Novosti online

Влада Србије ће тражити да се Ивановић брани са слободе

Влада Србије сматра да је судски процес против лидера Грађанске иницијативе СДП Оливера Ивановића, који је у првостепеном поступку осуђен на девет година затвора, „пар екселанс политички процес” и захтеваће од међународне заједнице да се Ивановић моментално пусти да се брани са слободе, изјавио је данас директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић.

Ђурић је на конференцији за медије подсетио да пролазе месеци откако је Ивановић неправедно иза решетака, „у условима у којима ниједан невин човек не би требало да се налази”.

Милена Ивановић: Очекујемо слободу
Породица лидера ГИ СДП Оливера Ивановића очекује да Апелациони суд, након што је његов правни тим уложио жалбу на првостепену пресуду којом га је Еулексово судско веће у јануару осудило на девет година затвора због наводног убиства Албанаца 1999. године, у што краћем року ослободи Ивановића.

Ивановићева супруга Милена рекла је за РТС да очекује да он ускоро буде нас слободи.

„После 27 месеци проведених у притвору, Оливер је добро, а ова прича се приводи крају и очекујемо да Апелациони суд размотри жалбу у што краћем року и да ће ускоро бити пуштен на слободу “, рекла је Милена, додајући да Ивановић и породица имају веома лоше искуство када су у питању рокови, да су пробијени сви могући рокови и да је очигледно да им је један од циљева одлуговлачење процеса.

Каже да је сада јако важно учешће неких од најугледнијих адвоката и мишљење стручне јавности како би се извшио притисак на Еулекс, јер пресуда неодржива.

Истиче и да се сви уздају у доказе и понавља да је јасно да је пресуда Ивановићу политичка.

Пре неколико дана правни тим Ивановића уложио је жалбу на првостепену пресуду којом га је Еулексово судско веће у јануару осудило на девет година затвора због наводног убиства Албанаца 1999. године.

Како је наведено у пресуди, српске снаге тада су организовале акцију чишћења јужне Митровице са циљем протеривања Албанаца, а Ивановић је је био део парамилитарних снага и учествовао је у тим догађајима.

Осуђен је да је, иако није утврђено ван сваке сумње, када је предузимао радње, поступао у својству лидера, вође српских парамилитараца или вође српске полиције.

Према његовим речима Ивановић, који је осуђен због ратних злочина почињених 1999. у Косовској Митровици, није имао право на фер суђење и непристрасни судски поступак у који су, како је рекао, уплив имале различите политичке структуре.

Ђурић је апеловао на представнике међународне заједнице, адвокатуре, као и све који могу да допринесу, да се прошири истина о „неправедном утамничењу” Ивановића.

„Оно што се догодило Ивановићу може да се догоди било ком Србину на Косову и Метохији, и зато морамо да будемо уједињени у његовој одбрани”, сматра Ђурић.

На питање новинара да ли о случају Ивановић разговара приликом званичних посета Бриселу, Ђурић је одговорио да то чини сваки пут, али да увек наиђе на зид ћутања.

„Добијамо увек исти одговор, да је то питање правосуђа и да као политички представници они не могу да се мешају”, рекао је Ђурић, додајући да то сматра лицемерним, јер, како је приметио, управо су ти људи одговорни за функционисање правосуђа на Косову и Метохији.

Бранилац Ивановића, адвокат Небојша Влајић, објаснио је да је тренутно поступак у фази жалбе пред другостепеним органом, односно Апелационим судом, и да би то требало да потраје неколико месеци.

Према његовим речима, предмет је обиман, па ће бити потребно да се жалбе преведу на енглески језик, како би могле да се с њима упознају сви учесници поступка, а затим и да на њих одговоре.

„Казну Ивановићу не сматрамо престрогом, већ неправичном, јер за невиног човека и девет дана је много, а камоли девет година”, рекао је Влајић и подсетио да је Ивановић у притвору 27 месеци.

Истакавши да нема доказа да је Ивановић починио оно за шта је осуђен, Влајић је навео да се то види и у пресуди.

„На суђењу које је трајало више од 100 дана нико се није бавио постојањем наводног плана за протеривање и убијање Албанаца, на основу којег је Ивановић осуђен. То нико од сведока није споменуо, већ се то први пут чуло од председнице већа приликом читања пресуде”, рекао је Влајић

Председник Адвокатске коморе Србије Драгољуб Ђорђевић сматра да је пресуда Ивановићу одраз тренутне политике међународне заједнице на Косову и Метохији, и посебан случај политичког маркетинга међународне заједнице.

Његов колега адвокат Зденко Томановић објаснио је да је Ивановић осуђен због припадности групи, што је, како је рекао, критеријум који су напустиле и оне државе који су ту теорију увеле у правну науку.

Еулексово судско веће изрекло је крајем јануара у Основном суду у Косовској Митровици казну затвора од девет година Оливеру Ивановићу због ратних злочина почињених 1999. у том граду, када је убијена група Албанаца.

Истовремено, Ивановић је ослобођен за други случај убиства и покушаја убиства из 2000.

Остала четворица оптужених Срба – некадашњи полицијски пуковник МУП-а Србије Драгољуб Делибашић, професор Александар Лазовић, адвокат Илија Вујачић и правник Небојша Вујачић ослобођени су оптужби.(Танјуг)

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh