Novosti online

Управљање интернетом неодвојиво од питања приватности

Позив Србији да се укључи у процесе одлучивања о мрежи
Представници „Ајкана” упутили су позив припадницима интернет заједнице Србије да се укључе у процес одлучивања о будућности светске мреже.

– Потребна нам је нова крв, потребни су нам нови људи и свежа енергија – поручила је Габријела Шитек, менаџер ове организације за Централну и Источну Европу.

Искуство Бразила пренела је, укључивши се путем „Скајпа”, Марилиа Марсиел, координатор Центра за технологије и друштво. Тамо је председничким декретом основан комитет за управљање интернетом који окупља све заинтересоване стране, од људи из владајућих структура и грађанског друштва до техничке заједнице, а законом су пре неколико година регулисана права и обавезе на интернету.

Прошлог четвртка представницима САД предат је план како извршити пренос управљања техничким функцијама интернета. Саставио га је „Ајкан” (ICANN – Корпорација за додељена имена и бројеве), међународно тело које надзире систем домена на интернету, али је под контролом агенције за телекомуникације при америчком министарству трговине.

Ако америчка влада одобри план, Вашингтон ће 30. септембра формално предати титулу „господара интернета” „Ајкану”, који је предложио вишеактерски модел управљања и обавезао се да ће чувати глобалну мрежу од утицаја влада.

Тако се приводи крају процес који је започео пре две године када су САД, услед жестоке реакције света на открића Едварда Сноудена, одлучиле да се одрекну права на последњу реч о доменима, које додуше нису свих ових година злоупотребили.

Предложено ново решење је вишеактерско, што значи да у процесу одлучивања о важним стварима одлучују сви, од цивилног друштва преко корпоративног сектора до влада. Да ли је такав приступ изводљив и да ли обични корисници, па и ми из Србије, можемо да имамо било каквог утицаја на обликовање ове високе политике била је у уторак тема Дана интернет домена Србије (ДИДС).

Конференција је одржана у години у којој се обележава 20 година интернета у Србији и исто толико од „Декларације о независности интернета” Џона Перија Барлоа, по којој владе немају суверенитет у онлајн простору. Данас је много тога другачије, прокоментарисао је недавно овај гуру интернета. Скоро пола човечанства је онлајн, укључујући и најгоре међу нама, а државама је и даље тешко да наметну своју вољу у сајберпростору. Чак и ако сатерају у ћошак људе попут Сноудена и Асанжа, не могу да их ућуткају, рекао је Барлоа у једном интервјуу.

Иако се деловање „Ајкана” углавном своди на техничко управљање, на скупу се поставило питање да ли су у његовој надлежности и све актуелнија питања онлајн безбедности и људских права, која се често крше управо на интернету.

Гост из Јужне Африке Мајк Силбер, члан Управног одбора „Ајкана”, изнео је мишљење да о тим питањима треба да се расправља на другим местима. Тако не мисли Волф Лудвиг, председавајући организације „Еурало” при „Ајкану”. Он је изнео ставове да је и сам приступ интернету људско право, да после Сноудена нико не може да каже да интернет нема везе са питањем приватности и да је „Ајкан” много више од техничког управљања.

– То што раде Кина, Северна Кореја и Турска је опасно јер може да води фрагментацији интернета. Ипак, данас се све сазна и тоталитарне владе не могу да раде оно што су радиле пре 20 година. На нама је, на свим деловима друштва, да им не дозволимо. Процеси одлучивања морају да потекну одоздо према врху – поручио је гост из Швајцарске.

Да овде није реч само о техничким питањима показују отровне стрелице које на рачун „Ајкана” стижу од америчких председничких кандидата. Републиканац Тед Круз недавно је упозорио на намере ове организације да гради тешње везе са Кином и ризике који предстоје ако САД препусте контролу.

Представници „Ајкана” признали су да није лако окупити представнике влада за преговарачким столом и избалансирати ставове.

– Морамо да признамо да државе имају легитимитет, њихово мишљење мора да се чује, али не сме да доминира – рекао је на скупу у Београду Мајк Силбер, док је Волф Лудвиг поручио:

– Укључите владе, али никада не тражите њихову дозволу.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh