Svet

TRAMP DOBIO KENTAKI I INDIJANU, NEOČEKIVANO VODI U PENSILVANIJI I KOLORADU ČIME DOBIJA ŠANSU DA POBEDI HILARI KLINTON, HILARI POBEDILA U VERMONTU!

03:03 – Iako se u jednom trenutku činilo da je Teksas „izdao“ Trampa, „Vašington post“ kaže da od iznenađenja nema ništa. Država koju mnogi identifikuju kao mesto gde žive „tipični republikanci“ od 1980. je „crvena“ i to se očigledno neće promeniti ni ove godine.

Podsetimo, 2012. Romni je „oduvao“ Obamu sa 55,5% prema 43,7%.

03:02 – Zatvorena je još jedna tura birališta, a stigle su i nove projekcije iz CNN-a. Rezultat je tako 97:84 za Hilari Klinton.

Potencijalna prva predsednica u istoriji SAD je osvojila Njujork (29), dok je Tramp nanizao obe Dakote (3+3), Vajoming (3), Nebrasku (3) i Kanzas (6).

Osam država je i dalje u žutom, a one su ono što svi čekamo.

02:59 – Rezutat na Floridi trenutno „stoji“, ali je zanimljivo istaći da Tramp beleži najbolje rezultate za jednog Republikanca u poslednjih 16 godina u čak 41 okrugu. To daje nadu taboru Republikanaca da ovo veče nije gotovo. Sudeći po tome koliko su gusti rezultati na Floridi i Ohaju, deluje da će ova noć trajati.

02.48 – Paradoks američkog izbornog sistema na delu – Donald Tramp je u jednom momentu imao 51,1 odsto, odnosno 14.689.147 glasova, ali i 66 elektorskih glasova. Na drugoj strani, za Klintonovu je glasalo 12.823.538 Amerikanaca, ali je ona sakupila 68 elektora.

02:32 – Borilišta su i dalje „žuta“ – Florida je „na vatri“, što bi se reklo… Na osnovu 91% pregledanih glasova Tramp ima oko 60.000 glasova prednosti. U Virdžiniji takođe vodi, ima preko 50% odsto i oko 130.00 glasova viška. Borba se vodi i u Ohaju, na trećini pregledanih glasova Tramp ima oko šest odsto prednosti.

02:31 – Prema projekcijama CNN-a, još dve države su crvene – to su Južna Karolina (9) i Alabama (9). To je očekivano, nakon stogodišnje dominacije demokrata u obe države, one su od 1980. konstantno u rukama republikanaca.

02.30 – Donald Tramp je pobedio na Floridi, javlja Njujork tajms.

02.28 – Donald Tramp osvojio Alabamu. Ni jedna američka televizijska mreža se ne usuđuje da proglasi pobednika na Floridi, gde je republikanski kandidat u blagoj prednosti.

02.05 – Serija pobeda za Hilari Klinton, ukupno sedam država, uključujući Delaver, Nju Džersi, Merilend, Ilinois i Masačusec. Tramp dobio Oklahomu, Tenesi i Misisipi. Hilari Klinton sada ima 68 elektorskih glasova, dok je Tramp osvojio 48.

1.22. Tramp vodi na Floridi, Džordžiji  i u Virdjžiniji

00.50 Trampove pristalice okupljaju se ispred njegovog izbornog štaba

00.46Buš mlađi nije glasao ni za Klintonovu ni za Trampa

Bivši predsednik Sjedinjenih Država Džordž Buš mlađi nije glasao ni za Donalda Trampa ni za Hilari Klinton, prenosi AP. Posle izveštaja da su Buš, republikanac, i njegova supruga Lora glasali za kandidatkinju demokrata, oglasio se portparol porodice Buš Fredi Ford koji je sve demantovao.

00:40 – Rusi nemaju dilemu

Ako je sudeći po slikama na zidu jednog bara iz centra Moskve, Rusi su nedvosmisleno za Trampa. Na slikama u pomenutom baru pored (naravno) Putinovog lika, tu su i Donald Tramp (koji više liči na Fleša Gordona nego na sebe), ali i francuska desničarka Marin Le Pen.

00:35 – Donald Tramp prati brojanje glasova u kuli na Menhentnu

00:27 Prvi rezultati u Nju Hempširu idu u prilog Trampu

Na osnovu prebrojanih jedan odsto glasova, Donald Tramp je osvojilo 52,5 dok je za Hilari glasalo 41 odsto građana.

00:20 Pucnjava kod biračkog mesta u Južnoj Kaliforniji

Nekoliko osoba je ranjeno u pucnjavi koja se odigrala pored biračkog mesta u Južnoj Kaliforniji, prenosi „Sputnjik“. Motiv vatrenog obračuna još nije poznat, a povređeni su prevezeni u bolnicu. Opširnije pročitajte OVDE.

00:15 Tramp dobija Kentaki i Indijanu

Prema ranim predviđanjima CNN-a, lider republikanaca pobedio je u državi Kentaki, i to ubedljivo: 78,1 odsto prema 18 posto za Hilari. U Indijani, državi u kojoj je guverner Trampov potpredsednik Majk Pens, republikanci takođe vode sa 69:27 posto u odnosu na demokrate, na uzorku od 4.000 prebrojanih glasova.

Foto: CNN / screenshot

00:10Birači u SAD žžele lidera koji će povratiti zemlju od bogatih

Većina Amerikanaca koji su na početku izbornog dana glasali za novog predsednika žele snažnog lidera koji može da zemlju povrati iz ruku bogatih i moćnih, pokazuju rezultati ankete koju je Rojters u saradnji sa institutom Ipsos sproveo po izlasku glasača sa birališta. Istraživanje, koje je sprovedeno nad više od 10.000 ispitanika koji su već glasali, pokazuje da 72 odsto glasača smatra da je ekonomija „nameštena“ tako da ide na ruku bogatima.

00.21. – Indijana Tramp 69%, u Kentakiju 72% za Trampa, Klintonova znatno manje glasova
Reuters
Ko će biti sledeći predsednik Amerike: Donald Tramp ili Hilari Klinton?

Pensilvanija je jedna od najvažnijih država koje određuju ishod izbora. Trampu je neophodno da pobedi u Pensilvaniji, dok Klintonova ima niz puteva ka pobedi i bez ove države. Bez obzira na žestoku borbu na svim izborima, Pensilvanija je glasala za kandidate demokrata od 1992. godine.

U Pensilvaniji, na severoistoku SAD, živi 12,7 miliona ljudi, a najveći gradovi su Filadelfija i Pitsburg. Na prošlim izborima 2012. godine većina birača (51,9 odsto) glasala je za aktuelnog predsednika Baraka Obamu.

S druge strane, nezvanična prognoza lista „Slejt“ na osnovu podataka prevremenog glasanja daje prednost kandidatkinji Demokratske partije SAD Hilari Klinton u tri od nekoliko država koje su ključne za izbore – Floridi, Ohaju i Nevadi.

Prema ovim podacima, prednost Klintonove nad kandidatom republikanaca Donaldom Trampom na Floridi je više od 100.000 glasova, od ukupno 3,7 miliona onih koji su prevremeno glasali.

U Nevadi je njena prednost oko 32.000 glasova od oko 594.000 glasača, a u Ohaju 53.000 od oko 1,32 miliona glasača. Relativna verodostojnost prognoze zasniva se na tome da je u podacima preliminarnog glasanja navedena partijska pripadnost glasača.

Hilari Klinton u Koloradu ima 46,3 odsto, a kandidat republikanaca Donald Tramp 43,6 odsto glasova, svedoče podaci američkog „Slejta“ na osnovu preliminarnog glasanja. Analizom odziva birača u osam takozvanih „kolebljivih“ država bave se stručnjaci iz kompanije „Vout kastr“. Podatke analitičara prenosi internet izdanje „Slejt“ i televizijski kanal „Vajs njuz“.

Objavljivanje prognoza u SAD pre zatvaranja biračkih mesta događa se prvi put posle mnogo godina. Prećutni dogovor da se ne objavljuju prognoze pre zatvaranja biračkih mesta pojavio se posle predsedničkih izbora 1980. godine.  Tada su mediji proglasili Ronalda Regana pobednikom predsedničke trke pre okončanja glasanja u nizu država, a njegov suparnik Džimi Karter je priznao poraz, iako deo Amerikanaca u tom trenutku još nije stigao da glasa.

Od tada vodeći televizijski kanali (CNN, CBS i Fox News) i informativna agencija „Asošijeted pres“ prognoziraju pobednike u pojedinim državama pre završetka brojanja glasova, ali posle zatvaranja glasačkih mesta, na osnovu svojih statističkih modela. To su nezvanične prognoze, ali imaju znatan autoritet. Formalno, objavljivanje prognoza pre zatvaranja izbornih mesta nije zabranjena zakonom.

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh