Novosti online

Захтев за азил кочи екстрадицију Василева

Виши суд у Београду данас би требало да донесе одлуку о испуњености законских услова да се бугарски бизнисмен Цветан Василев испоручи истражним органима источних суседа. Бизнисмена, чије је законско пословање у Бугарској доведено у питање и који је посао проширио и на нашу земљу, бугарске власти потражују због оптужби да је извршио кривично дело проневере, због чега је за њим расписана међународна потерница.

Василеву је у Београду одузет пасош дан пошто се, септембра 2014. године, предао српској полицији, али није притворен. Пре расписивања потернице, 28. јула 2014. године, Василев је побегао из Бугарске, а српским правосудним органима предао се у септембру 2014. године. Како нам је речено у суду, он је на слободи, али има обавезу да се свакодневно у току радног времена јавља надлежној полицијској станици.

Одлучујући о захтеву бугарских власти да им испоручи Василева, исти суд је почетком марта прошле године, донео позитивну одлуку коју је укинуо Апелациони суд и Вишем суду наложио да поново одлучи.

Иако је најављено, питање је да ли ће Виши суд данас донети одлуку. Према незваничним сазнањима „Политике”, Василев је поднео захтев за добијање азила у нашој земљи, али о томе, према истим информацијама, још није одлучено. Све док питање азила Василева не буде решено, одлука о екстрадицији не може да буде донета.

Разматрајући жалбе које су на одлуку да буде испоручен Бугарској поднели Василев и његови адвокати, Апелациони суд је наложио да се у поновљеном поступку утврди да ли бугарске власти у односу на Василева спроводе политички прогон, да ли је дело због ког се изручење тражи и у домаћем праву прописано као кривично дело, као и да ли би се пружањем међународне помоћи у конкретном случају повредили интереси од суштинског значаја за Србију.

– Основани су наводи изнети у жалбама Василева и његових бранилаца да је првостепено решење донето уз битне повреде одредаба кривичног поступка и на основу погрешно и непотпуно утврђеног чињеничног стања. Приликом поступања у овом предмету и доношења одлуке, првостепени суд није водио рачуна о правима која су окривљеном загарантована како међународним актима, тако и домаћим законодавством, па је у том смислу учинио низ повреда – навео је у својој одлуци Апелациони суд.

Осим тога, сматра тај суд, није утврђено да ли су испуњени сви услови и претпоставке за изручење окривљеног Републици Бугарској, и то не само оне које су прописане Европском конвенцијом о екстрадицији, већ и другим правним актима који се односе на тај случај.

– Поред тога, првостепени суд није прибавио ни потребне гаранције које је држава била дужна да приложи уз замолницу, као ни другу потребну документацију – закључио је Апелациони суд.

По одлуци суда, коначну реч о екстрадицији даће министар правде.

Наводећи да наша земља, ни после 16 месеци, није одговорила на захтев Бугарске за изручење Василева, бугарске власти обратиле су се, почетком фебруара ове године, надлежним телима Савета Европе. Према писању медија, бугарски тужилац Сотир Цацаров затражио је од Генералног секретаријата Савета Европе и Европског комитета за криминал СЕ да се хитно размотре информације о тешкоћама у примени Европске конвенције о екстрадицији.

Василев је у Бугарској оптужен за проневеру 206 милиона лева Корпоративне комерцијалне банке чији је био главни деоничар. Одласком у стечај софијске Корпоративне банке прошле године, у стечај је отишла и бугарска компанија „Глас индустри” која је својевремено купила Српску фабрику стакла из Параћина. Ова фабрика недавно је поново продата и то домаћим инвеститорима.

Бугарски медији су почетком прошле године пренели да су судови у Швајцарској и Бугарској блокирали Василеву више од 300 милиона евра као обезбеђење у случају нових тужби против њега и чланова његове породице, али и ентитета који контролише.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh