Novosti online

Теслин првенац из 1900. добија додатни агрегат

Ужице – Најстарију хидроцентралу у Србији „Под градом” на Ђетињи у Ужицу, направљену 1900. године, прву по Теслиним принципима полифазних струја у овом делу Европе, ЕПС реконструише и дограђује и у овој години. На електрани-музеју изузетне историјско-технолошке вредности, са оригиналним „Сименсовим” машинама и сада способним да производе струју, већ је дозидан нови део зграде. Уз видљиву намеру да сачињава целину са главним објектом, саграђеним пре 119 година.

Пројекат реконструкције најстарије хидроелектране у Србији због историјског значаја објекта реализује се у складу са условима Завода за заштиту споменика културе. Музејски део хидроелектране остаће у функцији са две оригиналне „Сименсове” турбине из 1900. године, које ће бити пуштане у погон приликом доласка туристичких група, стручних екскурзија и страних делегација. На исти начин је хидроелектрана „Под градом” функционисала и пре почетка реконструкције.

Како је „Политици” речено у Сектору за односе са јавношћу ЕПС-а даље наводе, пројектном документацијом предвиђена је уградња додатног агрегата снаге 273 киловата. Нови агрегат ће користити постојећу инфраструктуру тако да нису у плану додатни радови који би нарушили речни ток.

Према прописаним условима Завода за заштиту споменика културе, предвиђено је да нови агрегат буде постављен у празну просторију постојеће машинске зграде, уз захтев да се овај део објекта додатно визуелно уклопи са аутентичним објектом. Испуњење поменутог захтева подразумева извођење радова како би део машинске зграде са новим агрегатом чинио јединствену визуелну целину са главним делом објекта у погледу висине и облика крова те био у потпуности уклопљен у спољашње контуре и фасаду оригиналне машинске зграде.

Кад се оствари овај пројекат, наведено је у одговору ЕПС-а, постићи ће се враћање старе хидроелектране у оперативно стање, захваљујући додатном агрегату чија је планирана годишња производња око 1,7 милиона киловат-часова електричне енергије, као и очување музејског и туристичког капацитета објекта. У ЕПС-у напомињу да је вредност инвестиције 118 милиона динара, те да се очекује да реконструисана хидроелектрана буде пуштена у рад током последњег квартала ове године.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh