Novosti online

Три дана марта у знаку „Републике Поезије”

Културни центар Београда обележиће Светски дан поезије низом књижевних вечери, разговора, радионица, визуелних програма, перформанса, од 21. до 23. марта, а угостиће важне ствараоце из иностранства, као што су Џером Ротенберг (САД), Герхард Фалкнер (Немачка), Марија Грација Каландроне (Италија), Владо Мартек (Хрватска), Јанез Стреховец, Јака Железникар (Словенија), Урсула Кислинг, Маки Столберг (Аустрија), уз учешће великог броја наших песника. Иако је Културни центар Београда институција у којој је недавно цензурисана једна изложба, одлука је њених уредника да се програми настављају, а ова три мартовска дана биће доба „Републике Поезије” и њеног изласка и у просторе града.

– Док на глобалном плану идеја општег добра или „заједничке ствари” упркос свим левичарским и социјалдемократским напорима губи на друштвеном значају, отуда назив програма „Република Поезија” (латинско значење речи res republica: општа, заједничка ствар). Упркос несигурним и неизвесним животним условима, као и реактуализовању колективних траума у регији, али и широм света, стварају се узбудљиве транснационалне песничке сцене. У оваквим околностима повећана је и преводилачка активност, многи песници уједно су и преводиоци, рађају се нови књижевни феномени, попут нове медијске песме, које стварају аутори из визуелних уметности, користећи нове технологије – идеје су на које указује овогодишње лице традиционалне песничке манифестације у КЦБ-у.

Једна од метода овог фестивала биће „маркирање територије” у центру града, чиме ће се од понедељка бавити ауторке из Аустрије Маки Столберг и Урсула Кислинг, на платоу испред Библиотеке града Београда, у Кнез Михаиловој улици, испред Филолошког факултета, на Тргу Републике, у поподневним сатима. У понедељак, 21. марта, од 17 сати, у КЦБ-у, биће одржан разговор „Поезија, визуелност, перфорамтивност, интернет”, у којем ће учествовати Ротенберг, Фалкнер, Усрула Кислинг, Јака Железникар, Наташа Теофиловић, Лука Бешлагић, Амра Латифић. У Клубу „Полет”, у уторак 22. марта, од 20.30 сати, десиће се поезија као перформанс. У среду, почев од 16 сати биће речи о женској поезији и феминизму, а затим ће Марија Грација Каландроне одржати перформанс.

Прожимање поезије са другим уметностима једна од је најактуелнијих особина ове области стварања, песници током јавних читања праве спојеве поезије и музике, визуелних уметности, плеса, глуме.

– Захваљујући многобројним фестивалима и развојем глобалне и медијске културе, поезија је све присутнија у јавном простору, комуницира са другим уметностима. Због тога је за нас важно присуство америчког песника Џерома Ротенберга, који је својим термином етнопоетика обухватио и развој мултикултуралности, и који је живео са индијанским племенима учећи да изводи њихову поезију. Ротенберг је пример песника преводиоца, будући да је преводио Лоркину поезију, као и стваралаштво немачких песника. Марија Грација Каландроне удружује свој рад са музичарима и визуелним уметницима, бави се болним темама рата, насиља и смрти, посећује школе, болнице и затворе, а италијански критичари њену поезију оцењују као антрополошку – приметила је Дубравка Ђурић, посебно издвајајући и стваралаштво Владе Мартека и Љиљане Дирјан (Македонија).

Према речима уреднице Оливере Стошић Ракић, део програма биће одржаван у алтернативним београдским просторима за културу, у Клубу „Полет” у Цетињској 15, и „Магацин”, у Улици Краљевића Марка 4, што је одговор на блокираност званичних институција културе у Београду. Такође, Оливера Стошић Ракић нагласила је да су ове институције, међу којима је и Културни центар Београда, због минималних улагања у културу, принуђене да финансијску помоћ добијају од иностраних културних центара. Ипак, током низа година Културни центар има лепу сарадњу са мрежом Традуки, Аустријским културним форумом, Италијанским институтом за културу, Гете институтом, са којима се удружује и поводом овогодишњег Светског дана поезије.

Матијас Милер Вифериг, директор Гете института у Београду, иначе и велики љубитељ поезије, јуче је представио дело Герхарда Фалкнера, модерног романтичара, али је указао и на све већу популарност поезије у Немачкој, не само на Сајму књига у Лајпцигу или на Берлинском фестивалу, већ и у стваралаштву младих уметника.

У Културном центру Београда траје и изложба „Република Поезије” Герхарда Фалкнера, Владе Мартека и Наташе Теофиловић, посвећена односу савремене поезије и других уметничких пракси, где три видео-рада повезује Фалкнерово песништво, које смело искорачује у сферу друштвеног ангажмана и критике, не плашећи се забрана или тога да ће изгубити од своје аутентичности. Наиме, Фалкнер је недавно протестовао против рушења берлинске Палате Републике, симбола културног окупљања Источне Немачке. У другом видеу, Фалкнер своју поезију ставља у функцију представљања садржаја једног музеја и савремености античке уметности. Владо Мартек, пак показује да писања нема без физичког процеса записивања речи, а Наташа Теофиловић својим стваралаштвом спаја уметност, науку и технологију.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh