Novosti online

Тим ФОН-а јуриша на титулу првака света

Факултет организационих наука у Београду од је домаћин светског такмичења у решавању пословне студије случаја (BBICC). Учествују студенти најпознатијих универзитета, од Берклија, чувене пословне школе Вортон Универзитета у Пенсилванији, до Хонг Конга, Мелбурна, Мастрихт универзитета… Такмичење је отворио премијер Александар Вучић, а страни студенти, не знајући да су око њих и новинари, коментарисали су како су изненађени доласком председника владе и министра просвете на факултет.У кратком духовитом говору на енглеском језику, који је пресецан неколико пута смехом студената у сали, премијер је рекао да је поносан на отвореност Србије да прими све људе и поручио да је потребно да сви будемо уједињени и да учимо једни од других.

– Неко је овде рекао да није важно победити. Јесте битно и надам се да ће српски тим да победи. Ви сте светски прваци и, ту титулу треба да сачувате. Надам се да ће сви учесници понети лепе успомене из Србије, мада нисам сигуран да ћете уживати у нашој кухињи, ми имамо месо за предјело, месо као главно јело и месо за дезерт – рекао је премијер, уз смех студената, нарочито из Кине. Председник владе је отворио ово светско такмичење на позив студента ФОН-а, који су у марту у Канади постали светски шампиони у решавању студије случаја. Вучић је зато и рекао да су Србији управо потребни знање, енергија и победнички дух, какви су и њих довели на победнички трон у Монтреалу.

– Србија се ослања на знање у будућности, на наше талентоване људе. Ако радите напорно и имате добре идеје, можете да успете. Ја се надам се ћете обновити предузетнички дух који смо изгубили пре 50 година – рекао је Вучић.

Идејни творац овог такмичења, проф. др Весна Дамњановић, председница BBICC 2016.”, подсетила је да је од 100 пријава са универзитета ове године, одабрано 16 најбољих. Додала је да ово није само такмичење, већ и прилика да страни студенти науче нешто о Србији, а уједно и да се најталентованији охрабре да деле своје идеје.

Вивијен и Џојс Лам су нам рекле да су изненађене што у Србији студенти после дипломирања масовно иду на мастер, док се у Кини сви запошљавају након основних студија. Факултет се завршава за четири године, а само ретки продуже још једну годину

– Ово није уобичајена слика, није нешто што се виђа на факултету сваки дан… Чак смо мислили и да се домаћини шале када су нам рекли да ће да дође премијер. Овде је било и неколико амбасадора, све ово показује да ово такмичење има велики значај за Србију – прокоментарисао је за наш лист Џек Чен, вођа тима Универзитета науке и технологије Хонг Конг, прошлогодишњег победника овог такмичења.

Наш коментар да има врло популарно име, изазвао је смех у кинеској екипи и одговор да је тако мисле и на њиховом универзитету. Чен је други пут у Београду, а његове колеге истучу да су одушевљени гостопримством и да су једино забринути због хране, јер је „превише меса”. Вивијен и Џојс Лам су нам рекле да су изненађене што у Србији студенти после дипломирања масовно иду на мастер, док се у Кини сви запошљавају након основних студија. Факултет се завршава за четири године, а само ретки продуже још једну годину, обично зато што имају праксу.

– Систем оцена је другачији, добијамо од нуле до 4,3. На неким факултетима студије се базирају на много учења, а на другим на групним пројектима. Путујемо много по свету, што на такмичења, што кроз размену. Остаје времена и за забаву, а када не студирамо, углавном џогирамо или пешачимо. Наш саветник који је овде са нама, Стив Хо, учесник је токијског маратона– испричали су нам Диксон Вонг и Џек Чен.

Нико од страних академаца није хтео да каже ко је фаворит ове године, објашњавајући да то нема везе са звучним именом универзитета, већ све зависи од састава тима. Ненси Лија (20) са Берклија нам је рекла да су тек стигли и нису имали прилике да виде град, али да су одушевљени чињеницом да су сви пуни енергије и забавни. Немања Јевтовић, члан тима ФОН–а, истиче да је конкуренција ове године изузетна и да сваки од 16 тимова може да победи.

– Осећамо велику обавезу да оправдамо реноме стечен од раније и у Канади, а нарочито после говора премијера. Част је представљати БУ и што имамо прилику да поставимо и наш факултет и наш универзитет у исту линију са престижним светским универзитетима – рекао је Јевтовић.

Тимови ће се током такмичења суочити са два реална пословна изазова, а своја решења представиће жирију којег чине менаџери водећих домаћих и светских компанија. Финале такмичења је 9. априла.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh