Ekonomija

Vujović: Očekujem niže kamatne stope

VAŠINGTON – Velika preduzeća treba da se osposobe da prime strani menadžment, da hvataju korak sa svetom i da se osposobe da refinansiraju obaveze po nižim kamatnim stopama, izjavio je večeras ministar finansija Dušan Vujović.

On je u Vašingtonu za RTS rekao da su nastavljeni razgovori sa MMF-om koji su započeti u septembru u Beogradu, a završavaju se poslednje dekade oktobra, takode u srpskoj prestonici.

„Sa Svetskom bankom smo razgovarali o tekućim projektima i planu saradnje sa Vladom Srbije o definisanju prioriteta i merenju realizacije prioriteta u prvih 100 dana nove vlade“, rekao je Vujović.

Prema njegovim rečima, srpska delegacija je prisustvovala sastancima koji su pokazali kuda se kreće međunarodna zajednica u prepoznavanju problema razvoja, njihovom finansiranju i fokusu međunarodnih organizacija, o tome kako eliminisati siromaštvo, smanjiti razlike medu zemljama i pripremiti svet da apsorbuje šokove novih tehnologija.

Vujović je razgovarao i sa potpredsednikom Svetske banke za Evropu i centralnu Aziju Sirilom Milerom koji je rekao da je zadovoljan trendovima na Zapadnom Balkanu, uključujući i Srbiju, ali ima i zamerke koje se odnose na sporu realizaciju restrukturiranja javnih preduzeća.

„Miler je primetio da je Zapadni Balkan jedna od najdinamicnijih zona Evrope. Jesu kasnije krenule reforme, ali se sada posvećuju reformama i trude se da nadoknade vreme – Srbija, Crna Gora, Makedonija pokušavaju da uhvate korak i ostvare stvari koje su bile predmet zemalja koje su prošle dekade pristupile EU“, rekao je Vujović.

On je istakao da Berlinska inicijativa ulazi u završnu fazu, da se dogovara podrška trgovini kao osnovi razvoja saradnje i tranzita preko područja gde je infrastruktura jedan od najvažnijih elemenata, kao i slobodna trgovina i pružanje finansijskih usluga koje to omogućavaju.

Predstojeća zajednička sednica vlada Srbije i Albanije će biti korak u pravcu da se podrži investicioni projekat i saradnja kao osnova budućeg razvoja i perspektive za sve zemlje u regionu, naveo je Vujović.

Ministar je preneo i želju Svetske banke – fokus na prepreke u ovoj fazi.

„Pre godinu dana prepreke su bile u prihvatanju programa restrukturiranja velikih javnih preduzeća, a sada dolazimo u fazu realizacije toga. Suština je da programi treba da krenu napred, velika preduzeća treba da se osposobe da prime strani menadžment, da hvataju korak sa svetom u kvalitetu upravljanja resursima, da se osposobe da refinansiraju obaveze po nižim kamatnim stopama da bi dobile korist od toga što je Srbija bitno smanjila rizike i u svetu se to kroz kamatne stope prepoznaje“, dodao je Vujović.

On očekuje da se to refinansiranje sprovede po mnogo povoljnijim uslovima i za preduzeća i Srbiju u celini.

„Očekujem da ljudi nađu svoj interes u novom pristupu radu i da se ostvare ciljevi u restrukturiranju i optimizaciji broja zaposlenih u celom javnom sektoru i javnim preduzecima“, ukazao je Vujović.

Na jesenjem zasedanju je zaključeno je da je u 2016. godini došlo do blagog zastoja BDP-a, ali prognoze za 2017. su ipak malo bolje, dodao je.

„Ocekuje se oživljavanje rasta u Kini i zemljama u razvoju, povoljniji uslovi za Srbiju, ali ne uklanja izazove. Nastavlja se sa podržavanjem otvorenosti privreda, prihvatanjem promena. Svidelo mi se što je Kristin Lagard citirala Kejnza – „nikada nam nisu nedostajale ideje, vec rešenost da se odreknemo starih navika, loših institucija, loših rešenja da bismo išli napred. Mislim da to važi za Zapadni Balkan, Srbiju i za ceo svet“, zakljucio je Vujović.

RTS podseća da je podrška ekonomskim reformama Srbije potvrdena još jednom na jesenjem zasedanju Svetske banke i MMF-a u Vašingtonu i cenjeno je da je Zapadni Balkan najdinamičnija zona Evrope, a predstojeća zajednicka sednica vlada Srbije i Albanije kao pozitivan primer saradnje u regionu.

 

Foto Tanjug/video, arhiva

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh