Novosti online

Вербић тражи подршку за опстанак

Информација да Влада Србије намерава да поништи конкурс за научноистраживачке пројекте за наредни четворогодишњи циклус – већ четврту ноћ оставља 12.000 научника у Србији без сна. Многи су у петак увече одустали да наредну ноћ проведу у писању пројеката, други су говорили да верују само Министарству просвете које упорно тврди да конкурс остаје.

Тачку на хаос који је завладао на институтима и факултетима требало би да стави влада, која ће, како незванично сазнајемо, имати седницу на којој ће ово бити једна од тачака дневног реда. До закључења овог издања „Политике” из прес-службе владе нису могли да нам потврде да је седница и заказана.

Такође, незванично сазнајемо да је министар Срђан Вербић имејлом поручио истраживачима да би поништавање конкурса произвело катастрофалне последице по научну заједницу и замолио за подршку оних који мисле као и он. Ово су поједини протумачили као отворену претњу, други као „доказ немоћи одлазећег министра”, а било је и оних попут ректора Универзитета у Београду проф. др Владимира Бумбаширевића и председника САНУ Владимира Костића, који је у кабинет премијера послали подршку ставу да не сме доћи до обарања конкурса.

Колико је научна заједница подељена види се и у лавини коментара на нашем сајту, али и по позивима које добијамо: истраживачи са института сматрају да влада мора да поништи конкурс и да професорски лоби претерује у одбрани својих привилегија, док њихове колеге са факултета одговарају да је било крајње време да се пооштре критеријуми и заведе ред међу онима који ништа не раде а добијају новац из државне касе.

У Министарству просвете за наш лист кажу да се све активности настављају уобичајено и демантују да су научници престали да шаљу пројекте.

– У петак је било 750 пријављених пројеката, а по подне 821. Министарство је у претходном пројектном циклусу финансирало укупно 777 пројеката – кажу у кабинету министра просвете.

Подсетимо, Генерални секретаријат Владе Србије је у петак затражио писменим путем мишљење Републичког секретаријата за законодавство и Министарства финансија о конкурсу и документима на основу којих је расписан. Како се наводи у предлогу решења владе којим се поништава конкурс и пратећи акти, ови документи донети су у супротности са више закона и Уставом Србије, па је њихово поништавање неопходно да би се спречила штета у области пројектног финансирања научноистраживачких организација и финансирања рада запослених. Предложено је да се финансирање пројеката из претходног циклуса настави закључно са 31. децембром 2016. године и Министарству просвете одређује рок од 90 дана за доношење пратећих аката.

Министарство просвете је после ових информација које су се прошириле у медијима и на друштвеним мрежама, на свом сајту објавило обавештење у којем се наводи да истраживачи званичним и валидним могу сматрати само

Фото Фонет

оне информације које су објављена на сајту Министарства просвете, као и документа каја је потписао др Срђан Вербић, министар просвете, науке и технолошког развоја.

Уз Вербића стали председник САНУ Владимир Костић и ректор БУ проф. др Владимир Бумбаширевић

Додатну забуну у читаву причу уносе и информације о томе да ли су током викенда одржани нови преговори између просветних власти и представника научне заједнице око измена спорних одредби. Др Јелена Јовић из Покрета спасимо науку, иначе научни сарадник Института за заштиту биља и животну средину, каже за наш лист да је информација од петка изазвала потпуни хаос у научној заједници.

– Научна заједница је током викенда наставила да ради са представницима министарства као да конкурс неће бити поништен. Покрет, Заједница института и Синдикат науке финализују измене акта у делу који се односи на младе истраживаче – каже др Јовић.

Међутим, др Ђурђица Јововић, председница Синдиката науке, каже да никаквих преговора током викенда није било и да је остало да Министарство просвете правно уобличи измене које је предлагала Заједница института и потом пошаље Заједници на мишљење.

– Сви ћуте и чекају седницу владе. Ми не одустајемо од наших захтева и понављам да нисмо ни тражили да се поништи конкурс, али нећемо имати ништа против ако то неко други учини. Ми само тражимо да истраживачи са института буду изједначени са колегама са факултета, јер су пројекти професорима са факултета додатни приход на наставничку плату, а истраживачима на институту основна зарада. Немамо ништа против да се они награде, нити тражимо да им се смање плате, већ само да имамо исту стартну позицију – објашњава др Ђурђевић.

Она истиче да та измена може да се усвоји и после затварања конкурса ребалансом буџета, у септембру, октобру, и додаје да једина информација коју има јесте да ће сутра бити одржан састанак око измене акта о вредновању рада истраживача.

И на „Политикином” сајту се развила жива полемика око тога да ли ће конкурс бити поништен или не, као и која влада има мандат да то уради – постојећа техничка или она која ће тек бити формирана. Конкурс иначе траје месец дана, а расписан је 12. априла. План просветних власти јесте да истраживачи јулску плату добију по основу нових пројеката.

У коментарима са нашег сајта, запослени на институтима замерају што су они дискриминисани у односу на колеге са факултета, иако сви припадају истом универзитету, а оснивач је у оба случаја држава Србија. Као пример за то наводе што истраживачи на институтима нису добили ни једнократну помоћ од 7.000 динара нити повећање плате попут колега са факултета. Они истичу и да су најбољи млади докторанди отишли у иностранство, а они који су остали у институтима нису у последњих шест година добили ишта од опреме којом су требали да реализују своја истраживања.

Професори са факултета пак тврде да ће поништавањем конкурса бити обављена „тиха ликвидација” преосталих 10 одсто научника који вреде и да ће се тако сви убацити у категорију просечности. По њиховом мишљењу, управо су истраживачи на институтима „заштићена врста”, јер иако их држава финансира 12 месеци годишње, они или не објављују радове или су они које ипак објаве – лошег квалитета.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh