Novosti online

Васиљевић: Аркан није био под командом ЈНА

ХАГ – Бивши високи безбедносни официр ЈНА Александар Васиљевић потврдио је данас пред међународним судом у Хагу да су неки официри ЈНА и званичници МУП-а Србије, „били у контакту” са Жељком Ражнатовићем Арканом с јесени 1991. године, када су безбедносни органи те војске имали информације да је Аркан био умешан у злодела у Хрватској.

На поновљеном суђењу бившим челницима Службе државне безбедности (СДБ) Србије, Јовици Станишићу и Франку Симатовићу Френкију, генерал Васиљевић назначио је, међутим, да то не значи да су официри ЈНА са Ражнатовићем „сарађивали”.

„За Аркана није била надлежна ЈНА, он није био припадник ЈНА, нити под командом ЈНА”, нагласио је генерал Васиљевић, тадашњи начелник Управе за безбедност ЈНА.

Према оптужници против Станишића и Симатовића, Ражнатовићева формација била је јединица СДБ Србије када је починила злочине над несрпским цивилима у Хрватској и БиХ.

Бивши начелник СДБ Србије Станишић (68) и оперативац те службе Симатовић (68) оптужени су за прогон, убиства, депортације и присилно премештање Хрвата и Муслимана у Хрватској и БиХ, 1991-95.

Према Васиљевићевим речима, Ражнатовић је у септембру 1991. године „био у контакту и у добрим односима, али није сарађивао” само с тројицом официра ЈНА – тадашњим командантом Новосадског корпуса ЈНА, генералом Андријом Биорчевићем, те старешинама Бором Ивановићем и Енесом Тасом.

Аркан је „био у вези с том тројицом људи, више по професионалној линији”, напоменуо је сведок, док га је унакрсно испитивао бранилац првооптуженог Станишића Вејн Џордаш.

О Ражнатовићевим везама с припадницима МУП-а Србије, адвокат Џордаш данас није испитивао сведока.

Раније током суђења, тужиоци су више пута пуштали телевизијски снимак на којем генерал Биорчевић хвали Ражнатовића речима да он у Источној Славонији уђе у село и „побије” све који одбију да се предају, после артиљеријске припреме ЈНА.

Говорећи о избијању сукоба у Хрватској, генерал Васиљевић је изјавио да су 1990-91. „хрватске службе безбедности биле укључене у увоз оружја, уместо да тај увоз открију, па је ЈНА морала то да открије”.

Унакрсно испитивање Васиљевића одбрана Станишића наставиће сутра.

Главни Васиљевићев исказ јуче је био затворен за јавност.

Данас се у судници чуло да су тужиоци сведоку јуче пуштали снимак делова његовог сведочења са суђења некадашњем председнику Србије Слободану Милошевићу.

Тачност тих делова сведочења, датог 2003. године, Васиљевић је потврдио и они су уврштени у доказе.

Расправно веће данас је, међутим, одбило захтев тужилаштва да као доказ прихвати цео транскрипт Васиљевићевог исказа на суђењу Милошевићу, зато што је сведок изјавио да га није прочитао, преноси Бета.

Тужилац Даглас Стрингер пожалио се претходно судијама да „сведок одбија сарадњу”, да „15 месеци одбија припремни разговор” и да „није желео да погледа снимак свог исказа на суђењу Милошевићу”, иако му је био достављен.

Васиљевић на суђењу Станишићу и Симатовићу сведочи по обавезујућем налогу суда, посредством видео везе из Београда.

Ни данашњем заседању у судници у Хагу није присуствовао ниједан оптужени.

Првооптужени Станишић је дуже од годину дана на привременој слободи у Србији због хроничне болести.

Разлог због којег другооптужени Симатовић није био у судници није откривен током отвореног дела заседања.

Станишића и Симатовића ухапсиле су и у Хаг изручиле власти Србије, с пролећа 2003. године, непосредно после убиства српског премијера Зорана Ђинђића.

После првог суђења, које је после једног неуспелог покушаја почело 2009. године, првостепено веће Хашког трибунала ослободило је 29. маја 2013. Станишића и Симатовића кривице по свих пет тачака оптужнице.

Међутим, апелационо веће Трибунала усвојило је 15. децембра 2015. кључне основе жалбе коју је на ту пресуду уложило Тужилаштво. Поништило је ослобађајућу пресуду и наложило да процес буде поновљен.

Злочини за које су оптужени Станишић и Симатовић почињени су, како тврде тужиоци, током спровођења удруженог злочиначког подухвата, чији је циљ било трајно и насилно уклањање Хрвата и Муслимана са великих делова територија Хрватске и БиХ, ради остваривања српске доминације.

На челу злочиначког удружења био је, према тужиоцима, тадашњи председник Србије Слободан Милошевић.

Поновљено суђење Станишићу и Симатовићу које је почело 13. јуна 2017. године последњи је хашки процес у којем се утврђује да ли су за злочине у Хрватској и БиХ одговорни званичници Србије.

Пред Хашким трибуналом ниједан државни званичник Србије није био осуђен за те злочине.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh