Gradovi

Vulin: Budžet Ministarstva za 2017 – 136,3 milijarde dinara

Budžet Ministarstva rada u 2017. godine biće 136,3 milijarde dinara i u skladu je sa potrebama, izjavio je danas resorni ministar Aleksandar Vulin.

BEOGRAD – Budžet Ministarstva rada u 2017. godine biće 136,3 milijarde dinara i u skladu je sa potrebama, izjavio je danas resorni ministar Aleksandar Vulin.

On je istakao da uprkos smanjenju od 3,7 milijardi u odnosu na ovu godinu, nijedno socijalno davanje neće biti umanjeno ni za jedan dinar, kao i da je moguće ostvariti proširenje socijalno- ekonomskih prava, odnosno većeg broja korisnika određenih socijalnih davanja.

Takođe, posodavci i sindikati, nakon sednice Socijalno-ekonomskog saveta, ocenili su da je budžet veoma dobar i da predstavlja kvalitativan pomak.

“Budžet je 2016. bio 140 milijardi dinara, a zahvaljujući većem broju zaposlenih, NSZ sada će imati daleko manje dotacija iz budžeta za aktivne mere zapošljavanja, već je zaradila sama. Isto važi i za PIO fond, koji je takođe značajno više kroz doprinose obezbedio novca, pa iz državnog budžeta više ne idu transferi preko nas, već se direktno zarađuje”, rekao je Vulin na konferenciji za novinare.

Ostatak novca, kaže ministar, predstavljaju uštede koje je samo ministarstvo postiglo.

“Budžet je u skladu sa našim potrebama, nismo ni na koji način probili limit, uštedeli smo mnogo, mislim da smo jedno od ministarstava koje je imalo najveću štednju u domenu svojih troškova. U potpunosti smo ispoštovali preporuke predsednika vlade, u potpunosti bili u skladu sa politikom finansijske konsolidacije i štednje, a socijalne kategorije nijednim jedinim dinarom nisu oštećene, niti je ijedno davanje umanjeno, niti će biti, tako da sa te strane zaista mogu da kažem da sam zadovoljan”, rekao je ministar, koji je i predsednik Socijalno-ekonomskog saveta.

Ministarstvo rada, objašnjava ministar, između 96-97 odsto, zavisi od godine do godine, svoj budžet planira kroz prava- od novčane socijalne pomoći, porodiljskih naknada, roditeljskog dodatka, onih šest prava iz oblasti socijalne politike i još dva iz oblasti populacione politike, a tu su, naravno i invalidnine i brojna druga prava, tako da, na tu količinu novca ne može da utiče, a gde može da se utiče, “štedelo se u apsolutno svim segmentima”.

Predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atancković je rekao da poslodavci pozdravljaju “ovakvo poimanje budžeta”.

“Ide se ka tome da napravimo ravnotežu onoga što se proizvodi i troši. Ovo je, takođe, najujednačeniji budžet kada je reč o davanjima za projekte pošto je predviđen deficit od 0,6 odsto (bez projektnih zajmobv”, naveo je Atanacković.

On je izrazio očekivanje da će budžet kako je predviđen biti i ostvaren.

UPS je, kako kaže, iskazao bojazan pošto budžet nije obuhvatio lokakne samouprave i fondove da bi opštine i gradovi mogli da izmisle određene parafisklane namete i svale teret na realnu privredu, iako je bužet ne predviđa povećavanje poreza.

“Ako lokalne samouprave počnu da povećavaju to bi bio veliki problem za funkcionisanje privrede. Dobili smo obećanje da će još kroz tri zakona da se ograniče parafiskalni nameti”, rekao je Atanacković.

Predsedik Saveza samostalnih sindiakta Srbije Ljubisav Orbović je, takođe, pohvalio predlog budžeta ističući da predstavlja vrlo kvalitetan pomak.

“Deficit je svega 0,6 odsto i verujemo da će ostati na toj visini. To govori o izuzetno pozitivnim pomacima koji su predviđeni ovim budžetom”, naveo je on.

Orbović je kazao da je budžetom obuhvaćeno predviđeno povećavanje plata, tako da tu više nema nikakve dileme.

Foto Tanjug/video, arhiva

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh