Novosti online

„Твитер” опет грешком ожалио погрешну особу

Корисници „Твитера” и „Фејсбука” још једном су оплакали погрешног човека. Друштвене мреже преплављене су ових дана изјавама жалости због смрти „петог Битлса”, славног британског продуцената Џорџа Мартина, који је преминуо у понедељак у 90. години. Међутим, ово име одзвонило је и међу љубитељима „Игре престола”, будући да се амерички писац по чијим се књигама снима серија зове исто тако, с разликом два слова.

Џорџ Р. Р. Мартин (67) написао је на свом блогу да је дирнут чињеницом да толико људи широм света брине за њега и поновио је чувени цитат Марка Твејна да је „вест о његовој смрти сасвим претерана”.

„Нисам још умро. Преминуо је сер Џорџ Мартин, славан због ‘Битлса’, а не ја”, написао је писац.

Обожаваоцима „Игре престола” лакнуло је кад су схватили да је творац Вестероса жив и здрав и да ће довршити две последње књиге у серији „Песма о ватри и леду”.

Слично олакшање су осетили обожаваоци певача Робија Вилијамса када је у лето 2014. године преминуо глумац Робин Вилијамс. Самоубиство холивудске звезде изазвало је лавину коментара под хаштагом #RobinWilliams и #RIPRobinWilliams, али због сличног презимена на листи најпопуларнијих нашао се и #RobbieWilliams.

Обожаваоци су наводили омиљене хитове британске поп-звезде. Придружио им се и фудбалер Реал Мадрида Серђо Рамос, написавши да је очајан због смрти Робија Вилијамса и да је увек волео његове песме.

„Не брукајте се, Роби Вилијамс и Робин Вилијамс су две различите особе”, поручио им је на Твитеру један млади британски певач.

У време када су друштвене мреже многима главни извор информисања, гласине о смрти славних особа шире се непојмљивом брзином и када нема забуне због сличних имена.

Углавном их намерно пласирају поједини сајтови да би вештачки повећали посету, али дешава се да и озбиљни медији наседну јер је и њима „Твитер” постао важан извор информација.

Тако је Роберт Редфорд почетком године преко представника за штампу морао да демантује да је погинуо у несрећи на голфу. Лажна вест је објављена на „Твитер” налогу који користи лого познате ТВ куће „Скај”, иако с њом нема никакве везе. Ипак, петнаестак минута се вест као пожар ширила друштвеним мрежама, док су обожаваоци жалили за „иконом свог времена” и „истинском звездом” .

Прошлог септембра новинар канадског Си-Би-Сија објавио је на „Твитеру” вест „из поузданог извора” да је Карлос Сантана пронађен мртав у свом аутомобилу, што је певач брзо негирао на „Фејсбуку”. Новинар се после извинио, наводећи да се погрешно ослонио на само један извор и оглушио о правилник своје куће.

Далеко од тога да су лажне вести о смрти производ ере нових интернет медија. На врхунцу „битлманије” појавила се вест да је Пол Макартни умро 1966. године и да је замењен двојником. Од тада га прати гласина „Пол је мртав”, на шта је славни „Битлс” шаљиво назвао концертни албум из 1993. године – „Пол је жив”. Касније је грешком сахрањен и на „Твитеру” лажном објавом из 2012. године.

Хаштаг #RIPCher био је међу популарнијим 2012. године, што је узбунило обожаваоце Шер, посебно када је вест о смрти америчке певачице објавила и ријалити звезда са много пратилаца Ким Кардашијан. Поново су се забринули када је умрла Маргарет Тачер, јер су #nowthatchersdead (сада је Тачерка умрла) протумачили као „сада када је Шер умрла”.

И Џеки Чен је више пута „умирао” на друштвеним мрежама, једном чак двапут у истој години (2011.) Када је 2013. године поново постао жртва гласине да је умро, објавио је на „Фејсбуку” слику с новинама од тог дана, за случај да му неко не верује да је жив.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh