Novosti online

Тадић преговара са Лутовцем о уједињењу Демократске странке

Бивши лидер Демократске странке Борис Тадић разговара са садашњим председником ДС-а Зораном Лутовцем о повратку у плаво-жуте редове. Уколико разговори уроде плодом, после вишегодишњих подела, под истим политичком кровом налазили би се Демократска странка, Социјалдемократска странка Србије Бориса Тадића и Заједно за Србију Душана Петровића. Један од бенефита овог договора била би једна изборна листа на парламентарним изборима, на којој би се окупила већина лидера који су после пораза на унутарстраначким изборима у ДС-у срећу потражили формирајући „своје” партије.

На протеклом суботњем протесту дела опозиције у Београду једна од главних тема била је најава да ће се лидер СДС-а Борис Тадић поново вратити у ДС. Осим Тадићевог повратка, протестанти су као „готову ствар” најављивали и повратак некадашњег министра Душана Петровића из Шапца, који је оснивач странке Заједно за Србију. Да се далеко испод радара воде разговори о повратку њих двојице могло се између редова наслутити 3. фебруара, када је приликом обележавања 29-годишњице ДС-а председник странке Зоран Лутовац изнео предлог о окупљању демократа. Тада је рекао да је ДС позната по томе што се непрестано делила и да је дошло време да се клатно врати на другу страну: да уместо нових подела почињемо да се укрупњавамо.

Да су разговори у току потврђује за „Политику” Борис Тадић, подсећајући да је још 2016. године пред парламентарне изборе водио разговоре са тадашњим председником ДС-а Бојаном Пајтићем о формирању заједничке листе и поновном уједињењу странака које су настале из ДС-a. „Разговоре на ту тему водио сам и са Шутановцем и јавно пред београдске изборе предложио обнављање ДС-a и позвао све њене бивше лидере да се окупимо око странке којој смо сви припадали и формирамо нову велику ДС. Те разговоре наставио сам и са новим руководством након што је Лутовац изабран за председника ДС-а и у току су разговори о могућим модалитетима остваривања тог циља за који се залажем свих протеклих година”, рекао је Тадић.

Каже да борба против СНС, која, како наводи, сама по себи представља смртоносног паразита за наше друштво захтева даље интегрисање проевропске опозиције и јаку и јединствену страначку инфраструктуру, која само може допринети успеху досадашњих опозиционих интеграција и протеста широм Србије против Вучићевог режима.

Оснивач странке Заједно за Србију (ЗзС) Душан Петровић званично није хтео ништа да каже на ову тему, поштујући страначку хијерархију, па је о могућем уједињењу за наш лист говорио председник ЗзС Небојша Зеленовић. Актуелни градоначелник Шапца истиче да странка на чијем је челу „снажно подржава уједињење странака које су произашле из Демократске странке и сродних политичких ентитета”. „Уверен сам да би овако била створена снажна странка, на основу јасне визије истинске и свеукупне модернизације Србије. Сматрам да би на овај начин био ојачан и Савез за Србију, као и целокупан опозициони политички блок који је побуњеним грађанима ставио на увид и изјашњење ’Споразум са народом’”, рекао је за „Политику” Небојша Зеленовић.

Један од разлога зашто се Лутовац одлучио на разговоре с Тадићем је то што је унутар ДС-а све веће незадовољство његовим радом. Замерају му што се није оградио од политике коју води Савез за Србију, а која је супротна евроинтеграцијама. Конкретно, спочитавају му попустљивост, како наводе, према антиевропској политици Вука Јеремића и Двери. То је вероватно разлог зашто је Лутовац у последње три деценије председник кога страначка база не познаје и с чијом политиком није баш најбоље упозната.

Члан Председништва ДС-а Горан Јешић каже за наш лист да није упознат са овим разговорима који су у току, али додаје да само јака политичка организација може да буде респектабилна опозиција. „Нисам обавештен да ли су у току разговори, али се залажем да странка буде што јача, јер без тога не можемо очекивати ни могућност озбиљне политичке промене у Србији. Немам став о могућем Тадићевом повратку, дакле нисам ни за, али ни против”, поручује Горан Јешић.

Нешто прецизнији био је заменик председника ДС-а Саша Пауновић, који каже да је у овом тренутку „повратак Тадића хипотетичка ствар”. „Немам ништа против да се у Демократску странку врате сви некадашњи наши чланови који нису у међувремену ушли у садашњу власт”, каже за „Политику” Саша Пауновић.Антрфиле

Ђилас „минирао” идеју прошле године

Иначе, први који је не само говорио о могућности обједињавања ДС-а, већ и озбиљно радио у том правцу је управо Борис Тадић. Идеју је покренуо крајем 2015, неколико месеци пред парламентарне изборе. Идеју су прихватили Чедомир Јовановић из Либерално демократске партије и Ненад Чанак из Лиге Социјалдемократа Војводине, као и Бојан Пајтић, тадашњи председник Демократске странке. Међутим, свега четири месеца пре избора, Пајтић је одустао и ДС је самостално наступила на изборима. Последњи пут је идеја о обједињавању бивших демократа покренута пред београдске изборе у марту 2018, када су је подржали тадашњи председник ДС-а Драган Шутановац и Борис Тадић, чији СДС је подржао листу ДС-а на изборима за Скупштину града Београда. Ову идеју тада је минирао Драган Ђилас желећи да наступи са својом изборном листом.Антрфиле

Нацрт статута за безболно обједињавање

Да се стварају претпоставке за чвршћу сарадњу, не само демократа и малих регионалних покрета, доказ је и предлог измене статута ове странке којим је предвиђено да неко истовремено може да буде члан ДС-а и неке друге партије. У јавности се спекулише да је овај нацрт статута направљен да би у наредних неколико месеци могло безболно да дође до уједињења са СДС-ом и Заједно за Србију.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh