Novosti online

За годину дана 444 осуђујуће пресуде

Ниш – Посебна одељења судова за борбу против корупције изрекла су 444 осуђујуће пресуде због коруптивних кривичних дела, за протеклу годину дана од када се примењује Закон о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције.

Ово је у Нишу, где је одржан Антикорупцијски форум о примени овог закона, рекла Нела Кубуровић, министарка правде.

„Посебна одељења виших јавних тужилаштава у нашој земљи у првој години примене Закона о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције поступала су по кривичним пријавама поднетим против 10.684 особе, при чему је оптужена 681”, нагласила је министарка.

Применом нових законских решења донето је 448 пресуда, од чега су само четири ослобађајуће, а посебно је битно што већину донетих пресуда прате затворске казне, казала је Нела Кубуровић.

Она је додала да постоји и велики број високорангираних особа против којих се воде поступци.

„Највећи искорак начињен је усвајањем и применом новог закона, али и успостављањем квалитетне сарадње између надлежних органа и институција. У Србији данас постоји развијена мрежа официра за везу из 13 релевантних институција и свако од њих прошао је специјализовану обуку. Резултат свега тога је што органи кривичног гоњења неупоредиво лакше и брже долазе до потребних података, информација и разјашњења”, навела је министарка правде.

Говорећи на овом скупу, министар унутрашњих послова Небојша Стефановић нагласио је да се у последњих неколико година најбоље показало због чега Србија не само у нашем региону већ и шире може да се мери са озбиљним државама Европске уније, као и да је Министарство правде учинило много у увој области.

„Србија данас има суштину, а то је да је препозната потреба да се држава системски бори против корупције, да се сваки случај процесуира и да нема заштићених страначком припадношћу, партијском књижицом, друштвеним статусом или богатством. Много пута у блиској прошлости на делу се могло видети да више нема чекања да неко постане бивши руководилац да би се против њега водила истрага”, рекао је Стефановић.

Он је указао да борбу против корупције воде полиција, тужилаштва и судови, али и да у тој борби ни полиција, ни правосудни органи неће остати нетакнути јер институције које се боре против корупције морају грађанима да покажу да су оне чисте, да су ти људи апсолутно исправни и да могу да буду предводници и носиоци те борбе.

Шеф делегације Европске уније у Србији Сем Фабрици казао је да је усвајањем и конкретном применом Закона о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције у последњих годину дана Србија у потпуности препознала веома озбиљне претње коју представља корупција.

„Зато су досадашњи резултати и конкретна примена овог закона, заједно са целокупним законодавним и институционалним оквиром, један од најснажнијих алата који Србија има на располагању у настојањима да се на делотворан начин избори са овом опасношћу”, навео је Фабрици.

Он је додао да је ЕУ спремна да обезбеди додатну подршку нашим државним органима у борби против корупције, јер Србија има добру стратегију, али и да је веома важно да се постави систем који функционише.

Од почетка примене овог закона основано је пет, а реализоване су три ударне групе. Као добар пример, наглашен је рад ударне групе Посебног одељења Вишег јавног тужилаштва у Београду у којем је покренуто 80 кривичних поступака против исто толико осумњичених. Први пут у нашим судовима и тужилаштвима постоји могућност ангажовања финансијских форензичара, који имају значајну улогу у процесуирању предмета корупције, прања новца и финансијског криминала уопште.

На скупу су присуствовали и градоначелник Ниша Дарко Булатовић, државни секретар у Министарству правде Радомир Илић, чланови мисије ЕУ у Србији и ОЕБС-а, представници највиших правосудних институција и органа Србије – Драгомир Милојевић, председник Врховног касационог суда, Зорица Стојшић, први заменик Републичког јавног тужиоца и Ненад Вујић, директор Правосудне академије.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh