Novosti online

Уређено одмориште на суботичком Мајдану

Суботица – Излетиште и језеро Мајдан у сред шуме на Келебији, једно је од омиљених места на које Суботичани излазе у природу и на рекреацију. Град је одлучио да започне улагање у овај простор који су грађани претворили у излетиште, а лети и у купалиште. Тако је ЈП „Палић-Лудаш”, које се стара о овом природном пространству, прошле године за ову намену први пут добило буџет од 808 хиљада динара за који је уређен плато за мирно одмориште са пет комплета клупа и столова и игралиштем за децу. Простор је уређен на чистини која се издиже мало изнад језера, а између дрвећа.

Тања Јотановић, организатор подизања и неговања зелених површина у ЈП „Палић Лудаш”, објашњава да је све урађено од дрвета, а како би уредили кретање мотора и теренских возила по овом простору поставили су и ниску заштитну ограду. „Желели смо да заштитимо обалу која је нарушена, и стабла овде већ губе статику, јер им је коренов систем ван песка, то јест подлоге”, каже Јотановић.

Језеро на Мајдану је вештачка творевина, настала ископавањем песка, те је у овом, како му и име каже, мајдану песка кроз пропусно тло пробила вода. – Овај бивши ископ људи годинама доживљавају као омиљено излетиште, и ми смо одлучили да уредимо терен. Град је и за ову годину одвојио поново 808 хиљада динара, и од тог износа ћемо проширити игралиште, уредити учионицу на отвореном. Ово је подручје под трећим степеном заштите, где није дозвољено паљење ватре, али људи радо праве роштиљ, те уколико добијемо услове и сагласност Покрајинског завода за заштиту природе и „Војводинашума”, уредили би посебно ограничено место за постављање роштиља – каже Марта Добо, директорка ЈП „Палић Лудаш”. Тренутно, језеро Мајдан једва се назире, водено огледало је редуковано, и истачкано. Тамаш Винко, стручни сарадник за заштиту природе у овом предузећу, објашњава да је то последица ниског нивоа подземних вода и мале количине падавина последњих месеци. Чак и тако умањено, језеро користе многи: рекреативци лети за купање, околно становништво које овде поји своје домаће животиње, а возачи теренских возила за авантуристичку вожњу. „Питање квалитета ове воде је занимљиво и до сада нисмо радили званичну анализу, али је и то у плану”, каже Винко.

Некада је читав овај простор био шума и један од дугорочних планова и јесте да се врати оригинални изглед станишта. До тада овај помало изоловани и „дивљи” простор са шумским путевима, пешчаним џомбастим деловима прави је природни полигон који мами возаче квадова крос мотора, па их сарадници предузећа „Палић Лудаш” позивају да се ипак држе шумских путева.

Такође имају поруку и за излетнике: „Овде ће бити постављене камере, како би, уз обилазак и чуварске службе, имали сталну контролу над простором, али позивамо грађане да дођу, да уживају у овом простору, и да га чувају, како би и други могли да га користе. Позивамо их да очувају ово одмориште, али и да амбалажу и смеће које остане после њиховог боравка, уредно одложе у канте или врате са собом”, каже Марта Добо. Надлежни такође позивају грађане да не пале ватру у шуми која ужива трећи степен заштите, да не праве буку, јер је тренутно у току гнежђење птица, и да очувају ову природну реткост.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh