Novosti online

Зашто се излио канал у Овчар Бањи

Овчар Бања – Излазни канал Хидроелектране „Овчар Бања” излио се 7. марта у ово лепо насеље у теснацу између две планине и поплавио 17 станова мештанима који су и без тога имали довољно невоља. Ту живи углавном старији свет, у оскудици, а у једном стану породица са бебом која није напунила прву годину. Десет дана после потопа житељи Бање, разочарани, шаљу писмо градоначелнику Чачка, Војиславу Илићу:

„Стрпљиво смо чекали да се појави најављивана градска комисија да би проценила штету и одредила накнаду. Пошто се то није догодило, преостало нам је једино да вас на овај начин подсетимо да постојимо и да нас се сетите, а не само онда када су вам туристички потенцијали Овчар Бање кец у рукаву за домаће и стране сајмове”, стоји у писму које су, у име поплављених, Илићу упутили Радосав Миливојевић, Ненад Стојковић и Јордан Браловић.

Они истичу да је Видоје Боранијашевић, председник МЗ у Овчар Бањи, 13. марта одржао састанак са поплављенима и тада је одређена трочлана комисија која ће заступати мештане. Они, ево, у свом писму траже одговоре на још нека питања, па наводе:

„Имајући у виду да је пре 50 година, као и током поплавног таласа 2014, доток – проток воде кроз Овчар Бању био већи од 1.500 кубика у секунди али није долазило до изливања реке из канала и плављења, шта се то догодило ове године па се канал излио под протоком од 800 кубика, дакле двоструко мањим? Док је тог дана између 14 и 16 сати ниво воде у каналу брзо растао, надлежни из ’Електромораве’ само су патролирали поред и посматрали подизање водостаја, не предузимајући ништа…

Мештани Овчар Бање су самоиницијативно, уз помоћ неколицине запослених у Туристичкој организацији Чачка, дуж канала постављали вреће са песком. Нико из ’Електромораве’ нити од стручних лица оспособљених за ванредне ситуације није се појавио да би пружио помоћ…

Да ли би овакве акције у ванредним ситуацијама требало да буду хуманитарног карактера и под паролом ’помозимо самима себи’, или би то требало да обавља тим људи обучених за овакве неприлике? Да ли град Чачак уопште има такав тим?

Само неколико сати након поплаве водостај у каналу опао је више од два метра, следећег јутра био је 3,5 метра нижи. Није нам јасно шта се ту догодило и како је до тога дошло? Дан после поплаве запослени у предузећу ’Електроморава’ спустили су ниво воде у језеру како се не би поновило плављење као претходног дана. Зашто то није урађено превентивно, када су кише најављиване, или непосредно пре првобитног изливања канала? Ко је затајио? Чију одговорност ћете тражити за незнање, нестручност, лошу организацију? Да ли мештани Овчар Бање могу мирно да спавају, или стално да страхују да ли ће надлежна лица знати да управљају регулисањем протока?”

У поруци из Овчар Бање, намењеној градоначелнику Чачка, закључује се:

„Имајући у виду све наведене чињенице – мере које нису предузете на време, проток који не би довео до изливања канала да су запослени у ’Електроморави’ поступили стручно и правовремено – оштећени становници Овчар Бање сматрају да није ’Бог одговоран’ за њихову катастрофу већ људски фактор и траже професионално понашање надлежних у оваквим непогодама.”

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh