Novosti online

У Чикагу хладније него на Северном полу

Двадесетдвогодишњи становник Минесоте умро је од хладноће испред своје куће, јер није могао да пронађе кључеве док се враћао из ноћног изласка на температури на којој се за десет минута добијају тешке промрзлине.

Рекордно ниске температуре захватиле су последњих дана амерички Средњи запад и североисток земље, па су метеоролози оценили да се Америка суочава са „хладноћом каква се осети једном у сто година”. Несрећни младић из Минесоте један је од најмање шесторо људи чија је смрт приписана незапамћено хладном времену.

Ледени арктички ваздух, познат као поларни вортекс, спустио се на више америчких савезних држава, где су затворене школе, државне установе, а чак је и пошта престала да разноси пошиљке, јавља лист „Ју-Ес-Еј тудеј”. Температуре се последњих дана у Јужној и Северној Дакоти, Илиноису, Висконскину, Минесоти, Мичигену и Новој Енглеској крећу око минус 20 степени Целзијусових. Временска прогноза за Чикаго јуче је била минус 46 степени, што значи да је у трећем највећем америчком граду било хладније него на Јужном или Северном полу. Према појединим прогнозама, због ветра би осећај у граду на обали језера Мичиген могао да буде као и да је минус 53 степена, док је на Арктику било минус 28.

Временска прогноза за Чикаго јуче је била минус 46 степени (Фото Бета/АП)

Ванредна ситуација је проглашена у Висконсину, Мичигену и Илиноису, али и у Алабами и Мисисипију, јужњачким државама где се, као и у Џорџији, прогнозира снег. У Илиноису снег непрестано пада 13 дана. Широм ове државе отворени су додатни центри за бескућнике, који не би имали шансе да преживе на улици на оваквим температурама. У Чикагу су и полицијске станице претворене у склоништа за људе без крова над главом, којих има око 80.000. Иако су школе затворене, што значи да наставу не похађа 360.000 деце, отворени су бројни центри за чување малишана чији родитељи морају на посао. Ледени талас је редуковао поласке метроа и зауставио све возове за Чикаго и из Чикага, јавља „Чикаго трибјун”. Отказано је око 2.000 летова у овом делу земље.

Власти опомињу грађане да не излазе без преке потребе. Саветују им да напољу прекрију све делове тела, што мање разговарају и избегавају дубоке удисаје. Стигла је и молба организација за заштиту животиња да власници не воде љубимце у шетњу. Полиција је једва спасила тридесеттрогодишњег становника Чикага кад је овај скочио у ледено језеро Мичиген за својим псом, који је такође извучен из воде.

Око 55 милиона људи већ је искусило екстремно ниске температуре, али се очекује се да ће 90 милиона људи бити захваћено леденим таласом. Поларни вортекс је хладан арктички ваздух који се обично задржава на Северном полу, али се сада одвојио и спустио на јужне пределе. Иако су навикли на хладне зиме, становници Илиноиса, Мичигена или Минесоте ипак се не сећају да су доживели овакво време. Одавно нису навлачили два пара рукавица да би изашли напоље. После оваквих сцена, огласио се и председник Доналд Трамп.

Власти опомињу грађане да не излазе без преке потребе (Фото Бета/АП)

„Шта се, забога, догодило са глобалним отопљавањем? Молим те, врати се брзо, требаш нам”, твитовао је шеф Беле куће, сматрајући да овакво време побија теорију о климатским променама.

Први човек владе у Вашингтону не верује научницима и еколозима који тврде да прљаве технологије, издувни гасови и претерана производња изазивају глобално отопљавање. Једна од америчких метеоролошких агенција одмах је реаговала на председников твит, објашњавајући да рекордно ниске температуре не значе да не постоји глобално загревање и подсећајући да су последње четири године биле најтоплије откако постоје мерења. Како упозорава струка, климатске промене доводе и до екстремно високих и до екстремно ниских температура, па се Аустралија ових дана суочава са неподношљивом врелином и сушама. Ефекат стаклене баште доводи и до других природних катастрофа попут урагана, које често погађају управо САД, подсећају медији. Поједини научници верују да се глобалном загревању може приписати чак и оно што се сада дешава у САД јер је, како објашњавају, топлота пристигла на Арктик „погурала” хладни талас у јужније делове планете.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh