Novosti online

Зашто Американци желе да се преселе у Канаду

Шер, Вупи Голдберг и Џон Стјуарт спадају у оне америчке звезде које су „запретиле” да ће се иселити из САД ако Доналд Трамп постане председник.

Да о томе размишља и велики број њихових непознатих сународника показује и претрага на „Гуглу”. После последњег великог Трамповог успеха на страначким изборима, у САД се за 350 одсто повећао број корисника интернета који су на најпознатијем светском претраживачу уносили питање: „Како се преселити у Канаду?”

Тренд је јасан, мада, како упозоравају медији, овакав покрет је настајао готово током свих председничких избора. Прогресивни Американци не могу да поднесу помисао да им ултрадесничар постане шеф државе, али њихов ентузијазам када је реч о канадском држављанству обично спласне пре него што се нови станар и усели у Белу кућу.

Тако је и овај пут. Изузетно либералним Американцима, симпатизерима Бернија Сандерса или, у неким случајевима, Хилари Клинтон, мучна је идеја да би могао да их предводи тајкун који је вређао жене, Мексиканце, муслимане, особе са хендикепом, новинаре… Зазиру од насиља које потпаљује на митинзима када изјављује да би радо ошамарио демонстранта који прекида његов говор или када поручује подржаваоцима да избаце „уљеза” и да ће им он платити судске трошкове ако повреде тог антитрамписту.

Северни сусед је логичан избор за америчке емигранте због близине, језика и високог стандарда. Канада за америчке левичаре има и посебан квалитет као „савршенија верзија Америке”, то јест као далеко мирољубивија држава у којој су сви здравствено осигурани и у којој су криминал, неједнакост и расне тензије на далеко нижем нивоу, а државне школе на знатно вишем. Многи прогресивни Американци би волели да је њихова земља налик Канади, посебно сада када њујоршки политички некоректни републиканац јуриша ка номинацији док владу у Отави предводи изузетно либерални Џастин Трудо, кога неки називају „канадским Обамом”. Половину Трудоове владе чине жене, међу министрима има припаднике староседелачког народа, особу у инвалидским колицима, муслимане, сика. Толико је Американаца почело да говори о миграцији на север да је тога морао да се дотакне и Трудо током недавне посете Вашингтону. Премијер је, како је пренео Ројтерс, истакао да не очекује прилив америчких емиграната, подсећајући да се Американци увек спремају да пређу северну границу за време избора, али да их то брзо прође без обзира на то да ли победи кандидат због кога су желели да напусте земљу.

„Да се то (селидба у Канаду) стварно дешавало последњих деценија, сада бисмо имали више људи у Канади него у САД”, казао је Трудо, мислећи на чињеницу да САД имају више од 320 милиона становника, а његова земља око 35 милиона.

Велики број Американаца занимао се за исељење и 2000. и 2004. после победа Џорџа Буша. Један број њих је стварно и одлазио у имиграциону службу Канаде, али би ретко ко мењао адресу. После Бушовог тријумфа, број америчких молби за исељење у Канаду се утростручио, али је број Американаца који су се заиста селе у Канаду остао стабилан и неповезан са политичким приликама – око 9.000 годишње у периоду између 2005. и 2014.

И онда се чинило да ће Холивуд потражити другу домовину. Међу онима који су због Буша најављивали одлазак били су и Барбра Страјсенд и Мартин Шин, али су, као и све друге звезде, ипак одустали од паковања. Америка је остала земља у коју се људи усељавају, а не земља из које се масовно одлази. Како у „Вашингтон посту” пише универзитетски професор психологије и маркетинга Адам Атлер, људи преувеличавају бол или узнемиреност које доносе политички догађаји док се у стварности убрзо враћају нормалном животу и свакодневним обавезама које чине живот.

Трудо тек почиње да остварује либералну агенду коју Обама приводи крају, мада се две владе не слажу око два битна питања која доводе у питање њихову прогресивност. Американци сматрају да им је Трудо задао ударац када је недавно наредио да се заустави канадско бомбардовање положаја Исламске државе у Ираку и Сирији. Са друге стране, Отава сматра да није поштено што је Обама из еколошких разлога ставио вето на канадско-амерички пројекат, изградњу нафтовода који је требало да из канадске Алберте допрема „црно злато” до југа САД. Канада са великом позорношћу прати и то што се најјачи председнички кандидати попут Трампа, Клинтонове и Сандерса обрушују на Споразум о слободној трговини у Северној Америци јер се 75 одсто канадског извоза пласира управо на америчко тржиште.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh