Novosti online

Вук Становић: Нема забрањених тема, нема цензуре

Аналитичар Дејан Вук Станковић оценио је данас да плуралистички медијски пејсаж указује да у штампаним медијима нема цензуре док о аутоцензури не може да се изјашњава јер не може да зна шта је у глави аутора.

„Да би постојала цензура мора да постоји овлашћени државни орган који се бави искључивањем неких тема из јавног живота а колико знам нема ни један овлашћени државни орган који би имао могућност да забрани да се нека тема покрене”, рекао је Станковић, на представљању Кварталног медијаметра – анализе штампаних медија.

На конференцији за новинаре Института за јавну политику је подељено саопштење у којем се наводи да „у штампаним медијима нису присутни ни цензура ни аутоцензура и да не постоји тема која не може бити обрађена у штампи”, тако да је Станковић одговорио на новинарско питање на основу чега је то закључено.

Како је још рекао, „структурално је немогућа цензура у условима у којима постоји доминантна улога друштвених мрежа, јер у време хипердинамичног интернета немате шансе да нешто избегнете”.

„Ако говоримо о штампаним медијима, а говорим о најрелевантнијим догађајима и најрелевантнијим актерима, нисам видео да о било којој теми не постоје бројне варијације”, рекао је Станковић, наводећи као пример Београд на води јер „колико има редакција толико је и углова гледања на ту тему”.

На питање о аутоцензури, он је рекао да ће „одговорити мало из угла његове професије јер је филозоф” тако да може да дефинише појам цензуре појмовно, полазећи од етимологије те речи и логичног значења, али да не може да зна ; шта се дешава у глави новинара кад „класификује приоритете код писања текста”.

Он је рекао да је то „лична ствар” новинара и да не може да тврди да ли има или не аутоцензуре, али може да тврди на основу емпиријских чињеница да „не зна за то да је било који недељник или дневна новина забрањена због шокантне насловне стране или шокантног текста”.

На представљању резултата, урађеног за период јул-септембар прошле године за насловне стране седам дневних новина и четири недељника, наведено је да је први пут од када раде истраживање прва тема Косово и односи Београда и Приштине, јер је до сад то место припадало политичком животу у Србији.

Од појединачних актера, највећи број текстова на насловницама у трећем кварталу је имао председник државе Александар Вучић, „680 појављивања”, а о њему је написано највише позитивних али и негативних текстова, рекла је медијска аналитичарка Даница Лабан.

Према њеним речима, највише позитивних текстова о Вучићу је у написано у листу Ало, затим следе Курир, Информер и Вечерње новости, а највише негативних у листу Данас.

„Кад је реч о опозицији, најзаступљенији је Драган Ђилас са 132 текста, следе Вук Јеремић, Војислав Шешељ, Саша Јанковић, Бошко Обрадовић”, рекла је Лабан, наводећи да је о Ђиласу, гледано на ове текстове, написано највише негативних текстова.

Посматране су насловнице дневних листова Политика, Вечерње новости, Блиц, Данас, Курир, Ало и Информер и недељници Време, НИН, Нови магазин, Недељник и Печат.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh