Novosti online

Велики тријумф Звезде над Панатинаикосем

Кошаркаши Црвене звезде откришнули су врата четвртфинала Евролиге, пошто су вечерас у београдској Комбанк арени савладали Панатинаикос са 69:67 (10:18, 18:13, 25:11, 16:25) у 10. колу Е групе Топ16 фазе.

Црвена звезда је ове сезоне нанела други пораз грчком гиганту и шестоструком шампиону Европе, али га је уједно и престигла на трећем месту групе.

Оба тима имају исти скор 6-4, али Звезда бољи међусобни скор.

Изабраници Дејана Радоњића су у резултатској клацкалици приредили ново изненађење у Београду и тако дошли на корак од највећег клупског успеха у Евролиги.

Најефикаснији у победничком тиму био је Таренс Кинзи са 19 поена, 16 је дао Квинси Милер, а Немања Дангубић девет.

Екипу Александра Ђорђевића, који је добио овације публике пре меча, предводио је Елиот Вилијамс са 17, Мирослав Радуљица 11.

У наредном мечу Звезда ће гостовати Уникахи у Малаги за седам дана.

Црвено-бели су ношени бучном подршком препуне Комбанк арене боље отворили меч, повели са 6:2, али је и поред вођства била приметна велика доза нервозе у нападу.

Искусни тим Панатинаикоса знао је то касније да користи, па је серијом 14:3 у потпуности променио дешавања на паркету.

Гости су се ослањали на индивидуални квалитет Радуљице и Гиста, који су под кошем неуталисали Цирбеса и Милера.

Много грешака у нападу правили су кошаркаши Црвене звезде, чак осам изгубљених лопти после прве деонице, што се одразило на резултат – 10:18.

Ни шут није служио Звезду, супротно великој жељи и борбености, па је чврста одбрана држала неизвесност, иако је „мирисало” да се Панатинаикос одлепљује након што је имао девет поена предности.

Ипак, екипа Дејана Радоњића до краја полувремена успела је да ухвати прикључак и оде на „подношљивих” минус три.

Улоге су се промениле тек што је почело друго полувреме, коначно је прорадио напад Црвене звезде, погађали су Кинзи, Милер, Дангубић и црвено-бели су били ти који су диктирали темпо.

Атињане је ломила врела атмосфера, нису се снашли у веома јаком ритму и брзој транзицији, док је Мицић код домаћих преузимао одговорност у кључним тренуцима.

Млади плејмејкер донео је Звезди у 31. минуту и максималних плус 13, али је Панатинаикос невероватном серијом за само четири минута донео егал (55:55).

Тада је Ђордевићеве изабранике држао у игри сјајни Вилијамс, погодивши неколико тешких шутева.

Поново је напад лоше функционисао, Гудурић није био успешан ни са пенала, Црвена звезда је била без поена четири и по минута, све до коша Милера из јако тешке позиције.

Кошаркаши Црвене звезде су у последња два минута ушли са четири поена више, Панатинаикос је био смушен у нападу, за разлику од вечерас једног од јунака Таренса Кинзија.

У финишу није могло без драме, Црвена звезда је умало испустила вођство, али је тачку на тријумф ставио Милер закуцавањем уз фаул, преноси Танјуг.

Ђорђевић: Пропустили смо добру прилику

Тренер кошаркаша Панатинаикоса Александар Ђорђевић рекао је да је његова екипа вечерашњим поразом од Црвене звезде пропустила прилику да напредује на табели Групе Е у Топ 16 фази Евролиге и да је београдски тим победио захваљујући већој жељи у трећој четвртини.

„Звезда нас је снагом, уз навијаче и великом енергијом однела са терена у трећој четвртини. Звезда је изашла са већом енергијом и жељом у том периоду и то је резултирало тако како је резултирало”, рекао је Ђорђевић новинарима после утакмице у Београду.

Панатинаикос је и други пут поражен од Црвене звезде у Топ 16 фази Евролиге. У 10. колу у Београдској арени вечерас је било 69:67, чиме су се црвено-бели изједначили са Панатинаикосом уз бољи међусобни скор.

„Пропустили смо добру прилику да направимо помак у групи, али у оваквим утакмицама не смете ни пет минута да спустите гард, тако не може да се добије у Евролиги”, казао је тренер грчког клуба.

Он је био незадовољан суђењем и чињеницом да је Звезда извела 35 слободних бацања, а његова екипа само 18.

„Не сматрам да је био који судијски утицај био на ову победу, али то је податак због ког морамо да ставимо прст на чело и видимо како и због чега”, рекао је Ђорђевић.

Ђорђевић је захвалио Звездиној публици на дочеку у Арени.

„Захвалио бих публици на дочеку, без обзира на то што су покушали главом да ме поремете, али срце их је издало па су онда одустали”, додао је Ђорђевић.

Ђорђевић је одбио да говори о репрезентацији Србије, чији је селектор, а како је рекао, то ће оставити за други пут.

Кошаркаш грчког клуба Елиот Вилијамс честитао је Звезди на победи.

„Утакмицу су обележиле јаке одбране, било је тешко постизати поене. Нисмо били добри у трећој четвртини, вратили смо се у последњој, али то није било довољно да урадимо нешто више. Све честитке победнику”, рекао је Вилијамс, преноси Бета.

Радоњић: Пионир мора да проговори у уторак

Тренер кошаркаша Црвене звезде Дејан Радоњић рекао је да је вечерашња победа над Панатинаикосом у Евролиги важна, али да ће завршница Јадранске лиге бити важнија од било чега и позвао публику да помогне његовим кошаркашима против Цедевите.

„У уторак играмо против Цедевите. Мора Пионир да проговори у уторак. Ако хоћемо Панатинаикос и следеће године, а хоћемо, у уторак сви као један. У уторак почиње плеј-оф (Јадранске лиге), од тога живимо”, рекао је Радоњић новинарима после утакмице.

Звезда је са 69:67 у Арени победила Панатинаикос и престигла грчки клуб на табели Групе Е Топ 16 фазе Евролиге. Обе екипе имају скор 6/4, али српска екипа има бољи међусобни скор.

„Све је ово лепо вечерас. Али, уопште не размишљам о овој утакмици, нити ћу о било ком следећем евролигашком мечу, а посебно о пласману даље”, казао је тренер црвено-белих.

Када је реч о утакмици против Панатинаикоса, Радоњић је рекао да је његова екипа играла боље у одбрани у другом полувремену, а паметније у нападу, као и то да није било лако победити јер је Панатинаикос један од најбољих тимова у Европи.

Радоњић је захвалио навијачима на фантастичном амбијенту у Арени и на помоћи да „и у трећој хали ове сезоне као домаћин Звезда освоји бодове”.

Кошаркаш црвено-белих Квинси Милер рекао је да се осећао невероватно у Арени.

„Осећај је био невероватан, били смо тим. Прво полувреме није било баш најбоље, али смо играли добро у другом и забележили веома важну победу”, рекао је Милер, преноси Бета.