Novosti online

Титова пећина у Дрвару и даље затворена за посетиоце

Од нашег сталног дописника

Бањалука – Пролаз до знамените Титове пећине у Дрвару затворен је пре око месец дана. Обилне кише изазвале су одрон који је уништио дрвене бараке на улазу у пећину. У тим баракама је за време десанта на Дрвар био смештен партизански Врховни штаб са Јосипом Брозом Титом.

Након што су бараке уништене и пећина је затворена ради безбедности посетилаца. Надлежни у Дрвару надали су се како ће до почетка маја успети да обезбеде новац и обнове бараке, али пећина је и даље затворена. Не знају ни када ће почети обнова. За санацију је по некој рачуници неопходно 15 до 20.000 евра.

Титову пећину, након последњег рата, годишње је посећивало од 5.000 до 10.000 туриста. За Дрвар је то важан извор прихода. Ускоро би тамо требало да се обележи и јубилеј – 75. годишњица неуспелог немачког десанта на Дрвар, то јест 25. маја, који се у СФРЈ обележавао и као Дан младости, а уједно и као Титов рођендан. У Дрвару се 25. мај традиционално обележава, као дан када је 1944. сломљен фашистички ваздушни десант на овај градић.

Тог дана 1944. године је Тито спасен након што је покренута немачка операција „Коњићев скок”. Циљ Немаца је био хватање лидера партизанског покрета у Југославији. Након те операције Тито одлази у Италију, па затим долази на Вис.

Надлежни у том повратничком градићу кажу како је Титова пећина важан извор прихода за скрајнути и сиромашни крај Федерације БиХ са већински српским становништвом.

„Дрвар је везан за ту пећину. Није довољно обновити само кућице, потребно је направити заштитну ограду, како се не би десило да неки већи одрон поново изазове штету. Друга барака је потпуно уништена. Посебно у сезони, која почиње од априла до краја октобра. Људи који нам долазе у посету желе и то да виде. Обе Титове бараке су национални споменици, урађене су по узору на старе бараке, које су биле ту пре рата” рекла је за „Политику” Сузана Јовић, директорка Јавне установе Центар за културу и спорт општине Дрвар у оквиру које су и Спомен-комплекс и Музеј „25 мај”, који брине и о Титовој пећини. Музеј „25. Мај” се састоји од историјског и етнографског дела.

Општинске власти у Дрвару жале се на тешку финансијску ситуацију. Кажу како немају средстава за санирање оштећења. Помоћ су затражили од федералних и кантоналних институција, али кажу како засад нису наишли на разумевање. До последњег рата Титову пећину и комплекс „25. мај” годишње је посећивало и до 200.000 туриста. Некада је пећина била незаобилазан део ученичких излета и екскурзија, као и туристичких тура кроз Југославију.

Титова пећина обновљена је и отворена за туристе 2006, а спомен-комплекс са музејом „25. мај” 2009. године, када је обележено 65 година од неуспелог немачког десанта на Дрвар у Другом светском рату.

Душица Рунић, начелница општине Дрвар, испричала је за наш лист како се Дрвар као најмногољудинија повратничка општина на простору ФБиХ већ две деценије суочава с бројним проблемима.

„Највише нас погађа незапосленост, спадамо у ред најнеразвијенијих општина у ФБиХ. То је резултат односа кантоналних и ентитетских власти према нама. Спомен-комплекс ’25. мај’ у ком су Титова пећина и музеј, чији је општина оснивач, послују већ десетак година. То нам је важан извор прихода од туризма. Средства потребна за санацију штете некоме можда и нису велика, али за наш буџет јесу”, навела је начелница Дрвара.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh