Ekonomija

MMF: Srbija premašila ciljeve

mmf jorgovankaFoto: TANJUG / SAVA RADOVANOVIC


Misija MMF-a, koju predvodi Džejms Ruf, posetila je Beograd u periodu od 18. do 26. februara 2016. godine radi otpočinjanja razgovora o četvrtoj reviziji stand-by aranžmana (SBA) iz predostrožnosti koji je Srbija sklopila sa MMF-om.

„Misija MMF-a je vodila otvorene i konstruktivne razgovore sa vlastima o politikama koje su potrebne da bi se završila četvrta revizija SBA. Mada je ostvaren značajan napredak u realizaciji programa, zbog opštih izbora je sa vlastima dogovoreno da nastavimo razgovore u okviru naknadne posete posle formiranja nove vlade“, naveo je Ruf u saopštenju dostavljenom Tanjugu.

Ekonomski program Srbije je, kako dodaje, ostvario dobre rezultate.

„Svi kvantitativni ciljevi izvršenja za kraj decembra su ispunjeni, a većinom i značajno premašeni. Fiskalni deficit, koji je u 2015. godini iznosio 3,7 procenata BDP-a, bio je na najnižem nivou od 2008. godine. U uslovima poboljšanja poverenja i pada kamatnih stopa, Srbija je ponovo zabeležila pozitivan rast, delom zahvaljujući znatnom povećanju stranih investicija“, konstatovao je še misije MMF.

Kako dodaje, „inflacija se zadržala na niskom i stabilnom nivou, što predstavlja najdelotvorniji način da se zaštiti realna vrednost plata i penzija“.

„Očekujemo da će se ovi pozitivni makroekonomski trendovi nastaviti u 2016. godini. Naša projekcija rasta ostaje nepromenjena na nivou od 1,75 procenata, dok je prosečna inflacija revidirana naniže na 1,7 procenata, uglavnom zbog daljeg pada cena nafte“.

Međutim, upozorava Ruf, Srbiju u narednom periodu i dalje očekuju važni izazovi.

„Javni dug je i dalje visok, što ukazuje na važnost postizanja ciljeva programa koji se odnose na strukturno fiskalno prilagođavanje od po oko 0,75 procenata BDP-a u 2016. i 2017. godini. Realizacija ambicioznog, ali neophodnog plana vlade za racionalizaciju kasni i morala bi da se ubrza i u potpunosti privrede kraju“.

Ta reforma je važna, kako predočava, ne samo za smanjenje deficita, već i za unapređenje delotvornosti centralnog nivoa države i lokalnih samouprava, što je u skladu sa ciljem vlasti da imaju manji, efikasniji i bolje plaćen javni sektor, koji stanovništvu pruža bolje usluge (npr. u oblasti zdravstva i obrazovanja).

„Vlasti su ponovo potvrdile posvećenost realizaciji i verifikaciji maksimalnih brojeva zaposlenih koji su definisani odlukom iz decembra 2015. godine do završetka revizije, kao i nastavku planiranja sledeće faze racionalizacije na osnovu dubinskih funkcionalnih analiza koje se sprovode u saradnji sa Svetskom bankom“.

Ruf ističe da restrukturiranje državnih preduzeća, uključujući i javna preduzeća, i dalje predstavlja težak izazov i ocenjuje da su te reforme od presudne važnosti za poboljšanje konkurentnosti, rasta i zaposlenosti u Srbiji.

„Godina 2016. je ključna za reformu EPS-a, Srbijagasa i Železnica Srbije i nova vlada će morati da brzo uđe u realizaciju planova restrukturiranja ovih subjekata“.

Ostvaren je dobar napredak u rešavanju pitanja nekih od strateških državnih preduzeća koja su obuhvaćena programom, ali preostaje određeni broj teških slučajeva, smatra šef misije MMF-a.

„Njih treba rešavati tako da se fiskalni rizici svedu na najmanju moguću meru, uz uzimanje u obzir socijalnih i ekoloških prioriteta. Jedini način da se zaštite radna mesta u ovim preduzećima je njihovo dubinsko restrukturiranje da bi se obezbedila njihova dugoročna komercijalna održivost, uz pružanje potrebne socijalne pomoći i pomoći na tržištu rada radnicima proglašenim za tehnološki višak“.

Ruf ističe da, s obzirom na očekivanu nisku inflaciju i poboljšanu fiskalnu poziciju, misija podržava stav Narodne banke Srbije koji podrazumeva opreznu relaksaciju monetarne politike.

„Okvir targetiranja inflacije odgovara Srbiji i misija smatra da bi trebalo dozvoliti veću dnevnu fleksibilnost deviznog kursa, u meri u kojoj to ne bi ugrozilo targetiranje inflacije i finansijsku stabilnost“.

„Program reformi finansijskog sektora i dalje dobro napreduje, posebno s obzirom na završetak i objavljivanje posebnih dijagnostičkih studija kvaliteta aktive banaka, koje su potvrdile da su sve sistemski važne banke u dobrom finansijskom stanju. Glavni akcenat programa za finansijski sektor u 2016. godini trebalo bi da bude na reformi državnih finansijskih institucija radi unapređenja transparentnosti i konkurencije, kao i smanjenja fiskalnog rizika, uz sprovođenje strategije za rešavanje problematičnih kredita“, naveo je Ruf u saopštenju, zahvalivši se srpskim vlastima u ime tima misije na gostoprimstvu i tesnoj saradnji.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh