor je brojnih knjiga s temom uzajamnog uticaja tehnologije i brzine: Speed and Politics: An Ešay on Dromology (1977), The Aesthetics of Disappearance (1991), Lost Dimension (1991), The Information Bomb (2000), Ačident of Art (2005).

Knjiga se otvara sa Hajzenbergovom misli:“ Niko ne zna šta ce biti realno za ljude, nakon ratova koji sada počinju“, nagoveštavajući apokaliptički okvir u kojem se sagledava budućnost čoveka i njegovih savremenih tehničkih gestova.

Atomska bomba juče, genetička bomba sutra, nijedna nije moguća bez trećeg imena, a to je informatička bomba.

Virilio kaže da ništa ne bi smo razumeli, kada je reč o sistemskom uništavanju svetske ekonomije, kada se ne bi smo približili sistematskom neredu informacije. Krah ekonomija u seriji, atomske probe koje se ponavljaju, politicki i društveni potresi i prekompozicije, znakovi su koji nagoveštavaju jedan svet iz Vavilonske drame.

Prvi kriticar kiber sveta, Pol Virilio, danas pokazuje ne toliko tehniku, koliko jedan interaktivni anticipirani sistem u prikazivanju nastanka kiber bombe. Drugim recima, jednu strašnu lancanu reakciju, kada razmena informacija postane globalna. Hronika poslednjih trenutaka jednog milenijuma, Viriliova knjiga je snažna opomena budućeg rata, rata informacija.

Ovo je izvanredna i opominjuća analiza modernog sajber sveta, jednog izuzetnog i lucidnog tumača i filozofa na tragu M.Fukoa.

Foto Tanjug/N.Jovanović, arhiva

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh