Novosti online

Умрли чекајући да се уселе

Крагујевац – У недавно изведеној полицијској акцији „Скенер”, на списку 46 особа које се терете да су коруптивним радњама оштетили локалне буџете, војвођански и републички буџет за више од седам милиона евра нашао се и познати крагујевачки бизнисмен Предраг Николић Деба (65), директор фирме „Фрута пак” са седиштем у Београду. Он је осумњичен за више кривичних дела злоупотребе положаја одговорног лица, фалсификовање исправа и утају пореза, због чега му је одређен притвор до 30 дана.

Прошлог петка, када је доведен на саслушање, испред крагујевачког тужилаштва окупили су се власници станова које је Николић, како наводи МУП Србије, довео у заблуду да ће радове на стамбеном објекту у Улици Бранка Радичевића, у центру Крагујевца, окончати на време, у року од две године. Од купаца станова је „на руке” примио 2,3 милиона евра, али зграду, коју је почео да зида још с пролећа 2008, ни до данас није завршио. Од новца који је добио, директор фирме „Фрута пак” је, како стоји у саопштењу, за себе задржао 114 милиона динара које није прокњижио у пословним књигама.

Предраг Николић се терети и да је осам станова два пута продао, а према речима чланова Савета станара, који је формиран силом прилика, међу обманутим купцима, осим „обичних” грађана, има и крагујевачких тужилаца и судија, бизнисмена, па чак и новинара.

– Све нас је преварио. Зграда је требало да буде завршена најкасније до краја 2010, а сви радови су стали 2012. Од тада смо покушавали да се договоримо са Николићем, али без успеха. Стално је говорио да ће све бити у реду, да ће наставити радове и да ћемо брзо добити кључеве својих станова, али се ништа од тога није десило. Прошло је већ шест година од како је зграда требало да буде готова, а ми и даље не можемо да се скућимо. Неки купци су, у међувремену, умрли – каже Александра Димитријевић, наводећи да је Николић пре акције „Скенер” два пута био привођен и пуштан на слободу без правних консеквенци.

На захтев купаца који чине Савет станара, Привредни суд у Крагујевцу је прошле године донео привремену меру којом им је омогућио да сами уведу струју и воду. Они су то учинили јануара ове године, али су за те радове додатно морали да издвоје још око 40.000 евра.

– И то смо једва успели да урадимо, пошто нас је Николић стално опструирао. Од „Електрошумадије” добили смо дозволу тек пошто смо се обратили надлежнима у ЕПС-у, а и у крагујевачком „Водоводу” смо имали много мука. С Николићем смо били постигли договор и да о свом трошку укњижимо целу зграду. Он је прво на то пристао, али је после уложио жалбу и тако нас и у томе спречио. Кључеви станова су, међутим, још код њега. Дао нам их је само док смо радили. Надам се да ће сада, када је ухапшен, надлежни коначно схватити с ким смо имали посла и омогућити нам да се и званично уселимо – каже Милош Ружић.

Незавршена зграда у Бранка Радичевића има 64 стана и четири локала. По престанку радова 2012, неки станови су обијени и у њих су се уселили бескућници и наркомани којима је напуштени објекат у центру града постао идеално скровиште. Многи од тих станова мораће, пре усељења, потпуно да се реконструишу, што ће власницима извући још новца из џепа.

Иначе, ухапшени Николић је станове у изградњи, почев од 2008. па све до 2014, у зависности од величине, продавао по цени од 900 до 1.100 евра по квадрату. Неки купци су се договорили да део новца дају одмах, а део после усељења. Најгоре су прошли они који су целокупан износ унапред уплатили.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh