Novosti online

Тражи се формула за преговоре о Сирији

Женева, Дамаск, Лондон – Специјални изасланик УН за Сирију Стафан де Мистура започео је данас разговоре са представницима сиријске власти са циљем напретка у мировним преговорима. Састанак је уследио након најаве Мистуре да су индиректни преговори завађених страна отпочели, преноси АФП.

Главна опозициона групација Виши преговарачки комитет састаће се са Мистуром и наставити да врши притисак да се оствари хитан напредак како би се обезбедила хуманитарна помоћ за градове под окупацијом.

Такође, ова групација жели обуставу бомбардовања цивила од стране руских снага и пуштање на слободу затвореника у сагласности са резолуцијом УН од децембра. Као знак добре воље сиријска влада је јуче прихватила у начелу да одобри помоћ за три града под опсадом у Сирији, укључујући Мадају, преносе УН.

Члан преговарачке делегације сиријске опозиције Мухамед Алуш, који представља Исламску војску, изразио је песимизам у вези с успехом мировних преговора у Женеви.

„Ништа није промењено на терену и све док то не буде случај нисмо оптимисти”, поручио је он, преноси Ројтерс.

Према његовим речима, не постоје добре намере режима у циљу постизања договора.

Сиријска војска заузела је више кључних села северно од града Алепо, чиме би могло доћи до пробијања дуге опсаде два шиитска места од стране побуњеника. Сиријска државна агенција САНА пренела је да су владине снаге обновиле безбедност и стабилност у селу Хардатнен.

Преузимање овог места потврдила је и сиријска Организација за људских права, невладина организације са седиштем у Великој Британији, која је навела да су сиријске снаге преузеле и део суседног места Ратјан. Напредовање на територији на којој се одвијају сукоби уследило је након што су сиријске снаге, уз подршку руске авијације, преузеле два друга села у истој области у понедељак, наводи АФП.

Овим су сиријске снаге стигле на пет километара од шиитских места Нубол и Захра, која су под контролом режимске војске, али су већ две године под опсадом побуњеника.

Преузимање места Ратјан, према речима Рамија Абдела Рахмана из Организације, могло би омогућити режимским снагама да разбију опсаду.

Руски председник Владимир Путин подрива међународне напоре за окончање рата у Сирији тако што бомбардује противнике Исламске државе у покушају да ојача позицију Башара Асада, изјавио је британски министар спољних послова Филип Хамонд. Хамонд је критиковао Путина што је неискрено подржавао политички процес за окончање грађанског рата, док је истовремено бомбардовао противнике Асада за које се Запад нада да би могли да имају значајну улогу у Сирији после одласка сиријског председника с власти.

У интервјуу Ројтерсу, Хамонд је рекао да има осећај да „све што радимо Руси подривају”. „Руси кажу хајде да разговарамо и онда разговарају, разговарају и разговарају. Проблем с Русима је што, док разговарају, они бомбардују и подржавају Асада”, казао је Хамонд, који је интервјуу дао у избегличком кампу Затари у Јордану, на око 10 километара јужно од границе са Сиријом.

Русија наводи да су на мети напада њених ваздухопловних снага екстремисти у Сирији, а не само Исламска држава, а руски званичници истичу да се Запад игра са ватром покушавајући да свргне Асада, навела је британска агенција.

Руско министарство одбране је јуче саопштило да су протекле недеље њене ваздухопловне снаге извеле 468 удара у Сирији и да је погођено више од 1.300 мета терориста.

Побуњеници и становници, међутим, тврде да у тим нападима гину цивили.

Хамонд сматра да је због руске интервенције дошло до назадовања у међународним напорима да се пронађе политичко решење за кризу.

Последица те интервенције је јачање Исламске државе, истакао је Хамонд. „Руси кажу да желе да униште Исламску државу, али они је не бомбардују, већ бомбардују умерену опозицију”, казао је Хамонд.

Према његовим речима, тешко је распознати да ли се подршка Кремља Асаду мења, јер је Путина „тешко прочитати”. „Оно што сам научио гледајући Путина, некада као министар одбране и сада као шеф дипломатије, јесте да је небитно колико гледате јер ништа не можете да видите – потпуно необјашњиво”, рекао је Хамонд.

Јордански краљ Абдулах упозорио је да је његова земља „пред тачком кључања” због прилива стотина хиљада сиријских избеглица.

Краљ Абдулах је у у интервјуу за Би-Би-Си, уочи донаторске конференције о Сирији која почиње у четвртак у Лондону, рекао да постоји огроман притисак на јорданске социјалне службе, инфраструктуру и привреду. „Пре или касније брана ће пући”, рекао је он и додао да међународна заједница мора да понуди више ако жели да Јордан настави да прима још избеглица. „Мислим да је јордански народ дошао до тачке кључања”, додао је он.

Јордан је деценијама прихватао људе који беже од ратова на својим границама, Палестинце, Ирачане и сада толико Сиријаца да они представљају 20 одсто јорданског становништва. „Први пут више не можемо с тим да се носимо”, рекао је краљ Абдулах.

У Јордану се налази 635.000 од 4,6 милиона Сиријаца које су УН регистровале као избеглице.

Према прелиминарним подацима из пописа становништва у Јордану, објављеним јуче, у тој земљи има има 1,265 милиона Сиријаца, или двоструко више него регистрованих сиријских избеглица.

Донаторска конференција за Сирију одржава се у четвртак у Лондону. Домаћини су Велика Британија, Немачка, Норвешка, Кувајт и УН. (Танјуг)

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh