Novosti online

За бесплатне уџбенике прваке пријављују и пре уписа у школу

Влада Србије одлучила је да и наредне школске године финансира набавку уџбеника за материјално угрожене и ученике са инвалидитетом, као и за трећег и сваког наредног ђака у породици.

У Министарству просвете кажу да су досадашњи рок дат школама за прикупљање броја ученика који имају право на то ове године померили са 18. на 26. март, али ни недељу и по после истека тог новог рока нису одговорили на питање „Политике ” колико ће ђака добити „буџетске” књиге. И поред поменутог померања рока прикупљање података бива окончано пре 1. априла и почетка уписа деце у школу, па су родитељи трећерођених првака у појединим осмолеткама већ добили информације да су закаснили са пријавом и да је могуће да ће њихово дете тек од другог разреда добити бесплатан комплет књига. Такав одговор од наставника њене старије деце у раковичкој ОШ „Коста Абрашевић” добила је мајка трећерођеног првака која се јавила нашој редакцији, али је желела да остане анонимна. У последњој седмици марта речено јој је да је закаснила са пријавом за бесплатан комплет књига и да их, због каснијег уписа првака, трећерођеним ђацима обично деле од другог разреда. После поновног позива који је упутила школи речено јој је опет да је закаснила, али да ће је ставити на списак па ће њен првак добити комплет књига ако им који претекне.

Да ли су упознати са оваквим случајевима, да ли је изостављање те повољности, одобрене личним потписом премијерке Ане Брнабић, за трећерођене прваке постало пракса и да ли је могуће продужити рок слања података о деци која имају право на ову субвенцију бар месец дана од почетка уписа у школу из Министарства просвете нису одговорили. Само су истакли да су још 18. фебруара директорима осмолетки проследили „детаљно упутство о начину и року уноса података о ученицима који остварују право на бесплатне уџбенике”.

– Када је реч о будућим првацима који остварују право на бесплатне уџбенике, школе су у допису упућене да, како упис ученика у први разред траје до 31. маја, ураде процену броја ученика првог разреда који остварују право, на основу броја ђака пријављених у осталим разредима – истичу у Министарству просвете и додају да се представници осмолетки који имају „нејасноћа или недоумица око прикупљања података”, могу обратити њиховом Одсеку за послове основног образовања и васпитања.

У основним школама у унутрашњости Србије којима смо се обратили директори воде рачуна о овом нескладу у поклапању датума и труде се да свим првацима пруже повољности које је превидела Влада Србије. Драган Ресимић, директор ОШ „Рајак Павићевић” у Бајиној Башти, истиче да увек од министарства затраже два, три комплета више него ранијих година, па ако остане који вишак, заведу га у ђачку библиотеку.

– Иако живимо у малом месту и познајемо већину родитеља, не знамо унапред број трећерођених првака, али се досад није догодило да неки не добије бесплатан комплет уџбеника. Школа увек има буџет из којег би пропуст у процени могла да надокнади и купи ђаку књиге. У нашој осмолетки половина бесплатних уџбеника се издваја за треће и свако наредно дете у породици – истиче Ресимић и напомиње да у бесплатном комплету основних књига нема уџбеника за ликовно и музичко од првог разреда и другог страног језика од петог, већ их родитељи, ипак, морају купити.

И Сања Ралић, директорка ОШ „Вук Караџић” у Бачкој Паланци, истиче да никад не знају број будућих првака пре уписа и да отприлике предвиђају број оних којима додељују бесплатне комплете.

– Није се догађало да неко не добије књиге из републичког буџета, а има право на њих. Увек упишемо који додатни комплет, а вишак онда вратимо у Министарство просвете, јер посебно наручујемо књиге за библиотеку. Ако би се догодило да некоме фале књиге, тражили бисмо накнадно да их доставе из министарства, увек постоји нека резерва, а ако је ту добра воља, проблем бива решен – искрена је Ралићева.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh