Novosti online

Већина јавних предузећа у плусу

Стање у јавним предузећима сада је боље него пре две, три године, рекао је јуче премијер Александар Вучић на Копаоник бизнис форуму. Али, иако је било позитивних помака, влада није тиме задовољна, нагласио је премијер.

– Лично нисам тиме задовољан. Али ако погледамо ситуацију у „Железницама”, види се да је драматично промењена. Ми смо руски кредит приказали као субвенцију, али то је кредит, а субвенције за „Железницу” се смањују – објаснио је премијер и додао да ће и услуга тог јавног предузећа морати да се поправи, а следи и рационализација.

Он је навео да је ситуација у „Србијагасу” 10 пута боља него што је била. За то је делом заслужно враћање дуга тог предузећа према НИС-у и „Гаспрому”.

– Због тога је и дефицит био 3,7 одсто БДП, а иначе би био мањи, око 3,1 одсто– рекао је Вучић, објаснивши да је усвојен план за финансијско реструктурирање тог предузећа у складу са договором са ММФ и Светском банком.

Према прелиминарним подацима Министарства привреде из Извештаја јавних предузећа за прошлогодишње пословање „Србијагас” је годину завршио са зарадом од три милијарде динара. План за 2015. био је минус од 6,7 милијарди динара али, на изненађење многих, „Србијагас” је остварио нето приход. Ово предузеће је годинама било у врху листе највећих губиташа, па је изненађење тим пре веће. Поређења ради „Србијагас” је 2014. годину завршио у минусу од 45 милијарди динара.

Вучић, како каже, није пресрећан ни стањем у Електропривреди Србије, јер неке ствари „и не можете да изгурате”.

– У „Железници” смо о програму отпремнина за оне који остају без посла говорили о 250 или 300 евра по години стажа, а добијете ситуацију да вам у ЕПС-у кажу, „ми тражимо 1.500 евра по години”. Тамо је просечна плата 80.000 динара, двоструко већа од републичког просека. На нашу констатацију да је то немогуће, они кажу „добро, али нама је минимални захтев онда 900 евра”. Даље кажу, ако не прихватимо, да ће се побунити, да ће да штрајкују – навео је премијер.

Он је истакао да се прети штрајком, искључењем струје, а цела Србија на то ћути.

– Ово није правично и није у реду. Сви би хтели да се нађе нека будала да направи то уместо других, па да му сви скачу на главу да то тако не може, рекао је Вучић, додајући да је захвалан малом броју људи који подржавају мере владе, као и да му не смета када председник Фискалног савета Павле Петровић тражи више, јер не одступа од свог става.

Подсетимо, Фискални савет је протекле недеље упозорио да постоје озбиљне индиције да је ЕПС новац од поскупљења струје искористио за повећање плата запосленима. Лако је могуће да је ово повећање зарада, уколико се заиста десило, „појело” раст прихода ЕПС-а, које је било резултат поскупљења цене струје, и тако поништило једну од ретких реформских мера из 2015, односно вратило све на почетак, оцењује се у извештају Савета.

Међутим, према прелиминарним подацима из извештаја о пословању јавних предузећа ЕПС је прошле године остварио приход од 2,5 милијарди динара. Премда је према плану пословања тог јавног предузећа очекиван губитак од 35,3 милијарде динара.

На списку предузећа која су годину завршила у плусу са зарадом већом од планиране су и Електромрежа Србије, Пошта, Транснафта…

Највећи проблем, међутим, праве рудници подземне експлоатације „Ресавица”. Уместо планираног плуса од 14, склизнуло је у минус од 200 милиона динара.

Премијер Александар Вучић je на Копаоник бизнис форуму оценио да су највећи изазови за владу решавање проблема такозваних заштићених предузећа и да није лако наћи решење за РТБ „Бор” и „Ресавицу”. „То остаје као најтежи задатак, уз реформу јавних предузећа где смо направили озбиљне помаке и направили резултатe”.

———————————————————-

Боља наплата гаса

Душан Бајатовић, директор „Србијагаса”, добар резултат пословања „Србијагаса” објашњава чињеницом да је држава престала преко јавних предузећа да води социјалну политику цене гаса. То се сада ради по тачно утврђеној методологији Агенције за енергетику.

Он каже да су наплаћени дугови од највећих дужника као што су железара, „Петрохемија” и остала предузећа која годинама нису плаћала гас.

– Прошле године смо имали степен наплате око 80 одсто, а ове године очекујем да буде 95 процената – рекао је Бајатовић за „Политику”.

Ј. П.-С.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh