Novosti online

У Рију за рекорд, у Токију за медаљу…

Осам година било је потребно Ањи Цревар да од почетнице постане олимпијка. Са 15 година испунила је норму за наступ на Олимпијским играма, а у Рио де Жанеиро на олимпијски деби отпутоваће као шеснаестогодишњакиња и убедљиво најмлађа у олимпијском тиму Србије.

У Рију пливаће на 400 м мешовито, јер је на Светском јуниорском првенству у пливању у Сингапуру 25. августа прошле године у овој дисциплини с 4:43,36 минута А олимпијску норму надмашила за 10 стотинки. То је, дакако, и државни рекорд у сениорској, односно апсолутној конкуренцији, јер је млада Панчевка још далеко од сениорских година.

– То што сам испунила олимпијску норму и изборила учешће у Рију представља остварење дела мојих снова. Како се приближава почетак Олимпијских игара тако осећам све већу трему и узбуђење, али надам се да ћу се упркос томе показати у најбољем светлу. Задовољна бих била ако поправим свој лични и државни рекорд, а о пласману не размишљам. Већ и то што сам се пласирала на Олимпијске игре за мене је велики успех – каже пливачица панчевачког Динама.

Пошто је учешће на Олимпијским играма у Рију само део снова Ање Цревар, ево шта још сања:

– У томе се не разликујем од осталих спортиста. Свима нама је сан да освојимо олимпијску медаљу, јер је то круна каријере сваког спортисте. На олимпијским играма у Токију 2020. године покушаћу то да остварим. Надам се да ћу, као и до сада, напредовати из године у годину, да ћу имати све боље резултате и да ћу 2020. бити много бржа. Тада ћу бити у зрелим годинама и имати много више искуства с великих такмичења…

На свом првом великом такмичењу Европским играма у Бакуу Ања Цревар, ученица тренера Марка Спасова освојила је бронзану медаљу на 400 м мешовитим стилом.

– То ми је главна дисциплина, али покушаћу да до краја квалификационог периода испуним и А норму на 200 метара мешовито и можда на 400 м краул, али 400 мешовито ми је главна дисциплина – каже Ања Цревар.

На 200 м мешовито њен државни рекорд, такође сениорски, износи 2:15,32 минута и много је бољи од олимпијске Б норме (2:18,96) и само секунду и осам стотинки слабији од А норме (2:14, 26). На 400 м слободно млада Панчевка је засад много ближа Б (4:17,80) него А олимпијској норми (4:09,08). Прошле године ову деоницу препливала је за 4:18,06 секунди. И то је био сениорски рекорд Србије, који је у међувремену надмашила шест година старија Катарина Симоновић (4:17,73).

Поред два сениорска рекорда мешовитим стилом Ања Цревар држи и сениорске рекорде у 50-метарском базену и на 800 м слободно с 8:49,28 минута и на 200 м лептир с 2:14,91, а да и не говоримо о рекордима у 25-метарском базену јер то нису олимпијске деонице, или о државним рекордима у млађим категоријама.

– И тренер Марко Спасов је веома задовољан што сам испунила олимпијску норму, али задовољан је и мојим радом и трудом на тренинзима. Прошла сезона ми је била најуспешнија у каријери – каже млада пливачица која је са седам година кренула у школу пливања, некако у време Олимпијских игара игара у Пекингу.

Годину дана касније њена суграђанка Нађа Хигл постала је светска шампионка.

– У почетку пливање ме уопште није привлачило. Успех Нађе Хигл је допринео да се и посветим максимално пливању јер желим да једног дана и ја, још једна Панчевка, постигнем велики успех у пливању – искрена је млада пливачица.

До великих успеха стиже се само јако великим радом. Ања Цревар то добро зна:

– Мој уобичајени тренинг за велика такмичења изгледа овако: загревање у води око 1.000 метара, затим иду главне серије од четири до шест километара, а онда испливавање кроз разне вежбе. Наравно, и пре подне и после подне. Недељно имам 10 тренинга у базену и пет на сувом, углавном у теретани. Још ми то није досадило, још ми није напорно и надам се да и неће. Понекад ми је баш тешко, а онда се усредсредим на све оно што ми је лепо у пливању и то ми не да одустанем.

Сви ти тренинзи и напоран рад млада пливачица, као и тренер Марко Спасов би лакше подносили када би у Панчеву могли да раде целе године. Међутим, Панчево нема затворени базен, поготово не 50-метарски, какав је неопходан пливачици ранга Ање Цревар (то је важило и за Нађу Хигл), па она четири до пет пута недељно долази на тренинге у Београд.

– Било је прича да ће 25-метарски базен у Панчеву ове године покрити балоном, али од тога засад нема ништа. Претходних година смо тренирали на базену у Кошутњаку, али сада смо на базену Спортског центра „Милан Гале Мушкатировић“ с којим Олимпијски комитет Србије има уговор. Он је много ближи Панчеву и овде заиста имамо одличне услове за рад – рекла је млада пливачица, која се успешно бори на два фронта.

Ања Цревар није само одличан пливач, већ је и одличан ђак.

– Ученица сам другог разреда панчевачке гимназије „Урош Предић“, пошла сам годину дана раније у школу. Због пливања морам доста да изостајем из школе, професори имају разумевања за то а ја се трудим да то поверење оправдам, пратим све и одличан сам ђак. Једнако ме подржавају и моји другови из разреда, школе, Панчева, као и колеге пливачи. Прате моје наступе, бодре ме преко друштвених мрежа, шаљу ми честитке када остварим добар пласман или резултат – каже наша најмлађа олимпијка којој ће се у Рију испунити многе жеље – можда ће пливати у истој трци с својим узором светском рекордерком Мађарицом Катинком Хосу, а сигурно ће успети да се слика с Новаком Ђоковићем и да се упозна с Иваном Шпановић…

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh