BG

Kinoteka: Sledeća godina u znaku Svetislava Ivana Petrovića

BEOGRAD – Tekuća godina bila je veoma uspešna za Jugoslovensku kinoteku, a sledeća će biti u znaku „zaboravljenog filmskog princa“ Svetislava Ivana Petrovića (1894-1962), te publiku očekuje retrospektiva njegovih filmova i izložba slika inspirisana delom značajnog glumca.

Petrović se nalazi i na naslovnoj strani prvog broja časopisa Kinoteke, koji će biti predstavljen u januaru, a koji, prema rečima direktora Jugoslovenske kinoteke Jugoslava Pantelića, predstavlja evolutivni nastavak dosadašnjeg programa te institucije.

„U januaru nas očekuje retrospektiva filmova Svetislava Ivana Petrovića, neki od umetnika će vas sredinom godine obradovati izložbom slika inspirisanih Svetislavom Ivanom Petrovićem, imamo kompozitore koji već komponuju muziku na njegove neme filmove, a ići ćemo toliko daleko da će postojati i komponovana muzika za jedan od njegovih značajnijih filmova od strane autora koga ne biste mogli da povežete sa filmskim klasicima ili sa bilo čim što pripada sadašnjosti“, rekao je Pantelić na današnjoj konferenciji za novinare.

Sumirajući ostvarene rezultate tokom ove godine, upravnik Arhiva Kinoteke Aleksandar Erdeljanović rekao je da je završena digitalna restauracija i prebacivanje na filmsku traku šest igranih filmova o Prvom svetskom ratu, dok su 38 dokumentarna filma skenirana i prebačena na filmsku traku.

Arhiv je radio i na restauraciji tri filma Karpa Godine, urađena je digitalna restauracija slovenačkih filmova „Srećni Kekec“ i „Dovitljivi kekec“, kao i restauracija „Plastičnog Isusa“ Lazara Stojanovića i devet dokumentarnih filmova iz fonda Kinoteke i izrađen DVD „Razglednice starog srpskog filma – drugi deo“, a tri filma iz fonda su postavljena na sajt EFG 1914 na kome Kinoteka ima preko 30 sati materijala.

Erdeljanović je rekao da upravo završavaju restauraciju jednog od najznačajnijih dokumentarnih filmova pre Drugog svetskog rata – „Beograd, prestonica Kraljevine Jugoslavije“ za koji se nada da će biti prikazan na Festu i dodao da su pronašli jedine kopije filma „Gde sveće tmurno gore“ iz 1920. godine, kao i jednog ostvarenja čuvenog reditelja Teinosuke Kinugase.

Kinoteka je obogaćena i zaostavštinom scenografa Veljka Despotovića.

Upravnik Muzeja Kinoteke Marjan Vujović rekao je da je tokom 2016. na više od 2.100 projekcija prikazano preko 1.700 filmova.

Pored prepoznatljivih programskih celina – „Velikani svetskog filma“, „Fokus na autore“, „Šok koridor“, uveli su „Filmski maraton“, čije su teme bile erotika, ekranizacija nobelovaca i sneg na filmu, kao i „Moj izbor“ u kojem poznati prave svoje liste omiljenih filmova.

Uvedene su i prepodnevne projekcije, a sa stranim kulturnim centrima i ambasadama organizovali su 25 programa sa više od 150 premijernih filmova uz gostovanja norveške rediteljke Anje Brejen, autora iz Irana, delegacija iz Italije i Kine…

Pantelić u sledećoj sezoni očekuje mnogo od programa „Nema sreda“ i „Dokumentarni četvrtak“ i smatra da su nepravdeno bili zapostavljeni i nemi i dokumentari film.

 

 

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh