Novosti online

Улазак БиХ у НАТО значио би нестанак Републике Српске

Неки од разлога за неулазак Републике Српске, односно БиХ, у НАТО су нестанак Српске, нестанак дејтонске БиХ, могућност да се Срби, с обзиром на матицу Србију која је војно неутрална, нађу на две стране фронта, као и губитак Русије као највећег савезника Срба, речено је на трибини „Зашто Српска неће у НАТО”.

У уводном обраћању, шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић рекао је да би улазак Босне и Херцеговине у НАТО значио и нестанак Српске додајући да се као један од услова за улазак БиХ у НАТО спомиње и пренос власништва војне имовине са ентитета на БиХ, преноси Танјуг.

„То би практично значило пренос делова територије Републике Српске на БиХ само до тренутка уласка БиХ у НАТО, а већ самим чином уласка БиХ у НАТО та територија би постала територија те западне војно-политичке алијансе”, рекао је Цицовић.

Професор Факултета политичких наука у Бањалуци Александар Врањеш навео је да се давно развила теза међу бошњачком елитом да је једина гаранција за опстанак БиХ чланство у НАТО.

„Очигледно бошњачка политичка елита на челу са СДА види дисциплиновање Републике Српске једино уз претње силом, никако уз политички договор”, рекао је Врањеш и додао да свако даље инсистирање према НАТО интеграцијама доводи у питање опстанак дејтонске БиХ.

Професор Ненад Кецмнановић казао је да не постоји ниједан разлог зашто би Српска требала да се прикључи НАТО-у, док зна бар десетак зашто то не би требало урадити.

Како је навео, прво Срби у Српској су према свим истраживањима против тога, а као друго улазак Српске у НАТО наспрам војне неутралности матице Србије отвара могућност да се Срби нађу са две стране фронта.

„Као чланица НАТО-а у обновљеном Хладном рату на ивици врућег, Српска би постала непријатељ пријатељској Русији”, каже Кецмановић.

Новинар Мирослав Лазански истиче да БиХ ништа не би добила уласком у НАТО, који оцењује као изразито антируски војни савез.

„Улазак у ту организацију не би био рационалан потез, ни политички, ни економски”, казао је Лазански.

Политиколог Александар Павић навео је да НАТО угрожава српску државност и нуди једино милитаризам, унилатерализам, гажење међународног права и гушење слободних медија и слободе изражавања.

Професор Дарко Танасковић, бивши амбасадор Србије у Унеску, казао је да Србија и Српска, без обзира на различит међународни положај, морају имати усклађени приступ реалности НАТО-а на Балкану и уопште.

Према његовим речима, НАТО као једино потенцијално угрожавање безбедности својих чланица види од стране Русије.

„Русофобија је била и остала најснажнији мотив за улажење под НАТО кишобран бивших источноевропских и неких балканских држава. Србима, не само да не прети никаква опасност од Русије, веће је сасвим супротно, Руска Федерација најважнији српски савезник на међународном плану, укључујући контекст безбедносних претњи и ризика”, рекао је Танасковић.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh